Mázel tov: a bonyhádi születésű Lily Ebert a napokban ünnepelte a 100. sAzületésnapját.
Ebert egész életét a holokauszt emlékezetének szentelte azóta, hogy 1944-ben otthonából a hírhedt auschwitz-birkenaui haláltáborba deportálták. Édesanyját, bátyját és nővérét a gázkamrákban ölték meg a nácik – írja a Neokohn.
A TikTokon hatalmas követőtáborral rendelkező hölgyhöz a világ minden tájáról érkeztek jókívánságok, még Károly brit király is személyes levelet és virágcsokrot küldött Ebertnek.
„…Mint azoknak az éveknek és borzalmaknak túlélője, az Ön életműve az volt,
hogy emlékeztesse a mi nemzedékünket a romlottság és a gonoszság mélységeire, ahová az emberiség le tud süllyedni, amikor az ész, az emberség és az igazság elhagyja”
– írta levelében a király.
„Azzal, hogy továbbra is emlékezteti a világot azokra az elképzelhetetlen szörnyűségekre, amelyeknek szemtanúja volt, [és ennek ellenére] pozitívan élte az életét, igazi nemeslelkűséggel és gyűlölet nélkül, olyan módon, amely mindannyiunk számára példaértékű. Rendkívüli lelkierejét, rugalmasságát és bátorságát jobban csodálom, mint ahogy azt elmondhatnám” – tette hozzá a király levele.
„Soha nem gondoltam volna, hogy túlélem Auschwitzot. Most a 100-at ünneplem nagy és szerető családom körében. A nácik nem győztek!”
– mondta diadalmasan Lily Ebert a születésnapján.
2023 elején Lily Károly királytól megkapta a Brit Birodalom Rendje kitüntetést a holokauszt oktatásáért tett szolgálataiért.
Lily ugyanis dédunokájával, Dov Forman-nal együtt könyvekkel és a közösségi médiába feltöltött videókkal segíti tájékoztatni a fiatalokat a holokausztról, különösen a TikTok-on, ahol több mint 2 millió követőre tett szert az évek során.
2021-ben Formannal közösen írta meg Lily’s Promise: How I Survived Auschwitz and Found the Strength to Live (Lily ígérete: Hogyan éltem túl Auschwitzot és találtam erőt az élethez) című memoárját.
„Ez egy különösen aggasztó és nehéz időszak, mivel a holokauszttúlélők azt látják, hogy az antiszemitizmus ismét erősödik”
– mesélte a JC-nek Forman, hozzátéve, hogy „ezekben a zsidó közösség számára kihívásokkal teli időkben levelet kapni a királytól nagyon különleges.”
Forman elmondta, hogy Ebert „ma is tisztán emlékszik édesanyjára, legfiatalabb nővérére és legfiatalabb testvérére, akik mindannyian a holokausztban haltak meg”.
„Képzeljük csak el, ha az a 6 millió zsidó, akit a holokausztban meggyilkoltak, a századik születésnapjáig életben maradt volna a családjaikkal körülvéve”
– mondta.
Lily Ebert 10 unokájával és 36 dédunokájával állt bosszút a családját elpusztító nácikon.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.