Az Eilát közelében élő tengeri szivacsok jelenthetik a kulcsot a tengervíz megtisztításához.
A Tel-Avivi Egyetem kutatói megfigyelték, hogy az Eiláti-öbölben, a korallzátonyokban élő egyik tengeri szivacs faj egyedei, a theonella conica úgy védekeznek a ragadozók ellen, hogy nagy mennyiségben veszik fel a tengervízből az acélötvözéshez és műtrágyázáshoz is felhasznált, mérgező fémvegyületet, a molibdént – írja a United with Israel.
A molibdén fontos nyomelem számos élőlény, köztük az ember számára is, ám nagyobb mennyiségben már súlyosan mérgező.
„A szivacsok igen fontos szerepet játszanak a tengeri környezet megóvásában. Hatalmas mennyiségű vizet szűrnek át, naponta testtömegük akár ötvenezerszeresét is. Bizonyos elemeket, mint például a molibdént képesek testükben elraktározni. Ebben egy baktérium, az Entotheonella van segítségükre, mely semlegesíti a fém mérgező tulajdonságát. A felhalmozódott molibdén olyan színt kölcsönöz a szivacsnak, ami elriasztja a ragadozókat”
– magyarázta a jelenséget Sáni Sohám, a Tel-Avivi Egyetem állattani tanszékének doktorandusza.
A theonella conica molibdén-megkötő képességére húsz évvel ezelőtt figyeltek fel Zanzibár térségében. Az izraeli kutatók mérése szerint az Eilát közelében élő egyedek még nagyobb mennyiségben tartalmaznak molibdént, grammonként 46.793 mikrogrammot, amire nincs példa az egész élővilágban. Az persze nem lenne kifizetődő, hogy az egyébként igen keresett fémet a szivacsokból nyerjék ki, de a felfedezés segíthet abban, hogy szivacsok, illetve a velük együtt élő baktériumok által nyerjék ki és semlegesítsék a tengervizekben vagy más, szennyezett vízforrásokban lévő mérgező fémeket, méghozzá környezetbarát módon.