Az Amerikát és Izraelt megbélyegző ENSZ-határozatok, a világ felháborodása dacára a palesztinok korántsem triumfálhatnak: az arab államok zöme is észrevette, hogy 2017-et írunk, nem 1947-et. Vissza kell térniük a valóság talajára, ahol Jeruzsálem bizony Izrael fővárosa.
„Ha a zsidó történelmet egyetlen szóban akarnánk összefoglalni, ez a szó úgy hangzana: Jeruzsálem” – állapította meg bölcsen a város egykori legendás polgármestere, Teddy Kollek, előrevetítve egyben a korszaka utáni éra fő konfliktusforrását. Az izraeli nemzet vitathatatlan fővárosa már a zsidó állam megalapítása óta támadások kereszttüzében áll, de olyan intenzitású politikai küzdelmek, sőt terrorhullámok, amelyeket az elmúlt két-három évtizedben láthattunk, történelmileg egyedülállóak. Az amerikai elnök lényegében ennek a kimerítő, perspektívátlan állapotnak akart véget vetni, amikor december 6-án bejelentette: Washington Jeruzsálemet tekinti Izrael legitim fővárosának, ezért oda költözteti nagykövetségét.
Mielőtt áttekintenénk, mik lehetnek Donald Trump lépésének politikai következményei a térségben, fontos felidézni, hogy Jeruzsálem kérdése, a város státusa a palesztin „szabadságharc” legfontosabb ügye. Nem véletlen, hogy a Palesztin Hatóság (PA) fő ereje, a Fatah és a Gázában uralkodó rivális Hamász terrorszervezet is „al-Kudsz-ban”, tehát Jeruzsálemben, pontosabban – egyelőre – annak keleti részében látja jövendő államuk fővárosát, dacára annak, hogy a PA közigazgatási központja, intézményei Ramallah-ban vannak.
Számos elemző egyetértett abban, hogy bár Jeruzsálem elismerése számos rizikót rejt magában, a lépés segít abban, hogy a palesztinok elfogadják a realitást: ahogy Izrael a zsidóság megkérdőjelezhetetlen otthona, úgy Jeruzsálem is annak megkérdőjelezhetetlen és oszthatatlan fővárosa. Az elmúlt évtizedekben Izrael vezetői, a békemegállapodás sürgetésének engedve, nem egyszer ajánlották fel a palesztinoknak Jeruzsálem lehetséges megosztását is, de a többi nagyvonalú ajánlattal együtt Arafat és társai ezt is lesöpörték az asztalról.
Történelmi revízió
Az ügy hátteréhez tartozik természetesen ennek az elutasításnak az oka is: a zsidó állam 1948-as arab megtámadása után Jeruzsálem és így az ismert zsidó szent helyek majd’ húsz éven át jordániai megszállás alatt voltak. A város 1967-es izraeli felszabadításáig és egyesítéséig nem hogy a palesztin állam nem jött létre, de az állítólagos majdani fővárost, Kelet-Jeruzsálemet
sem fejlesztették éppen, sőt kifejezetten lepusztították, a zsidókat elüldözték, a zsinagógákat bezárták és arab fegyveresek rendszeresen lőttek a nyugati városrész civiljeire. Azóta minden hangzatos békeígéret dacára a „mérsékelt” és a nyíltan terrorista palesztin vezetők is egyvalamiben egyetértenek: nemcsak Júdeát és Somront, de egész Izraelt megszállt területnek tekintik, és szó nincs arról, hogy békében elfogadnák Nyugat-Jeruzsálemet a szuverén zsidó állam fővárosaként.
A Trump bejelentése – valamint a döntést elítélő ENSZ-határozat – utáni palesztin reakciók is azt igazolták vissza, amiről például Tayseer Al-Tamimi palesztin főbíró is beszélt korábban: „Jeruzsálem a vallási, politikai és spirituális fővárosa Palesztinának, a zsidóknak nincs joguk hozzá.” A Palesztin Hatóság, amely már 2009-ben történészi revizionista kampányt indított Jeruzsálem zsidó történelmének tagadásáért, a zsidóság „megszálló” szerepének bizonyításáért, és amely évek óta terjeszti azt a fake news-t, hogy Izrael leromboltatná az al-Aksza mecsetet a Templom-hegyen, azonnal erőszakos ellenlépéseket, a „harag napjait”, sőt egyenesen új intifádát helyezett kilátásba.
A szervezett vérontás végül szerencsére elmaradt (így is tucatnyi palesztin meghalt a bejelentést követő összecsapásokban, és csak tavaly decemberben háromszorosára, 250-re emelkedett a terrortámadások és „biztonsági incidensek” száma), de a PA mindent megtett a
hangulatkeltésért: médiájuk, Facebook-oldalaik folyamatosan visszhangozták Mahmúd Abbász elnök gyújtóhangú szólamait, Izrael-ellenes karikatúrákat osztottak meg, miközben a Fatah-vezetők a város „muszlim és keresztény szent helyeinek védelmére” szólítottak fel. A Twitteren már a rettegett bejelentés előtt Trumpot jelentéktelen bohócnak igyekeztek beállítani, militánsok és önjelölt régészek szajkózták, hogy Jeruzsálem mindig is „Palesztina örök fővárosa” volt. A Kneszet mindenesetre a biztonság kedvéért január 2-án kétharmados többséghez kötötte Jeruzsálem megosztását, nehogy egy béketerv keretében lemondjanak a város bármelyik részéről.
