Izraelben nemigen aggódtak amiatt, hogy majdnem radikális jobboldali jelölt lett Ausztria államfője. Európai zsidó körökben azért érezhető a megkönnyebbülés, hogy végül a baloldali zöld jelölt nyert.

„Ausztria közel került ahhoz, hogy első európai államként szélsőjobboldali politikust válasszon államfőnek” – általában ilyen felütéssel számolt be röviden (pl. a Reuters hírével) több angol nyelvű izraeli lap az osztrák elnökválasztás második fordulójáról, amelyből a vasárnapi fej-fej melletti állás után végül hétfőn, a levélben leadott 700 ezer szavazat kiértékelése után mégsem a szabadságpárti Norbert Hofer, hanem a baloldali zöld jelölt, a 72 éves Alexander van der Bellen került ki győztesen 50,3 százalékkal.

A legtöbb lap nemigen fűzött kommentárt a beszámolókhoz, megemlítették azonban, hogy az európai kormányok idegesen várták a migránsellenes FPÖ és a bevándorláspárti zöld jelölt közti mérkőzés eredményét. Az Arutz Sheva beszámol arról, hogy a 45 éves Hofer elsősorban a tömeges bevándorlás elleni kampányra helyezte a hangsúlyt, ugyanakkor a legszívesebben kivezetné Ausztriát az EU-ból. A lap nem mulasztja el megemlíteni, hogy az FPÖ-jelölt egy 9mm-es pisztolyt hord magánál, ami szerinte „természetes következménye” a korlátlan migrációt elvető nézetének. Idézi a győztes van der Bellent is, aki azt ígérte, visszavezeti országát a nacionalizmus útjáról, és egy igazságosabb, befogadóbb országot vizionált.

A The Times of Israel beszámolója emlékeztet arra, hogy az FPÖ stratégiája a kívülálló politikai pártok sikerét tükrözi, amelyek Európa-szerte hódítanak, így Németországban, Franciaországban és Nagy-Britanniában, de még Donald Trump sikere is ide sorolható Amerikában. Manuel Valls francia kormányfő máris megkönnyebbülésének ad ott hangot, amiért a zöld jelölt legyőzte a radikális jobboldalit. Az izraeli lap elemzése szerint azonban a zöld közgazdász-professzorra vár most az a feladat, hogy egyesítse az amúgy gazdag és stabil Ausztria teljesen polarizált lakosságát. Pláne, hogy az FPÖ a maga 30 százalékával vezet az osztrák felmérésekben, úgyhogy Hans-Christian Strache pártelnök könnyen kancellár lehet két év múlva.

Ugyancsak a The Times of Israel számol be arról, hogy európai zsidó szervezetek is fellélegeztek az államfői eredményhirdetés hallatán. Moshe Kantor, az Európai Zsidó Kongresszus elnöke ugyanakkor kijelentette, bár van okuk örülni, „kevés tér marad az ünneplésre, tekintve egy olyan szélsőséges nézetű jelölt magas támogatottságát, mint Norbert Hoferé.” Kantor szerint a mainstream pártokkal való elégedetlenség táplálja Hofer és az FPÖ növekvő népszerűségét, ráadásul egész Európában ez a trend figyelhető meg.

A bécsi Zsidó Hitközség egyébként kerüli a kontaktust az FPÖ-val, dacára annak, hogy Jörg Haider utódai szakítottak az antiszemitizmussal és az egyoldalú palesztinpártisággal, számos közeledő gesztust tettek Izrael felé. Sőt, az Izrael melletti kiállást – Marine Le Penhez hasonlóan – kvázi doktrinaként elrendelő Strache pártelnök nemrég újra a zsidó államban járt, ahol a Likud vezetőivel is találkozott. Ahogy az FPÖ a kelet-európai bevándorlás helyett egyre inkább az iszlám megfékezésére helyezte a hangsúlyt, úgy változott Izraellel kapcsolatos politikája is (nem mintha ez találkozna az FPÖ számos radikális hívének ízlésével). Ausztria eddig százezer közel-keleti menekültet fogadott be, és ez Németországhoz hasonlóan számos helyi konfliktust eredményezett.

Izrael hivatalosan nem tart fenn kontaktust az osztrák Szabadságpárttal, ám – később megcáfolt – lapjelentések szerint Jeruzsálemben hallgatólagosan fel akarják mondani ezt a ki nem mondott embargót, tekintettel a szélsőjobboldali pártok sikereire Európában. Állítólag Izraelben és az osztrák zsidó közösség köreiben is hajlanak arra, hogy Izraelnek azt tanácsolják, tárgyaljon Strache pártjával. Az FPÖ több kérdésben is Izrael mellé állt az EU-ban, így például élesen ellenzik az Izrael elleni bojkottmozgalmat és a területekről érkező áruk uniós megcímkézését.

Pinchas Goldschmidt rabbi, az Európai Rabbik Konferenciájának elnöke mindenesetre optimista hangot ütött meg, hangsúlyozva, hogy az osztrák államfőválasztás végeredménye „világos jele” annak, hogy „a gyűlölet és a félelem politikája nem jelenthet választ a kontinenst érő számos kihívásra.”

Munkatársunktól

Kép: Norbert Hofer, az FPÖ elnökjelöltje (MTI/EPA)

Megszakítás