„Mielőtt idejöttem volna, a Chábádról mást képzeltem”
A Zsidó Tudományok Szabadegyeteme legújabb kurzusa „Klasszikus zsidó gondolkodók” témájával foglalkozik. A tapasztalt előadók a leghíresebb Biblia kommentár Rási, a Talmud, Kabbala és Maimonidész írásaiba vezetik be a hallgatókat. A kurzus a tanulás mellett ösztöndíjat is biztosít.
Hétfőnként a Talmud Szánhedrin traktátusával foglalkozunk, majd a zsidó etika szempontjai alapján nézünk meg egy aktuális témát, végül Maimonidész filozófiájáról tanulhatunk. Szerdánként Rási bibliai kommentárjait tanulmányozzuk, majd a Kabbalába nyerhetünk betekintést. A kezdők a héber olvasás alapjait is megtanulhatják.
A Szabadegyetemről csak jót tudok mondani. Az előadások széles spektrumon mozognak.
Segít, hogy mélyebben megismerjem a vallást, zsidó erkölcsöt és filozófiát. Lehetőséget nyújt az együtt gondolkodásra, és teret enged a különböző gondolatoknak. Számomra a Maimonidész előadás a legérdekesebb, különösen izgalmas volt a prófétákról szóló rész, valamint Isten mibenlétéről szóló előadás.
Jeges Anikó, Holokauszt túlélők gondozója, filozófia szakos hallgató
Az egész Szabadegyetem rendkívül érdekes, de ha választanom kell, számomra a Kabbala a legérdekesebb. Ha összehasonlítom a fizikai tanulmányaimmal, valójában mindkettőugyanazt vizsgálja, csak más szempontból. Az elméleti fizika, amivel én foglalkozom, az is a világ keletkezésével foglalkozik. Néha megdöbbentő tud lenni a hasonlóság. Lehet, hogypont a vallási ismeretek segítenek egy fizikai kérdés megfejtésében. Ez a tanulmány ösztönöz, hogy minél szélesebb legyen a látóköröm.
Szatai Ildikó, elméleti fizika phd hallgató
A Szabadegyetemen nekem az volt az újdonság, ahogy érthetővé teszi az első olvasásra érthetetlennek és néhol értelmezhetetlennek tűnő szövegeket. Az a legjobb, amikor a diákok találgatják először a különböző értelmezéseket, és utána vesszük végig a nagy bölcsek szavait a Talmud tanulás során. Nagyon izgalmasak a Kabbala órák is, mert egy teljesen új világot ismerhettem meg, egy sokkal mélyebb rétegét a zsidó vallásnak. Az etikán, amikor az első alkalommal a szerencsejátékról beszéltünk, nagyon izgalmas volt, ahogy a törvényt többféle módon magyarázta a Talmud és a kommentárok.
Számomra a zsidó etika a favorit, ahol mai dolgokat beszélünk meg vallási szempontból, pl. abortusz, fogamzásgátlás, eutanázia. A másik kedvenc a Talmud, ahol a kérdéseimre is választ kaphatok. Mielőtt idejöttem volna, a Chábádról mást képzeltem, sokkal zártabbnak, kötöttebbnek gondoltam. De amit itt tapasztalok az az, hogy a rabbik teljesen nyitottak, akár a világi felfogásra is. Elfogadják mások véleményét, mások életmódját, miközben saját, határozott normáikat tanítják.
Kopfler Dávid, MÜTF hallgató
Megjelent: Egység Magazin 17. évfolyam 61. szám – 2014. augusztus 4.