A rebbe RáSáB, Sálom Dovber Schneersohn rabbi, a Chábád ötödik rebbéje zsidó számítás szerint 5621-ben (1860) született. Születésének évfordulója, chesván hónap 20. idén november 14-re esik.
A rebbe RáSáB fiatalon elhunyt apja után nagyon hamar átvette a mozgalom vezetését, valódi zsidó gondolkodó volt, aki órákon át képes volt gondolataiba mélyedve, mozdulatlanul ülni. Írásos munkássága a Chábád gondolkodás első írott rendszerezését képviseli, és a mai napig a Chábád jesivák tananyagának alapjául szolgál.
Energikus, határozott vezető volt, aminek köszönhetően nemzetközi szinten is elismert vallási vezetővé vált. Életét a zsidó nép jövőjének szentelte, és legfontosabb célkitűzésének a zsidó nevelést, oktatást tekintette. Tevékenysége megerősítette a zsidó öntudatot mindenhol, ahová sikerült eljutnia, és ezzel biztosította a zsidó túlélést az elkövetkező generációkra. A hászid gondolkodást könnyen értelmezhető rendszerbe foglalta, ezzel számtalan zsidó számára tette lehetővé a hászid tanok befogadását.
Számos küldöttet indított útnak, hogy tanítsák a zsidókat. Különösen nagy érdeklődéssel fordult a Kaukázus elzárt helyein élő hegyi zsidók felé. Ezekben a közösségekben nagyon kevés volt a tanár és a vallási vezető, így sok fiatal tóratanulás nélkül nőtt fel, aminek eredményeként elfordultak a vallástól. Félő volt, hogy néhány generáción belül teljesen kihal belőlük a zsidóság tudata. Sálom Dovber rabbi komoly tervet talált ki a közösség megmentéséért: rabbikat küldött a hegyi zsidókhoz, hogy tanítsák az embereket. A feladat nem volt könnyű: a kaukázusi zsidók nehezen fogadták el a külvilágból érkezett tanítókat. A Chábád rabbik azonban nem adták fel, hogy segítsenek megőrizni a hegyi zsidóknak egyedülálló hagyományaikat.
A Rebbe RáSáB nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy ne csupán a nagyvárosokba, hanem a távoli kis zsidó közösségekhez is eljuttassa a Tóra tanításait, és megfelelő zsidó oktatást biztosítson gyerekek és felnőtt számára egyaránt. Ennek megfelelően ő volt az, aki elsőként küldött sáliáchokat, küldötteket távoli helyekre, olyan területekre, ahova ő maga, egyedül nem tudott eljutni. Ezzel megteremtette annak a rendszernek az alapjait, ami ma a Kaukázustól Dél-Amerikáig mindenhova eljutott és a világ legeldugodtabb helyeire is elviszi a zsidóság fényét.
Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 7. szám – 2022. november 10.