Az idei sávuot fő „slágere” a 18 perces ted talk volt. Több zsinagóga is ezt a fajta előadást választotta ahhoz, hogy teljesítsék az egész éjszakán át tartó tanulás ünnepi előírását. De mi is az a TED Talk és miért fontos a 18 perc?

A TED Talk egy rövid, legföljebb 18 perces, lényegretörő rögzített előadás, amelyet eredetileg a TED (Technology, Entertainment, Design) konfe­renciák keretében tartottak. A TED Talkok lehetővé teszik, hogy rövid idő alatt sokféle témával foglalkozzanak a hallgatók. Ma már nemcsak a TED konferenciák pörgős moduljait, de általában a hasonlóan rövid, frappáns, élvezetes előadásokat is ted talknak hívják.

A 18 perces időkeret tudományos alapokon nyugszik: nagyjából ennyi ideig képesek az emberek a figyelmüket koncentrálni napjainkban. Chris Anderson, a TED kurátora szerint ez „elég rövid ahhoz, hogy az emberek figyelni tudjanak, és elég hosszú ahhoz, hogy valóban érdemi információkat nyújtson”.

Természetesen a sávuoti programokon nem (csak) emiatt volt érdekes a 18 perces időkorlát. A tizennyolcas szám a zsidóságban különleges jelentőséggel bír, mivel éppen ennyi a cháj, vagyis élet szó számértéke. Sok mindenbe igyekszünk becsempészni chájt, az életet, vagyis a tizennyolcas számot. Így pl. gyakori, hogy adományozáskor a cháj többszörösét ajánljuk föl, pl 18-szor vagy 36-szor valamennyi pénzt. Ez egyfajta jókívánság és áldás, amivel az adományt átadjuk. Így aztán a TED Talkok igazán életrevaló, zsidós előadások!

Megannyi zsinagógában a közösség tagjai, fiatalok és idősebbek készültek föl egy-egy témából és versengtek a rabbikkal, valamint a könyörtelenül haladó idővel a közönség figyelméért. Persze a 18 perc (vagy máshol az egy óra…) gyakran nem bizonyult elégnek: vagy az előadó, vagy a hallgatóság nem tudta elengedni a témát, így aztán könnyedén teljesítették mindenütt az előírást, hogy hajnalig ébren, tanulva készüljenek a Tóraadásra.

Miért van erre szükség? Mert őseink elaludtak ugyanezen a napon. A sok hagyo­mányos értelmezés mellett Oberlander Báruch rabbi egyik nagybátyját idézve egy nagyon szép magyarázatát adta ennek a furcsa helyzetnek. Eszerint az Örökkévaló azért rendezte így a Tóraadás reggelét, hogy a zsidók egy életre megtanulják: sosincs késő, mindig érdemes fölkelni (valós és átvitt értelemben is) és a Tórával foglalkozni. 

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 41. szám – 2024. június 20.

 

Megszakítás