13 tény a siduchról a chabad.org írásának felhasználásával.
1. A siduch arra való, hogy lehetőséget teremtsen házasulandó zsidóknak a találkozásra
A siduch a zsidó párkeresés és -találás hagyományos rendszere. A párokat bizonyos kritériumok alapján hozzák össze, találkoznak, és eldöntik, hogy összekötik-e az életüket.
2. A siduch célja: házasság
Bár a szekuláris világban a randevúzás sokszor kellemes időtöltést jelent csupán, és az informális kapcsolat évekig eltarthat, a siduch kimondott célja az, hogy eldöntse: a két, egymással szemben ülő ember illik-e egymáshoz vagy sem. Ha kiderül, hogy a kapcsolat nem működőképes, az ismerkedés tisztán és a lehető leginkább fájdalommentesen megszakad. Ha viszont úgy érzik, hogy a találkozásból sikeres házasság lehet, akkor napokon vagy heteken belül bejelentik, hogy összeházasodnak.
3. A siduch különféle helyszíneken zajlik
Az egyik legkedveltebb helyszín a szállodák lobbija, ahol gyakran láthatók vallásos fiatalok komoly beszélgetésbe merülve. Alkalmas lehet erre a lány családja, egy közeli barát, illetve rokon nappalija is, a lényeg, hogy olyan helyen legyen a találkozó, ahol nincsenek teljesen egyedül, mégis zavartalanul tudnak beszélgetni. Az is előfordul, hogy az ismerkedő párok étteremben, bowlingteremben vagy más, kellemes környezetet biztosító közösségi helyszínen találkoznak.
4. A sádchán segíti a fiatalokat és családjaikat
A siduchot általában egy házasságközvetítő, a sádchán javasolja. A sádchán lehet profi házasságközvetítő, aki több tucat vagy akár több száz jelentkezőből választja ki azokat, akiket szerinte érdemes összehozni. Máskor egy rokon vagy egy barát javasol valakit. A sádchán többnyire segíti az első találkozáson túl a folyamat további részeit is.
5. A találkozók száma változó
Lehetséges, hogy a pár tagjai néhány találkozó után úgy érzik, megtalálták az igazit. Másoknak tucatnyi találkozóra van ehhez szüksége. Olyanok is vannak, akik több tucat emberrel találkoznak, mire megtalálják az igazit, míg mások akár elsőre sikerrel járhatnak.
6. Sok dolog előzi meg a siduchot
A döntéshozatali folyamat többek közt azért lehet ennyire gyors, mert a párok már a legelső találkozó előtt rengeteg információval rendelkeznek egymásról: családi háttér, vallásosság szintje, temperamentum, érdeklődési kör, számos korábbi életesemény, stb. – ezen információk az első randevú előtt rendelkezésre állnak. Ha ezek alapján létrejön az első találkozó, az azt jelenti, hogy a pár tagjai, illetve jó néhány más ember (sádchán, szülők, stb.) úgy vélik, hogy a dolog működhet.
7. Genetikai tesztelés
1983-ban alakult meg a Dor Jesárim, melynek célja az örökletes betegségek, különösen a Tay-Sachs-szindróma kiszűrése, hogy a zsidó világban korábban oly gyakori, halálos kimenetelű állapot átadását el lehessen kerülni.
8. Szemérmesség mindenek fölött
A találkozók során elkerülik a jichudot, vagyis sosem maradnak kettesben egy zárt helyiségben. A fiatalok többnyire nem hirdetik ki, hogy éppen kivel találkoznak, és ha végül nem jön össze a házasság, később sem mondják el a barátaiknak, hogy kikkel találkoztak.
9. A siduch azt jelenti: kiegyenesítés
A szó arámi eredetű, és arra utal, hogy házasságkötés előtt ki kell egyengetni a különbségeket. A közbeszédben a siduch jelenthet esélyes partnert, randevút, párt és eljegyzést is.
10. A siduch ünnepséggel zárul
Ha egy pár úgy dönt, hogy véglegesítik a döntésüket, vagyis összeházasodnak, akkor sok közösségben ünnepséget tartanak, és aláírják a tnáim (feltételek) nevű iratot. Mások tartózkodnak attól, hogy bármit leírjanak az esküvő előtt (arra az esetre, ha valamelyik fél meggondolná magát), és inkább csak szóban történik meg az eljegyzés. Ez a „vort” (szó szerint: szó), eljegyzési ünnepség, melyet más szóval lechájimnak is neveznek, hiszen az eseményt többnyire alkoholos itallal és „lechájim – az életre” köszöntéssel pecsételik meg.
11. A Chábádban az Ohelnél válik hivatalossá a siduch
A Chábád-közösségben a siduch akkor vált véglegessé, ha bejelentették a Rebbének, aki áldását adta rá. A Rebbe halála óta szokássá vált, hogy a pár, sokszor a szülőkkel együtt, ellátogat a Rebbe sírjához, a New York-i Queensben levő Ohelhez, mielőtt bejelentik az eljegyzést vagy üzenetet küldenek a sírhoz. (Az Ohelről többek között itt írtunk.)
12. Sádchán bárki lehet
Nem szükséges különleges képzés vagy papír, aki ismer más embereket és lehetőséget lát egy-egy párban, annak érdemes kipróbálnia magát a szakmában. Sokan akkor is hálásak az ajánlatért, ha végül nem jön össze a siduch.
13. A sádchánt meg kell fizetni
Hiszen neki is élnie kell valamiből, az újdonsült pár pedig tiszta lappal, egyenesen szeretné kezdeni új, közös életét.
Fotó: Nefesh B’Nefesh/Facebook