A zsidóságban minden héten van egy nap, mely a családi békéről, feltöltődésről és a Tóráról szól. Nem titok, ez a sábesz, melyet két – egyes otthonokban akár több – szombati gyertya meggyújtásával köszöntenek.

A szombati gyertyák fellobbantása a zsidó nők és lányok megtiszteltetése minden péntek délután, napnyugta előtt 18 perccel. Azonban nemcsak a szombatot, hanem az ünnepeket is gyertyafénnyel köszönjük, lehetőleg az étkezőben, ahol aztán az alkalomhoz illő, ízletes vacsora kerül tálalásra.

1. A szombati gyertyák 18 perccel napnyugta előtt lobbannak fel

A legkorábbi időpont, amikor a szombati gyertyák meggyújthatók, a plág háminchá – azaz a nap vége előtti másfél zsidó óra – péntek délután. A pontos időpont a tartózkodási helytől függ. A budapesti és más nagyobb hazai városok időpontjai szerepelnek az EMIH által kiadott Luáchban, de bármelyik városra rákereshetnek a Myzmanim oldalán.

Annak érdekében, hogy semmiképp se gyújtsunk tüzet a szombat beállta után, az általános szokás szerint legalább 18 perccel napnyugta előtt gyújtjuk meg a gyertyákat (egyes közösségek még korábban is). Ünnepnapokon, amikor megengedett meglévő lángról új lángot gyújtani, a gyertyákat akár napnyugta után is meg lehet gyújtani, feltéve, ha nem használnak gyufát. Ha az ünnep a szombat vagy egy másik ünnep után következik, akkor a gyertyagyújtásnak csak sötétedés után szabad megtörténnie.

2. A legtöbb nő két gyertyát gyújt, de van aki többet

Az elterjedt szokás az, hogy az otthon asszonya két gyertyát gyújt. Ám sokan egy-egy újabb gyertyát adnak a kettőhöz, minden gyermek születésekor vagy más személyes okból. A fontos viszont, ha valaki egyszer több gyertyát kezdett gyújtani, akkor utána már nem szabad kevesebbet!

3. A szombati gyertyagyújtás a hét rabbinikus micva egyike

A Tóra azt mondja: „Tiszteld a szombatot, és nevezd gyönyörűségnek.” Ennek a „gyönyörűségnek” pedig az egyik eleme a világító gyertyák jelenléte.

A világosság nemcsak a sötétben való botladozást akadályozza meg, hanem békét és örömöt is hoz a szombat tiszteletére. Érdekesség, hogy a gyertyagyújtás nem tórai, hanem rabbinikus előírás, a hét rabbinikus micva egyikeként tartják számon.

4. A szombati gyertyák fontosabbak a bornál

A Talmud szerint, ha valakinek csak egy szombati micvára van pénze – például szombati gyertyára vagy kiddus borra –, akkor a gyertyák elsőbbséget élveznek. Ugyanez igaz akkor is, ha választani kell a szombati és a hanukai gyertyák között: a szombati gyertyák előnyt élveznek, mert békét hoznak az otthonba.

5. Külön áldást is mondunk rá

A gyertyagyújtás után a nők eltakarják a szemüket és ezt az áldást mondják:

בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהַדְלִיק נֵר שֶׁל שַׁבָּת קֹדֶשׁ

Áldott vagy Te, Örökkévaló, Istenünk, a világ Királya, aki megszentelt minket parancsolataival, és megparancsolta nekünk, hogy meggyújtsuk a szombat szentségének fényét.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás