Báruch dáján háEmet! 81 éves korában elhunyt Smuél Butman rabbi, a Chábád-Lubavics mozgalom egyik központi alakja, aki a Rebbe által ösztönzött több fontos szervezetet és projektet vezetett. A COLlive cikke alapján emlékezünk róla.
Smuél Menáchem Mendel Butman rabbi, aki már a Lubavicsi Rebbe életében történelmet élt és alkotott, támuz hónap 17-én megtért Teremtőjéhez. A 81 éves rabbi szívbetegségben szenvedett.
Butman rabbi az 5703. zsidó évben, svát 24-én látta meg a napvilágot a Szovjetunióban, reb Snéor Zálmán és Judit Butman gyermekeként. Felmenői a Cemách Cedek leszármazottjai.
A kommunista rezsim szenvedései elől a családjával Párizsba menekült, mely a második világháború után sok túlélő haszid ideiglenes otthona lett. Butman rabbi még gyermekként, a francia fővárosban találkozott először a Lubavicsi Rebbével, amikor 1947-ben Párizsba jött, hogy édesanyját, Cháná Schneerson rebecent az Egyesült Államokba kísérje.
A találkozás annyira emlékezetesre sikerült, hogy Butman rabbit arra ösztökélte, hogy később kiadja a Hárábi b’Párisz című könyvet, mely a Rebbe három párizsi látogatásának történetét örökíti meg.
Azonban Butman rabbi nem csupán a történelem szemtanúja és megörökítője volt, hanem hamarosan aktív szerepet vállalt a Rebbe küldetésének teljesítésében, hogy elérjen minél több vallástalan zsidót, s visszavezesse őket a Tóra útjára.
Megnősült, 1966-ban vette feleségül Ráchel Geisinskyt, Mose Áron Geisinsky rabbi lányát, reb Méir Szimchá Chein hászid unokáját. A New York-i Crown Heights szívében alapítottak családot.
Fontos pozíciói közül a legmagasabb a Lubavicsi Ifjúsági Szervezet – bevett angol rövidítésével a „Tzach” – ügyvezető igazgatója volt, s így a New York környéki Chábád fő kapcsolattartója is ő lett. Egyik fő szervezője volt a „micvatank” felvonulásoknak, melynek keretében mozgó zsinagógáknak berendezett furgonok kampányszerűen járják az utcákat, hogy zsidókat micvák gyakorlására késztessenek.
Egyik legfigyelemreméltóbb törekvése a világ legnagyobb chanukai menórájának a megalkotása volt, melyet a neves izraeli művész, Yaacov Agam készített el, s mely a New York-i Fifth Avenue fölé magasodva emberek millióihoz juttatja el chanuka fényes üzenetét.
Szintén kiemelkedő eredménye, hogy a New York-i kormányzónál kijárta, hogy az oktatás napját minden évben a Rebbe születésnapján, niszán hónap 11-én tartják.
Butman rabbi nem csupán a világ zsidó közösségén belül képviselte a Chábád-Lubavics mozgalmat, hanem a széles társadalom előtt is. Gyakorta készítettek vele interjúkat a legkülönbözőbb zsidó vonatkozású kérdésekben. Véleményét, tanításait számos sajtóorgánumban publikálták. Az 1980-as évektől adta ki a L’Chájim című heti gondolatait tartalmazó füzetét, de heti rovatot vezetett a Jewish Press újságban is.
Az elmúlt tizenöt évben ő vezette a „Motzoei Shabbos Live” című heti műsort, melyet külön a COLlive.com – több ezres – nézőközönségének készített. A csütörtök esténként felvett, és a szombat kimenetele után sugárzott videókban Butman rabbi egy-egy inspiráló történetet mesélt el a Rebbével.
Gyászoló családja azt kérte, hogy akinek valami kedves emléke van az elhunyt Butman rabbival, ossza meg azt velük a rabbibutmanmemories@gmail.com e-mail címen.
Emlékéből fakadjon áldás!