A Misna Pirké Ávot, Az atyák bölcs tanításai című része zsidó értékeket, erkölcsöt, etikát közvetít. Szokás, hogy a hat részből álló misnai traktátust a peszách és sávuot közti hat hét során tanulmányozzák. Az alábbiakban tizenkét tényt szedtünk csokorba a Pirké Ávottal kapcsolatban, a chabad.org írása alapján.

1. A Misna része

A Misna a Szóbeli Tan fő szövege, a Talmud alapja. 63 traktátusból áll, melyek a zsidó törvénykezés minden aspektusát lefedik, ezek közé tartozik például mezőgazdaság, ünnepek, családi kapcsolatok, polgári jog, áldozatok, rituális tisztaság, stb. A traktátusok egyike, a Priké Ávot etikai kérdésekkel foglalkozik.

2. Öt fejezet, 96 misna

A Pirké Ávot öt kisebb fejezetre tagolódik, a fejezetek pedig jól emészthető bekezdésekre, vagyis misnákra. A Pirké Ávotra jellemző, hogy egy-egy misna megemlíti a talmudi bölcset, akitől az idézet származik, majd enigmatikus életvezetési tanácsot vagy tanítást közöl. Vannak anonim idézetek is, ezek talán a kor bölcseinek konszenzusából származó bölcsességek. Az öt fejezet összesen 96 misnát tartalmaz.

3. A peszách és sávuot közti szombatokon tanulmányozzák

E tanulásra a szombat délutáni mincha ima után kerül sor, alkalmanként egy fejezetet tanulmányoznak. Egy magyarázat szerint a szokás azért alakult ki, mert a melegedő idő egyre jobban felkorbácsolja az ember vágyait és késztetéseit, a Pirké Ávot életre szóló tanulságai azonban megerősítik az ember lelkét és hozzásegítenek, hogy ellenálljon a nyári hónapok csábításainak. Egy másik magyarázat szerint ezzel készülünk a sávuoti tóraadásra, ahogy bölcseink mondták: Az etikus viselkedés megelőzi a Tórát.

4. A hatodik fejezet

Az öt könyvből álló Pirké Ávothoz a gáoni korban adták hozzá a hatodik könyvet, mely a Kinján Torá, a Tóra megszerzése címet viseli. Eredete egy brájtá, vagyis olyan, a bölcsektől származó szöveg, mely nem került be a Misnába.

5. Vannak, akik nyáron tanulmányozzák

Sok közösségben, többek közt a Chábád-közösségekben is szokás, hogy a heti egy fejezet megtanulását a nyár folyamán is folytatják, egészen ros hásánáig, vagyis összesen négyszer tanulmányozzák végig az egész traktátust.

6. Elő- és utószó

Szokás a fejezetek tanulmányozása előtt és után egy-egy misnai idézetet felolvasni. „Minden zsidónak része van az eljövendő világban, ahogy áll: Néped pedig egytől egyig igaz, örökre birtokolni fogja az országot…” (Szánhedrin 90a) – mondjuk a tanulás előtt és „Az Örökkévaló azt akarta, hogy Izrael érdemeket szerezzen, ezért sok tórai parancsolatot adott nekik”. (Mákot 23b)

7. Szerepel benne a Szóbeli Tan továbbadásának láncolata

A Pirké Ávot legelső misnája összefoglalja a Szóbeli Tan továbbadásának rendjét: Mózes megkapta a Tórát a Szináj-hegyen. Ő átadta Jehosuának, Jehosua átadta a véneknek, a vének átadták a prófétáknak, és a próféták átadták a Nagy Gyülekezet tagjainak. A következő misnák rögzítik a bölcsek mindennapi életét és a hagyomány töretlen láncolatát Mózestől a misnai bölcsekig.

8. Isten által inspirált erkölcs és etika

A Pirké Ávot azzal kezdődik, hogy Mózes megkapta a Tórát a Szináj-hegyen. Ez a kijelentés aláhúzza, hogy a könyv nem az emberi elme limitált perspektivájából ered, hanem isteni inspirációra íródott, és a Szináj-hegyen átvett Írott Tan integráns része.

9. Időtlen üzenetek

A Pirké Ávot ősi szövegében foglalt állítások a mai napig érvényesek és nagy jelentőséggel bírnak. Kövessék Pirké Ávot sorozatunkat, melyben hetente új misnával ismerkedhetnek meg.

A Dee család Pirké Ávot (Az atyák bölcs tanításai) projektje

A Dee család barátai és tisztelői különleges projektet indítottak útnak a család meggyilkolt tagjainak emlékére és lelkének emelkedésére. A program heti egységekre bontott tananyagának segítségével a csatlakozók a Misna Pirké Ávot, Az atyák bölcs tanításai című traktátusát tanulmányozzák. A kezdeményezéshez oldalunk is csatlakozik, és az eredetileg angol, illetve héber nyelven megjelentetett lapokat magyar nyelven olvashatják … Olvass tovább

10. Sok nyelvre lefordították

Többek között angolra, spanyolra, németre és magyarra is, így emberek milliói tanulmányozhatják időtlen üzeneteit a saját nyelvükön.

11. Több száz kommentárt írtak hozzá

Az atyák bölcs tanításai a zsidó szövegek egyik legtöbbet magyarázott eleme.

12. A hászid lét előfeltétele

„Aki jámbor akar lenni, annak meg kell fogadnia a Pirké Ávot tanításait” – áll a Talmudban (Bává Kámá 30a) azzal kapcsolatban, hogy ahhoz, hogy igaz ember legyen valakiből, mindenekelőtt követnie kell a tórai értékeket, és másokat tisztelettel és elfogadással kell kezelnie.

 

Megszakítás