A december 21-i, Trump-ellenes ENSZ-közgyűlési határozat (amely után Benjamin Netanjahu a „hazugságok házának” nevezte az országával szemben mindig elfogult világszervezetet) nyomán természetesen triumfáló posztok, kommentek özönét osztották meg, a szélsőségesekkel együttműködő nyugati BDS-mozgalom pedig ismét a nyugat-ellenes és az Izrael-ellenes harcok összefonódását, valamint a zsidó állam átfogó embargóját sürgette.
Pedig annak a bizonyos ENSZ-határozatnak az elfogadása jelentős elmozdulást jelez: míg 128 állam csont nélkül megszavazta a határozatot (amely egyrészt megtiltja egy szuverén tagállamnak, hogy maga határozhassa meg fővárosát, másrészt egy másik tagállamnak, hogy ezt elfogadja), addig 9 ellene szavazott, 35 tartózkodott (köztük Magyarország), 21 pedig részt sem vett a szavazáson. Szó sincs tehát arról, hogy a világ, ezen belül az Európai Unió egyöntetűen elítélné Izraelt, sőt a döntés a visegrádi négyeket is megosztotta, hiszen Szlovákia például szintén a többséggel szavazott. Több ország (Románia, Guatemala) kijelentette, ők is fontolgatják követségük áthelyezését.
Új idõk, új realitások
Az EU-mainstream alaphangját persze a berlini és a párizsi reakciók adták meg: mind Angela Merkel, mind Emmanuel Macron távolságtartó és hűvös közleményekben határolódott el Trump bejelentésétől, azt hangsúlyozva, amit maga Trump is mondott: a város státusát, határait egy majdani izraeli-palesztin megállapodásnak kell rendeznie. Sigmar Gabriel német külügyminiszter még rá is egy dobott egy lapáttal, amikor december végén – nem először – „apartheid államnak” nevezte Izraelt, ezt az év utolsó napján a Hamász természetesen ujjongva osztotta meg a Twitteren.
Ezzel együtt a palesztinok korántsem triumfálhatnak: elemzők szerint az arab államok zöme is észrevette, hogy 2017-et írunk, nem 1947-et, a palesztin „ügy” melletti kiállás már nem prioritás, nem identitás- és politikaképző eleme cselekvésüknek. Az izraeli hírszerzéshez közel álló források arról számoltak be, hogy Abbász nem véletlenül nem volt jelen a New York-i ENSZ-közgyűlésen: Rijádban és Abu Dhabiban befolyásos arab vezetőktől kapott fejmosást: arra próbálták rábírni Abbászt, hogy bár fontos küzdenie Jeruzsálemért, ne tartsa hadüzenetnek Trump deklarációját, és ne szövetkezzen az ügyben az Amerika-ellenes Erdogan török elnökkel. És ez még messze nem minden: sem Egyiptom, sem Jordánia, sem Szaúd-Arábia nem feltétel nélküli „békepartnere” a palesztinoknak.
Ez elsősorban azzal függ össze, hogy az elmúlt években, az iraki és a szíriai háború következtében, alapvető változások mentek végbe a térségben. A síita-szunnita szembenállást befolyásolta, hogy Amerika és szövetségesei végzetes csapást tudtak mérni az Iszlám Államra, amely így már óriási területeket és befolyást vesztett (maradék erejét láthatóan a nyugat elleni merényletekre és a Hamász elleni gázai küzdelemre fordítja). Oroszország és főleg Irán nagy nyertese a szíriai háborúnak, márpedig a szunnita arab többség nem akar még több síita befolyást a Közel-Keleten. A The New York megszellőztette azt is, hogy Egyiptom arra próbálta rábírni a palesztinokat, hogy érjék be Ramallah-val mint fővárossal – ez akárcsak néhány éve még elképzelhetetlen lett volna.
Trump döntése, amely elsősorban veje, Jared Kushner, valamint David Friedman amerikai nagykövet megfontolásán alapszik, egyértelműen szaúdi és más arab támogatáson alapul, és gyökeresen megfordítja a hagyományos logikát: nem a palesztin-izraeli konfliktus rendezése a közel-keleti béke kulcsa, ahogy eddig mindenki gondolta, hanem fordítva, egy nyugodt, stabil, szervezett terrorizmus nélküli Közel-Kelet teszi egyáltalán lehetővé a majdani megállapodást. Annak azonban visszavonhatatlanul tartalmaznia kell Izrael elismerését, és így: annak a fővárosnak az elismerését, amit az izraeliek, az egész zsidó nép háromezer év óta mindig is a politikai és szellemi fővárosának tartott a szívében.
Megjelent: Egység Magazin 28. évfolyam 102. szám – 2018. január 15.