Ormos Mária akadémikus, professzor asszony a Chábád-Lubavics Zsidó Nevelési és Oktatási Egyesület nagytermében tartott márciusi Találkozások c. kulturális estünkön felállt, s mintha titokzatos és észrevehetetlen korrektor csiszolta volna mondatait, beszélni kezdett. Mózestől napjainkig: anti-judaizmusról, antiszemitizmusról, fajelméletről, s válaszolt a feltett kérdésekre. Eló’adása lenyűgöző’ volt, s miközben a zsúfolásig megtelt előadóteremben beszélt, úgy éreztem, jó, hogy találkozásokat szervezünk, amelyeken hívő zsidók nem hívőkkel találkozhatnak, amelyeken zsidók nem zsidókkal találkozhatnak, s amelyeken közelebb lehet kerülni a zsidó vallás és a zsidó hagyományok megismeréséhez. Zsidók ezrei, tízezrei élnek – pestiesen szólva – csak Új-Zélandban, akik nem hívők.
Nemrég az Újlipótvárosi Klub Galériában: Nemzetiség-e a zsidóság? címmel volt egy vitaest, amelyen olyan szakértők szólaltak meg, akik szerint igen, legyen, s olyanok, akik szerint ne. A terem ott is zsúfolásig megtelt, a csilláron is lógtak, s nagy vita alakult ki. Sok-sok hozzászólóval.
Sorsok! Gettó! Holocaust! Soá! Dunapart! Nyilasok! Zsidóüldözés! A zsidó sors vállalása! Titkolózni? Asszimilálódni? Visszatérni a gyökerekhez? A zsidóság vallás? Zsidónak lenni: származás? Ki képviseli a zsidókat?
Felállt egy idős Úr, s amit elmondott, attól hideg futott végig a hátamon. Szüleit nemrég temette el, s a temetéshez szükséges iratokból tudta meg, hogy zsidó.
S ez az ember zsidóbb volt a zsidónál! Miközben családjára, őseire, megszentelt hagyományainkra emlékezett, könnyei hullottak, mint a zápor.
Szülei meg akarták óvni mindentől. Eltitkoltak előtte mindent, ami a XX. században zsidó családjukkal történt.
Újlipótvárosban, ahol élek, a Soát átélt nemzedék számos tagja nem mondta meg gyermekeinek, hogy ők valójában zsidók. Sokan baloldali szervezetekhez csatlakoztak.
Ormos Mária akadémikus előadása közben ilyen gondolatok kavarogtak a fejemben, és Dr. Tóth József parlamenti képviselő, a XIII. kerület polgármesterének telefonhívása. A polgármester úr az EMIH vezetőségét értesítette, hogy iskolájuk beköltözhet Új-lipótvárosba: a volt Sziget utcai -ma Radnóti Miklós u. 8-10. szám alatti működő, patinás iskolaépület Kresz Géza utcai ezer négyzetméteres szárnyába. Ahol Töm Lantostól Hegedűs Gézáig, Spiró Györgytől Kern Andrásig hosszú azok névsora, akik az eltelt száz évben az iskolában tanultak, s ahol 2008. szeptemberétől az Örökkévaló áldásával az Általános Iskola – a szerződéskötést követően – megkezdheti működését.
Az Újlipótvárosban élő Ormos Mária akadémikus befejezte előadását. Meghajolt. A közönség nagy ívű mondandóját tapssal köszönte meg.
Vendégeink: Dragomán György és Gergely Ágnes
Moderátor: Polgár Ernő
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Megjelent: Egység Magazin 18. évfolyam 64. szám – 2014. augusztus 6.