Báruch dáján háEmet! Újabb tartóoszlopa dőlt ki nemzedékünk Tóra-tanítói közül Ráv Fischer Slomó Jehonatán Jehuda halálával.

Rabbi Shlomo Fischer/Yeshiva.co

A Jesivát Itri vezetőjének elhunyta nagy hiányt jelent a Talmud-főiskola életében, azonban több ezerre menő tanítványai biztos világítómécsesei lesznek és maradnak Ráv Slomó Fischer bölcsességének.

Kiszlév 15-én, csütörtökön érkezett a lesújtó hír a jeruzsálemi Sááré Cedek Kórházból, hogy 90 éves korában visszatért Teremtőjéhez korunk egyik legnagyobb tudósa, – számolt be erről többek között a Time.News és a WINnews hírportál is.

Ráv Fischer 1932-ben született a zsidóság szent városában, Jeruzsálemben, ahol azonban igen korán árvaságra jutott.

Nem volt még bár micvó korú, mikor édesapja elhunyt, s Bét Jisáj című könyvének bevezetőjéből tudjuk, hogy őt és testvéreit Jechiél Mátitjáhu Davis rabbi nevelte és gondoskodott róluk odaadással.

Fiatal bócherként a Mir Jesivában tanult, méghozzá a jesiva emblematikus vezetőjétől, Eliezer Jehuda Finkel (1879–1965) rabbitól, aki úgy megkedvelte őt, hogy minden pénteken, a sábesz bejövetele előtt saját hetiszakasz magyarázataival készíthette fel mesterét a szombat fogadására.

Amikor befejezte tanulmányait, feleségül vette a magyar származású Brand Eliezer David (1914–1995) rabbi, Lea nevű lányát. Rebecen Lea 1934-ben, szintén Jeruzsálemben született és a vallásos asszonyok összes erényével fel volt vértezve. A jeruzsálemi és a Kirját bánoti Bét Bráchá leányiskola igazgatója volt, de a komoly és felelősségteli munkája mellett nem volt számára erőfeszítés minden percét a gyermeknevelésre szentelni, hogy férjét minél kevesebbszer kelljen a Talmud tanulmányozása mellől elszólítania. Rebecen Lea biztosította Ráv Fischer számára, hogy egész héten a jesivában taníthasson és tanulhasson, ettől függetlenül viszont egy közös, családi sábeszt sem mulasztottak volna el együtt tölteni. A tudós rabbi igaz társa öt évvel ezelőtt, 5777. támuz 2-án vált el tőle a földi életben.

 

Ráv Fischer Slomó Jehonatán Jehuda áldott emlékű feleségéhez hasonlóan szintén magyar származású volt. Apja, Reb Fischer Aharon (1895–1942) Gyulafehérváron vagy németesen, Karlsburgban (Alba Iulia, Románia) született, ahol atyja, Ráv Fischer Slomó („Sándor”, 1852–1932) volt a rabbi, aki a pozsonyi Ktáv Szófer (Schreiber Ávrahám Smuél Binjámin, 1815–1871) és a würzburger ráv, Jicchák Dov-Ber Bamberger (1807–1878) kiváló tanítványa. Anyja Fischer Devora (1897–1979) egy máramarosi faluban, Alsórónán (Rona de Jos, Románia) született egy ottani bálbósz, Reb Jäger Méir Júda Léb (1854–1904) leányaként. Bátyja, Ráv Jiszráél Jáákov Fischer (1928–2003) a cháredi világ szintén egy meghatározó alakja volt, az Édá Hácháredit áv bét dinje volt.

Ráv Fischer az egész hetét a Tórának szentelte, s voltak olyan témák, amelyeket nem csak a bócherek, de még elismert rabbik is kizárólag vele akartak áttanulmányozni. Míg nappal tanított, addig az éjszakát nappallá téve tanult, és a jesiva mellett éveken keresztül az állami regionális rabbibíróságon is dolgozott, mint döntéshozó. 

Ismert tanítványai közé tartozik sokak mellett Jicchák Joszef rabbi, Izrael Állam szefárd főrabbija, Ráv Mose Mordecháj Farbstein a jeruzsálemi Hebron Jesiva vezetője, Ráv Áriav Ozer, az Itri jesiva mostani feje, Simon Gerson Rosenberg („HáRáv SáGáR”, 1949–2007) rabbi, a neohaszidizmus egyik fő gondolkodója, Ráv Raphael Shmuelevitz (1937–2016), a Mir Jesiva egykori feje vagy éppen David Henshke, a Bar-Ilan Egyetem Talmud professzora. Ahogy pedig tanítványainak sokfélesége is mutatja, Ráv Fischer nyitott volt a vallásos világ különböző irányzatai felé, mert a Tóra-tanítást mindenek felett komolyan gondolta.

Ráv Slomó a tanítványainak valóságos apafigurája volt, ahogy egyik korábbi bóchere mondta, a kapcsolatuk a jesivát követően, a házassága után sem szakad meg mesterével és a rabbi szívesen ment egykori tanítványai közösségébe tanítani.

Saját, 1995-ben kiadott Bét Jisáj című könyve mellett, melyben Tóra-magyarázatait gyűjtötte egy csokorba, még több másik könyv megjelenésében és szerkesztésében is közreműködött. A zsidó filozófia szakértője volt, aki újból kiadta és magyarázatokkal látta el a középkori zsidó gondolkodó Chászdáj ben Júda Kreszkasz rabbi Or HáSém könyvét, de részt vett például a Vilnai Gáon kabbalisztikus írásainak újbóli kiadásában is.

Áldott emlékét még sok nemzedéken át őrizni fogják ezrekre menő tanítványai mellett saját gyermekei és leszármazottai. Fia, Méir Fischer rabbi a judaizmus oktatásának egyik úttörője Tel Avivban, egyik veje, Chájim Kook rabbi a jeruzsálemi Torát Rafáél jesiva vezetője. Egyik leánya, Hannah Kehat pedig az ortodox izraeli feminista mozgalom úttörője, aki 1998-ban megalapította a Kolech nevű vallásos nők fórumát, az első ortodox zsidó feminista szervezetet az országban.

 

Emlékéből fakadjon áldás!

Megszakítás