A Rhopilema Nomadica tudományos névre hallgató nomád medúzák az utóbbi években rendre feltűnnek a Földközi-tenger keleti partvidékén, ilyen méretes példányokkal azonban eddig még soha nem találkoztak. A faj eredetileg a Csendes- és az Indiai-óceánban őshonos, a térségbe a hetvenes években jutottak el, a Szuezi-csatorna megnyitása után – írja a Ynet.

„A nomád medúzák téli rajzása megszokottá vált az elmúlt években, ami szokatlan idén, az a méretük. Egyes példányok súlya a harminc kilót is meghaladta. Tavaly nyáron szinte nem érkeztek medúzák az izraeli partokhoz, de ebből a rendkívüli téli rajzásból arra következtetünk, hogy idén nyáron sok medúzával kell majd számolnunk”

– mondta Dr. Dor Adeliszt, a Haifai Egyetem Tengeri Civilizációk tanszékének kutatója. Hozzátette azt is, hogy nincs egyértelmű magyarázat a medúzák hatalmas méretére. Elképzelhető, hogy az idei, esőben bővelkedő tél hatására került a szokásosnál több tápanyag a tengerbe, melynek hatására megnőtt az algák és a belőlük táplálkozó zooplankton mennyisége a vízben. A medúzák pedig zooplanktont fogyasztanak, tehát a bőséges táplálék miatt nőhettek meg ekkorára.

„A mostanihoz hasonló mintázat egyszer már megfigyelhető volt, amikor 2016-ban, a szinte medúzamentes nyár után nagy méretű nomád medúzák érkeztek a téli hónapokban, majd 2017 nyarán ellepték a medúzák az izraeli partokat.

Ezért gondoljuk, hogy idén júniusban és júliusban ismét rengeteg medúza érkezik hozzánk”

– adott aggasztó előrejelzést Dr. Adeliszt.

Fotó: Dr. Dor Adelisz

Megszakítás