Bár a Rebbe soha nem látogatott Izraelbe, mégis hatalmas befolyással bírt a Szentföld életére. Sokszor mutattuk már meg ebben a rovatban is, hogyan tudott hatást gyakorolni New York-i szobájából Izrael politikájára, gazdaságára és társadalmi folyamataira. Küldötteket küldött Izraelbe, hogy segítsék az ott élőket, hogy felépítsék a a modern Izrael vallási infrastruktúráját és továbbvigyék a haszid hagyományokat. A Rebbe nagy figyelmet fordított arra, hogy tudatosítsa az emberekben: a szétszóratásból, a gálutból is segíthetjük Izraelt azzal, hogy betartjuk a micvákat.
Isten kegyelméből
5736. tévét hó 5. [1975. december 9.]
Brooklyn, N.Y.
Üdvözlet és áldás!
A közelgő ászárá betévét (tévét 10.) böjt és a jelenlegi izraeli helyzet kapcsán feltett kérdéseire válaszolva: Bizonyára közösségének rabbija is elláthatná tanácsokkal, ám mivel engem keresett meg ez ügyben, Ön elé tárom néhány meglátásomat és javaslatomat.
Sajnálatos módon vannak olyan személyek, akik meggyőződése, hogy mindenképpen „nagy” dolgokat, globális méretű, hatalmas vállalásokat kell kitalálni és véghez vinni. Bizonyára a jó szándék vezeti őket, és amennyiben elhatározásaik a gyakorlatban kivitelezhetőek és valóban meg is valósítják azokat, akkor igen hasznosak lehetnek és képesek javítani a fennálló helyzeten.
Az apró cselekedetek is lehetnek nagyszerűek
Ezzel együtt sohasem szabad lenézni – sőt, valójában nagyra kell értékelni – a bármely kisközösség vagy hétköznapi ember által megvalósítható, úgynevezett „apró és egyszerű” cselekedeteket, melyeket az ősi, ám mégis friss zsidó szellemben, egységben és egyénenként hajtanak végre. Ezt szimbolizálja „Jákob hangja”, a Tóra és az imádság, melyekre maga az Örökkévaló tanított minket, hogy azzal semlegesítsük „Ézsau kezének” erejét, forduljon ellenünk bármilyen alakban vagy formában.
Ez minden bizonnyal azon a napon valósulhat meg a legteljesebb módon, melyet a Sulchán Áruch böjtre jelölt ki, s melyre Jesájá próféta így utalt: „Kiválasztott böjt … Isten által kedvelt böjt és idő”.
Kérdésére válaszolva, továbbá mivel az ászárá betévét böjt különleges kapcsolatban áll a Szentfölddel és Jeruzsálem szent városával (hiszen Jeruzsálem ostromát eleveníti fel), a törvénymagyarázók, illetve a muszár irodalom és a haszidizmus tanításának szellemében azt javaslom, hogy a böjtnap általános előírásainak betartása mellett a következőket tegye:
A Szentföld fizikai és szellemi biztonságának erősítése, továbbá a világ minden táján, Izraelben és a száműzetésben élő zsidók anyagi és szellemi jólétének érdekében, különös tekintettel a „vasfüggöny” mögött élő testvéreinkre, tegyenek erőfeszítéseket a nap folyamán arra, hogy az ősi zsidó szellemben erősödjenek a Tóra, az ima és a jótékonyság területén.
Hogyan lehet spirituálisan erősíteni Izraelt?
Imádkozás után (a reggeli és a délutáni ima után egyaránt) tanuljanak Tórát és gyakorlati szabályokat (ha pedig működnek tanulócsoportok, akkor növeljék a tanulásra fordított időt). Imádkozás után azonnal, még a tanulás megkezdése előtt, mondjanak el néhány fejezetnyi zsoltárt (a megszokott mennyiségen felül).
Imádkozás előtt és után adjanak adományt (a megszokott mennyiségen felül) és szánjanak pénzt a Szentföldön, az „élet országában” működő, szent célokat szolgáló intézmények számára.
Közösségben az erő
Felesleges megemlítenem, hogy aki mindezt többször is megteszi a nap folyamán, az dicséretet érdemel, és minél többet tesz (mennyiségben és minőségben egyaránt), az annál nagyszerűbb.
Továbbá, mint minden szentséggel kapcsolatos tevékenységet, a fentieket is ajánlatos közösségben megtenni (legalább egy minjen jelenlétében).
Fogadja el Isten, és bizonyára elfogadja, a zsidók imáit és könyörgéseit, éljenek bárhol a világon. Hamarosan, még a mi napjainkban teljesítse be, hogy „ezek a napok az ünneplés és vidámság napjaivá változnak”, az igaz és teljes megváltáson keresztül, igaz messiásunk által.
Áldással,
Megjelent: Egység Magazin 31. évfolyam 143. szám – 2021. június 1.