Magyarországon járt a diaszpóraügyi miniszter

Izrael és a diaszpóra viszonya kicsit olyan, mint a testvéreké: egymás közt gyakran csatáznak, egymásra mutogatnak, ha valamelyikük hibázott és dühösek, ha a másik rossz fényt vet rájuk. Ha azonban az egyiket megtámadják, a másik teljes mellszélességgel áll ki érte – mert hát a testvérét csak ő bánthatja, más nem.

Az október 7-i eseményekre adott válasz megmutatta, hogy a torzsalkodások, politikai nézetkülönbségek és rivalizálás ellenére a zsidó nép – Izraelen belül és kívül – egy. Soha még ilyen összhang nem volt a diaszpóra és a szentföldi zsidók között. Igaz, az ország megalapítása óta ilyen támadásnak sem volt kitéve egyszerre a teljes zsidó nép. Különösen fontos tehát ma, hogy fönn tudjuk tartani ezt a kapcsolatot a „külföldi” és „belföldi” zsidók között.

Ezért is fontos az izraeli diaszpóra kapcsolatokért és az antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős minisztérium munkája. Vezetője, Ámicháj Chikli miniszter múlt hét végén négynapos látogatásra érkezett Magyarországra. A miniszter a magyar közélet szereplőivel találkozva újra meg újra megköszönte Magyarország kiállását Izrael mellett itthon és a nemzetközi színtéren egyaránt, valamint részvételüket a túszok kiszabadításáért folytatott diplomáciai küzdelemben.

A miniszter természetesen nem mulasztotta el a lehetőséget, hogy a hivatalos találkozók mellett edukációs előadásokat is tartson. Először a Milton Friedman Egyetemen beszélt az október 7-i eseményekről és azok hatásáról. Később a Zsilip Központban Megyeri Jonatán kérdezte az Izraelt és a diaszpórát érintő kérdésekről. Emellett megismerkedett zsidó közösségi vezetőkkel: Köves Slomó rabbi mint a magyar zsidóság nagy tisztelőjét mutatta be kollégáinak a minisztert, aki hangsúlyozta a zsidó nép egységét és az egymásért viselt felelősségünket, amikor így fogalmazott:  „zsidó emberekként nem felejthetjük, hogy az izraeli hadsereg bátor katonái azért harcolnak, hogy minden zsidó biztonságban élhessen szerte a világon”. Ellátogatott a Maimonidész Gimnáziumba, ahol elbeszélgetett a tanulókkal is és megtekintette az Óbudai Zsinagógát.

Két megbeszélés között pedig arra is volt ideje, hogy Köves Slomó rabbival áttanulmányozza a Dáf jomi talmud­tanulási ciklus aznapi adagját. Mert éljünk bár a diaszpórában vagy Izraelben, legyünk rabbik, politikusok vagy hétköznapi emberek, álljunk a politikai spektrum bármelyik oldalán, mégis egyek vagyunk, egy nép egy hagyománnyal.

 

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 27. szám – 2024. március 14.

 

Megszakítás