A 13. században York városában állt egy zsinagóga, amit valamikor 1205 körül kezdtek el építeni. Az angol zsidókat akkor Yorki Áron felügyelte, különös tekintettel a pénzügyekre és az adózásra. Az épület ma már nem áll az eredeti helyén, azonban nem is olyan régen egy táblát helyeztek el oda, ahol valamikor állt.
A réges-régen lerombolt középkori yorki zsinagóga helyén ma már csak a Nagy-Britanniában használatos klasszikus kék tábla jelzi a történelmi helyszínt. Ez az első ilyen tábla, amely a zsidó örökséget jelöl Yorkban – írja a Jewish Heritage Europe.
Mostantól tábla jelzi a lerombolt zsinagógát
A York Civic Trust szeptember 9-én leplezte le a táblát. A tábla a 13. századi yorki zsinagóga és a város akkori legjelentősebb zsidó polgárának, Yorki Áronnak a háza helyét jelöli. Az emléktáblát Elisheva Salamo rabbi leplezte le, aki nyolcszáz év után az első állandó rabbi Yorkban, 2023-ban foglalta el a posztot.
Az egykori zsinagóga körülbelül 1205 és 1290 között épült, jelezve a zsidó közösség visszatérését, amit 1190-ben lemészároltak az Oroszlánszívű Richárd megkoronázását követő pogromokban. Később királyi utasításra tértek vissza a zsidók Yorkba. A XIII. század első felében ez a második zsidó közösség növekedni, prosperálni kezdett.
A fent említett Yorki Áron volt az, aki 1236-ban elvállalta az angol zsidók főprépostjának a pozícióját, ezzel a korona nevében felügyelte az angliai zsidóság pénzügyeit, különösen az adózást.
York középkori zsidó történetéből és örökségéből kevés dolog maradt meg, a kézzelfogható bizonyítékok hiánya az egyik legnagyobb kihívás a középkori zsidó történelem bemutatásában Angliában. De ahogy a kék emléktábla elhelyezése is jelzi, van rá törekvés.
Fotó: yorkcivictrust
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.