Az új izraeli módszer, a tévedésen alapuló tanulás a hibát használja kiindulópontként, írja az israel21c. Az új oktatási módszer arra ösztönzi a diákokat, hogy ismerjék fel és elemezzék a hibáikat, majd tanuljanak is belőlük. Az izraeli startup-kultúra része a hibákból való tanulás és a tévedések felhasználása a lehető legjobb eredmények elérése érdekében.

„Míg napjainkig a hibát a tanulás negatív elemeként fogtuk fel, addig az új koncepció szerint arra oktatjuk a pedagógusokat a diákokat, hogy fogadják el a hibákat, és építsék fel a sikereiket”

– mondta Joszi Bár, a Kiváló Oktatásért Központ vezetője. „A hibákból tanulunk elnevezésű központ olyan kultúrát közvetít, melyben az oktatók és a diákok egyaránt nyugodtan megosztják a hibáikat és tanulnak belőlük ahelyett, hogy igyekeznének elrejteni azokat. A hibát a tanulás természetes részének tekintjük, nem pedig kellemetlen és frusztráló dolognak. Bizonyos körülmények között bónuszpont jár a hibáért. A tanárok nem javítják ki a hibákat, hanem inkább az egész osztály bevonásával vizsgálják és elemzik azt.”

A módszer alkalmazói azt vallják, hogy metódusuk segít kivédeni, hogy az ember újra és újra ugyanabba a hibába essen. A tanulási folyamat elmélyül, a diákok magabiztossága és kreativitása pedig nő, mivel a hibák nem csődöt, hanem tanulási lehetőséget jelentenek a számukra, vallják az oktatók. Javítás helyett rávezető kérdésekkel segítik a diákokat saját tévedésük felfedezésére és a hiba kijavítására. Ha a diáknak sikerül az elemzés során rájönnie arra, hogy hol tévedett, akkor ezért bónuszpontokkal jutalmazzák, így serkentve a kreatív és elemző gondolkodást. Fontos, hogy a jutalom nem a megoldásért, hanem az analízisért és a hiba felismeréséért jár.

A módszer kidolgozói szerint a tévedéseken alapuló tanulás nemcsak az iskolai tanulás, hanem a felnőttek munkája során is fontos. „Azok a diákok, akik megtanulták, hogy egyetemi tanulmányaik során a hibáikkal konstruktív módon birkózzanak meg, felkészültebben érkeznek a munka világába” – mondta Bár. „képesek lesznek megvizsgálni a tévedéseiket, magabiztosan, nem pedig frusztráltan, csalódottan vagy szégyenkezve állnak a kihívások elé”.

Bár büszke mindarra, amit mindeddig elértek: „Számtalan olyan szervezetről tudok, melyeknek az a célja, hogy megelőzze a tévedéseket, de egyetlen olyan különleges központról sem tudok, mint a miénk, mely éppen azzal foglalkozik, hogy a hibákon alapuló tanulást közvetítse az egyetemi oktatásban és a tanárképzésben” – jelentette ki.

 

Megszakítás