Debby Sidbon 20 évvel ezelőtt vándorolt ki családjával Izraelbe Olaszországból. Ma Jeruzsálemben él francia születésű férjével, Menáchemmel és négy gyermekükkel. Itt van Debby üzlete is, a saját nevét viselő divatbolt, ahol az általa tervezett, egyedi, stílusos és nem utolsó sorban a zsidó előírásoknak megfelelő, azaz cniut ruhákat kínál vevőinek. Ma már a férjével ketten vezetik a divatházat: Debby tervez, szervez és elad, Menáchem pedig a marketinget és a szükséges háttérmunkát látja el. A divattervezőt kóser öltözködésről, inspirációról és üzleti terveiről kérdeztük.

 

– Hogy került bele a divat világába?

– Ennek hosszú története van. Egész életemben imádtam a divatot. Maga az üzlet úgy indult, hogy az anyósom Franciaországból küldött ruhákat, amiket otthonról árultam. Ekkor egy családi napközit vezettem, így esténként jöhettek az érdeklődők vásárolni. Párféle szoknyát és ruhát árultam. Aztán egyre többféle dolgot kerestek a nálam vásárló nők. Két igényük volt: a ruha legyen cönuá [szemérmes, illendő – a szerk.] és kényelmes. Végül egy nap felkerekedtem és elmentem Tel Avivba a gyerekeimmel, hogy keressek egy varrodát, ahol meg tudják valósítani az elképzeléseimet. Addig mentem, amíg rá nem találtam arra a cégre, akikkel a mai napig dolgozom. Ekkor még azt gondoltam, hogy ez csak egy mellékkereset lesz, de Isten segítségével egyre növekszünk. Mindent Istennek köszönhetek, az ő áldásával fejlődünk. Egy éve megnyitott az első boltunk is egy főleg chárediek által látogatott bevásárlóközpontban.

– Hol és hogyan készülnek a ruhái?

– Én megtervezem a ruhákat és elmondom az elképzeléseimet a varrodában, ahol együtt kitaláljuk, hogy lehet megvalósítani. Csak izraeli alapanyagokat használunk – semmi kínai vagy török, minden izraeli. Azt gondolom, ez is áldást hoz, hogy mindent Izraelből veszek és izraeli zsidóknak adok munkát és megélhetést. Lehet, hogy így kevesebbet keresek, mert ez költségesebb, de ez fontos nekem.

 

– Milyen kihívásokat tartogat a kóser divattervezés?

– A célom, hogy divatos, kényelmes és cönuá ruhákat tervezzek. Azt szeretném, hogy mindenki megtalálja, amit keres, és boldog legyen. Úgy kell kitalálni a ruhákat, hogy mindenki jól és kényelmesen érezze magát bennük, a vékonyak és a gömbölyűek is. A ruhák hossza kardinális kérdés a kóser öltözködésben, ezért kell magasakra és alacsonyakra is gondolni. Ez nagyon nehéz, de nagyon fontos.

Sokszor csak úgy tudnak csinosan és kóserül öltözködni a nők, ha több réteget vesznek magukra, hosszú ujjú, arra rövid ujjú stb. Én megmutatom, hogy létezik divatos és kóser viselet, amit nem kell rétegezni. A ruháim könnyűek, hiszen a meleg miatt fontosak az anyagok is.

Immár négy éve olyan édesanyáknak is tervezek ruhákat, akik szoptatnak. Az újdonsült anyukáknak sokszor alacsony az önbecsülésük, de én azt akarom, hogy ők is szépnek érezzék magukat.

– Honnan merít inspirációt a munkához?

– Abból indulok ki mindig, hogy nekem mire lenne szükségem: ami jó nekem, azt adom másoknak. Az emberek nagyon szeretik, amit árulok és nagy öröm nekem, hogy segíthetek nekik cniut ruhákat hordani. Sokat tanulok a vásárlóimtól, abból, hogy látom, mennyire ragaszkodnak az öltözékükben az előírásokhoz.

 

– Kik a vásárlói? A különböző öltözködési normájú csoportok is megtalálják önnél a megfelelő ruhadarabjaikat?

– Panamából, Mexikóból… tényleg a világ minden tájáról vannak vásárlóim a weblapon keresztül. Leg­inkább charedi anyukákkal dolgozom, de vannak mások is. Első­sor­ban amerikai stílusú ruhákat ter­vezek, de mindenki megtalálja a sa­ját kedvencét itt. Vannak, akik a sú­lyosabb ruhadarabokat szeretik, az én ruháim nagyon könnyűek.

 

– Hogy alakul a kóser divat? Vannak itt is folyamatosan változó trendek?

– Általánosságban elmondható, hogy változik ez a divat is, de az előírások miatt lassabban, mint a nem kóser. Nekem megvan a saját stílusom, inkább az a jellemző, hogy bővítem a kínálatot. Néhány ruhadarabbal kezdtem, és ma már 120-nál is több van, de a stílusom megmaradt.

 

– Akkor nem is követi a kóser divat a nem kósert?

– Valamennyire igen, főleg a színekben. Követem a divatot és igyekszem a cönuá változatot megvalósítani belőle. Az egész világ divatozik és egyre több helyen köszön vissza a cniut jellegű divat.

 

– Vannak zsidó „fashionisták”?

– Igen, egyértelműen. Itt Izraelben nagyon figyelnek az emberek, hogy divatosak és illendőek legyenek a ruháik. Ugyanakkor a kényelem is nagyon-nagyon fontos, főleg nyáron, hogy úgy lehessenek cniut módra felöltözve, hogy közben könnyű marad a viseletük. Minél vallásosabbak, annál fontosabb és egyre fontosabbá válik évről évre.

 

– Az üzletében, szokatlan módon, egy kép lóg a Rebbéről. Miért döntött így?

– Igen, egy Rebbe kép van a falon és egy tőle származó dollár is, meg adomány-persely. Akik bejönnek a boltomba és meglátják a képet, sokszor mondják, mennyire szeretik a Chábádot és hogy miben segítette őket a mozgalom. Ez boldoggá és büszkévé tesz. Mindig a Rebbéhez fordulok, ha döntést kell hoznom, nem is tudom, mihez kezdenék enélkül. A Chábád a családom. Ebben nőttem fel és ebben a szellemben nevelem a gyerekeimet is. Az édesapám, aki üzletember volt Olaszországban, Milánóban, Lázár rabbin [Oberlander Batsheva édesapja – a szerk.] keresztül találkozott a Chábáddal és lett a Rebbe követője. Fiatal korában a testvérével minden sábeszt náluk töltöttek.

– Milyen tervei vannak a jövőre?

– Szeretném, ha tovább tudnánk terjeszkedni, Izraelen kívül és belül, és szeretném, ha az emberek jól éreznék magukat a cniut ruhákban, amiket tervezek. Ez a célkitűzésem: érezd magad jól, érezd magad szépnek és ugyanakkor illendőnek is. A legfontosabb nekem, hogy Isten áldását élvezhessem, ami szerintem a munkámból is adódik. Többek között abból, hogy a tervezés során nem kötök kompromisszumokat a vallási előírások terén.

 

Steiner Zsófia interjúja

A cikk az Egység 127. számában jelent meg.

Megszakítás