Izraeli, marokkói és francia kutatók egy kis zsidó közösség maradványaira bukkantak Marokkó hegyeiben – írja a Neokohn. A közösség zsinagógájának romjait a kis Tamanart faluban – amely a Szahara sivatag peremén található – a környék zsidó helyszíneinek előzetes felmérése során találták meg, és miután beszéltek a helyiekkel, akik emlékeztek a területet 70 évvel ezelőtt elhagyott zsidó szomszédaikra.

A kutatók szerint a 16. századtól a 19. század elejéig éltek itt zsidók. A zsinagóga genizájából, vagyis a már nem használható, elhasználódott szövegek rejtekhelyéről szentírásokat, dokumentumokat és kabbalista amuletteket találtak.

Orit Ouaknine-Yekutieli, a Negev Ben-Gurion Egyetem modern Marokkó kutatója a Haaretznek elmondta, hogy a zsinagógát a fosztogatók és természeti események, például árvizek is megrongálták, de a kutatóknak sikerült megmenteniük a szövegeket, és további elemzés céljából biztonságos helyre szállítaniuk.

A felfedezés hetekkel azután történt, hogy VI. Mohamed marokkói király elrendelte több száz zsidó emlékhely helyreállítását a királyságban, és egy évvel azután, hogy Izrael és Marokkó hivatalos diplomáciai kapcsolatokról állapodott meg.

A helyreállítási terv a tamanarti helyszínt, valamint temetőket és több száz zsinagógát foglal magában.

Borítókép: Wikimedia commons

 

Megszakítás