Tóra a Hiltonban

Több száz zsidó vett részt azon az impozáns ünnepségen a budapesti Hiltonban, amelyen beírták az utolsó betűket a Frank Judit által édesapja, néhai Frank Sándor emlékére Jeruzsálemben íratott Tóra-tekercsbe. A Tóra a Vasvári Pál utcai lubavicsi templomban van. Az ünnepségen, amelynek keretében chánukái gyertyagyújtás is volt, ortodox kóser menüt szolgáltak fel.

A „zsidó Budapest” rég látott — vagy talán sohasem — olyan impozáns zsidó ünnepséget, mint a Chánuká első estéjén rendezett volt a Hilton különtermében, amelyet egyenesen erre a célra „kaserolt” egy speciális különítmény. Kint a szabadban hideg volt, csak a Chánuká-gyertya lángja és a Máoz Cur dallama melegített. Bent viszont, az egyébként jól fűtött és nagyon szépen dekorált teremben a zsidó szellemiség melegítette a szíveket.

A kettős ünnepség kezdeményezője és szellemi szülőanyja Frank Judit pesti származású üzletasszony volt, aki édesapja, néhai Frank Sándor emlékére Izraelben íratott egy Tóra-tekercset, amelynek írását — az utolsó betűket — a Hiltonban fejezték be, az egyedülálló Chánuká-ünnepséggel egybekötve.

A meghívott vendégek, több mint háromszázan, gyönyörűen feldíszített teremben találták magukat, ahol minden asztalon díszes chánukái menóra várta őket. Videofilmen láthatták a Tóra-írás csínját-bínját, majd a Bécsből meghívott Tóra-másoló (szofér) a nagy nyilvánosság szeme láttára beírta az utolsó betűket. A lelkes közönség tagjai, akik első ízben láttak ilyesmit, körültáncolták a Tórát, amelyet aztán másnap ünnepélyes külsőségek között a Vasvári Pál utcai lubavicsi templomba vittek be.

Dr. Kiss Elemér, a Miniszterelnöki Hivatal adminisztratív államtitkárának köszöntője után a további szónokok, köztük Mose Lázár milánói rabbi, az ottani zsidó iskola igazgatója, beszédükben Frank Judit érdemét méltatták. Elmondták, hogy neki köszönhető ez a szép Chánuká-est, amihez hasonló évtizedek óta nem volt Budapesten, és az új Tóra, amelyért valóságos versengés folyt több pesti zsinagóga között, hogy melyiknek a frigyszekrényében találjon állandó lakhelyre. Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége és a Budapesti Zsidó Hitközség ügyvezető igazgatója felszólalásában Baruch Oberlander rabbi, a lubavicsi küldött pesti tevékenységét dicsérte a zsidóságtudat fejlesztése és terjesztése terén. Az ünnepség résztvevői között láttuk Kardos G. Györgyöt, a neves írót, Benedek István Gábor újságírót, Popper Péter pszichológust, valamint több magas rangú állami tisztviselőt. A Vasvári Pál utcai zsinagógát a rabbin kívül Karádi Gábor elnök képviselte.

A résztvevők közül sokan elragadtatásuknak adtak kifejezést a zsidó szellemiségű rendezvény láttán, mondván, hogy még soha nem vettek részt ilyenen. A Hilton konyháját és edényeit speciális módon kaserolták erre az alkalomra, hiszen a menü minden összetevője glatt (ortodox) kóser volt, nagy része külföldről származott. Frank Judit az estre külön brosúrát is megjelentetett: ismertetőt Chánuká és a Tóra-tekercs jelentőségéről. A brosúra mottója:

Legyen ez az est is jóra beírva, hogy minden zsidó lelket közelebb vigyen népünk gyökereihez, identitásának megismeréséhez!

Az esten egy bécsi zsidó együttes szolgáltatta a zenei aláfestést. Az asztali áldást Oberlander rabbi mondta el. Az est még sokáig beszédtéma volt a budapesti zsidó körökben, és híre eljutott Magyarországon kívülre is. Frank Judit továbbra is segíteni szándékozik a lubavicsi mozgalom szerteágazó, zsidó identitást növelő magyarországi tevékenységét, ez pedig kétségtelenül „jóra van beírva” ott, ahol az emberek lépteit vigyázzák, és munkálkodásukat figyelemmel kísérik.

S. Ájálá

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megjelent: Egység Magazin 6. évfolyam 23. szám – 2014. július 29.

 

Megszakítás