Április 20-án, vasárnap este ünnepi gyertyagyújtás sehechejánu áldás nélkül (Naptár). Félünnepi délutáni ima, ünnepi esti ima. Álénu (Záróima – 185. old.) előtt Szfirát háomer (Omerszámlálás – 154–156. old.). Ünnepi kidus, sehechejánu áldás nélkül (340–341. old.) A Sás-tenger kettéválasztásának emlékére a csoda évfordulóján, ezen az estén, a chászidok ébren maradnak egész éjjel.
Április 21–22-én, hétfőn és kedden, Peszách utolsó két napján, ünnepi imarend. Hétfőn askenáz közösségekben a reggeli ima részeként rendszeresen elmondott Tenger dalát, Oz jásir („Akkor énekelték…” – 210–211. old.) ez alkalommal a közösség az előimádkozóval versenként felváltva, hangosan énekli. A Zsidó imakönyv 228. oldalán, a héber oldalról sajtóhiba miatt hiányzik a Könyörület tizenhárom tulajdonsága. A 71. oldal alapján pótolható. Tóra-olvasás két Tórából (öt plusz egy embert hívnak fel), és Háftárák (lásd fent). A Muszáf Ámidá ismétlésében Düchenolás (papi áldás – 360–361. old., részletesen lásd Naptár 80. old.).
Április 22-én, kedden a Tóra-olvasás után Jizkor (Mázkir) ima elhunytjaink emlékére (349. old.). A Mázkirról és a mondandó imáról lásd részletesen Naptár. Az a szokás, hogy erre az imára csak az marad a zsinagógában, akinek valamelyik szülője már nincs az élők sorában. Chászid szokás ezen a délutánon az ünnepi Minchá ima után úgynevezett messiási lakomát – szöudát mosiáchot tartani, mivel a megváltás nagy ünnepének végén, Peszách utolsó napján, „már fénylik a Messiás sugara, és érezhető a közeledő végleges megváltás”. Ezen az étkezésen szokás négy pohár bort inni. Este, az ünnep kimenetelével hétköznapi ima az Ámidában Átá chonántánu („Te ajándékoztad…” – 145. old.) betoldással. Álénu (Záróima – 185. old.) előtt Szfirát háomer (Omerszámlálás – 154–156. old.). Hávdálá (Ünnepbúcsúztató – Naptár) csak borral, fűszer (bszámim) és gyertya (nér) nélkül.
Április 23-án, szerdán Iszru chág, az ünnep másnapja. Nem mondunk Táchá-nunt egészen Niszán hó végéig, április 30-ig.
Április 25-én, pénteken este, és 26-án, szombaton. Peszách és Sávuot között askenáz szokás péntek este a Löchá dodit hagyományos gyászdallammal énekelni, és minden szombaton elmondani az Áv háráchámim-ot („Az Irgalom Atyja…” – 238. old.). Chászidok ezeket a szombatokat is a Sábát szentsége miatt teljességgel gyásztól mentesen tartják meg. Muszáf előtt újhold-hirdetés (236–237. old.). A chászidok nem mondják az Áv háráchámimot („Az Irgalom Atyja…”) ezen a szombaton. A délutáni Minchá imában a Cidkátchá cedek („Az igazad…” – 279. old.) elmarad. Peszách végétől Ros Hásá-náig szokás minden szombat délután a Pirke ávot (Az atyák tanításai) egy-egy fejezetét tanulmányozni. A hat fejezet befejezése után mindig újrakezdjük. Pirke ávot első fejezet (287–289. old.).
Április 29-én, kedden az esti Ros chodes miatt már a Minchában nem mondunk Táchánunt.
Imaidők:
Óbudai zsinagóga:
Április 22. kedd
11:15 Mázkir
19:00 Mincha, délutani ima
19:15 Mosiach szeuda
20:25 Esti ima, havdala
Vasvári Pál utcai zsinagóga:
Április 22. kedd
10:30 Mázkir
18:00 mincha délutáni ima
18:15: Mosiach szeuda
20:25 Esti ima és havdala
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.