Yisrael Gordon rabbi New Yorkban él, egy hatalmas és aktív zsidó közösségben, amelynek ő maga elismert tagja, kántora és tanítója volt. Ám Gordon rabbi mára a saját néma világába zárva él – a demencia világában. Állandó segítője, a haiti-i születésű Gabriel Pierre hosszú évek óta támasza a rabbinak és családjának. „Gabriel annyit tett az apánkért. Annyi mindent tanított nekem” – mondja róla Rishe Deitsch, Gordon lánya. „Gabriel­től tanultam a szavak nélküli kommunikáció művészetét. Csöndben, mert az édesapánkat zavarják a szavak, amiket többé nem ért, Gabriel teljes megértést és el­hivatottságot sugároz. Látni kell ahhoz, hogy elhidd!”

Nem csoda, hogy Gabriel jóval többet jelent a családnak, mint egy alkalmazott: részt vesz a családi összejöveteleken, megtanult egy csomó héber és jiddis kifejezést, az áldásokat, sőt a reggeli ima egy részét is fejből tudja. A jólelkű, nyitott és segítőkész férfi sajnos eszmei áldozat volt egy csalónak, aki egész élete megtakarítását ellopta tőle. A kiterjedt Gordon család minden követ megmozgatott, ám az ügyvédek és a rendőrök szerint a pénz végérvényesen elveszett. Így gyűjtésbe fogtak, hogy a Pierre család elveszett megtakarítását előteremtsék. „Még ha össze is tudjuk gyűjteni az elveszett pénzt, még ha meg is duplázzuk, akkor sem tudjuk igazán visszafizetni a hozzánk való jóságát.”

A demenciával élők gondozása sok fáradsággal jár és végtelen türelmet igényel. „Ha az ember demenciával él, akkor kicsit kiszakad a világból. Magányossá is válik, mert nem tudja értelmezni a világot, nem tud olyan társadalmi életet élni, mint azelőtt” – mondja Bocz Renáta a csepeli Olajág Otthon intézményvezetője. Nagy segítséget jelentenek az otthon lakóinak a játékbabák, plüssállatok, amelyek segítségével ki tudják fejezni érzéseiket, és megélhetik, hogy lehetnek kompetens felnőttek.

Az Olajág Otthonokkal időről időre együttműködik az EMIH egy másik szervezete, a Cedek Szeretetszolgálat. Legutóbb játékbabát és egy óriási plüss mackót juttattak a hozzájuk érkező adományokból az idősotthon lakóinak, akik azóta is végtelen szeretettel gondoskodnak új lakótársaikról. „Nagyon jó hatással vannak a babák az időseinkre, sokkal kiegyensúlyozottabbak, boldogabbak” – összegzi tapasztalataikat Bocz Renáta.

Megszakítás