A portói zsidó közösség igyekszik megőrizni az inkvizíció rossz állapotban levő XVII. századi dokumentumait, írja a JNS. A közösség 2019-ben szerezte meg a jogot a XVI. századi dokumentumok restaurálására a lisszaboni Torre do Tombo Nemzeti Archívumtól, és megindult a „zsidó hitetlenek” ellen indított, szám szerint 1778 per anyagának restaurálása és digitalizálása. A perekben szereplő zsidó személyek három közösségből, Lisszabonból, Évorából és Coimbrából (ide tartozik Portó is) származtak.

Most, hogy ez a munka majdnem befejeződött, szeretnék a XVII. századi peranyagok feldolgozásának jogát is megszerezni. A közösség egyik vezetője, David Garrett elmondta, hogy a XVI. századi anyag azért különösen értékes, mert akkor még ismert volt az anyai leszármazás, vagyis pontosan lehetett tudni, hogy ki zsidó és ki nem. Az inkvizíció azonban három évszázadon át tartott és olyan nem-zsidókat is üldözött, akiket pénzszerzés reményében zsidónak tituláltak az inkvizíció hatalmasai.

A közösség 2018-ban szerzett tudomást a dokumentumok létezéséről és rendkívül rossz állapotáról. Az utolsó percben léptek közbe és az anyag legnagyobb részét sikerült megmenteniük. Most, hogy a XVII. századi dokumentumokat is szeretnék feldolgozni, arra kérik világszerte a zsidó közösségeket és egyéneket, hogy járuljanak hozzá a mintegy hárommillió eurós költségvetésű projekthez.

„Tudományos és aprólékos munkáról van szó, mely oldalról oldalra, szóról szóra halad. Jó minőségű felszerelésre van hozzá szükség, melyet magasan képzett szakemberek üzemeltetnek, akiknek a fizetése is magas, természetesen”

– magyarázta Garrett. Aki adakozni szeretne, lépjen kapcsolatba a Torre do Tombóval, a portói zsidó közösséggel, vagy Ruth Calvãóval, a Centro de Estudos Judaicos de Trás-os-Montes vezetőjével, tette hozzá.

A dokumentáció azért is különösen értékes, mert ez a portugáliai zsidó közösségek történelmének leghitelesebb forrásanyaga. Az inkvizíció feladata az eretnekek és istenkáromlók felkutatása és megbüntetése volt. Ha a vádlott tagadott, hónapokra vagy akár évekre is börtönbe zárták, és rettenetes kínzásoknak vetették alá, míg el nem érkezett a következő tárgyalás napja. A bebörtönzötteknek meg kellett fizetniük fogva tartásuk, a per és a kínzások költségeit. Akit elítéltek, annak minden tulajdonát elkobozták. Az inkvizíció Portugáliában 1536 és 1831 között működött.

A restaurálás és a digitalizáció hozzásegít a zsidó történelem e szeletének megőrzéséhez, és segítséget nyújt azoknak, akik rég elfelejtett zsidó őseiket szeretnék felkutatni, hogy ilyen módon kapcsolódhassanak a zsidósághoz. Spanyolországgal ellentétben a portugál inkvizíció anyagainak feldolgozása egyelőre gyerekcipőben jár.

Míg a spanyol inkvizíció 300 ezer zsidó üldöztetéséért volt felelős, addig a jóval kisebb területre kiterjedő portugál inkvizíció 40 ezerért. A spanyol inkvizíció dokumentációja a Vatikánban található és talán ez az oka a jobb feldolgozottságnak, magyarázták a projekt vezetői.

 

Megszakítás