Szinte mindenkinek van egy története a szódával, így aztán nem meglepő, hogy a szekuláris zsidó világtól egészen a haszid közösségek sokszor zárt világáig fogyasztanak szódát.

bubbles, lemon, slice of lemon, citrus, refreshment, water bubbles, ice cubes, cold drink, fresh lemonade, bubbling water, sparks of water, cocktail, gin and tonic, party, celebration, alcohol, highball, spirits, alcoholic beverage, happy hour, tonic, yellow black, thirst, drinking glass, soft drink, lemon, lemon, lemon, lemon, lemon, party, party, party, party, alcohol, alcohol, happy hour, soft drink

De mégis hogyan vált a szóda a zsidó kultúra egyik szinonimájává? A választ ismerje meg Sara Gardner cikkéből.

A szóda jiddisül szelcer

Érdekes módon a szódavíz – vagy ahogy jiddisül nevezik, a „szelcer” – eredetének semmi köze a zsidókhoz. Ahogy Gil Marks az angol nyelvű Zsidó ételek enciklopédiájában kifejti a 16. században egy Frankfurt közeli városban, Niederseltsers-ben kezdtek el a természetes módon szénsavval dúsított vizet előállítani „Seltsers Wasser” néven, melynek gyógyhatást is tulajdonítottak.

Az ital egyhamar népszerűségre tett szert a környék lakossága körében, s mivel egy párve italról van szó, az ottani zsidó lakosság is előszeretettel fogyasztotta, és a helység neve után jiddisül „szelcer”-nek (סעלצער) nevezték el.

Körülbelül egy évszázaddal később, Joseph Priestley angol tudósnak köszönhetően lehetővé vált a víz mesterségesen történő szénsavval való dúsítása, azonban ez a mérföldkő ekkor még nem vezetett a termék tömeges előállításához. A szénsavas víz nagyüzemi termelése ugyanis a svájci Johann Schweppe 1767-es szabadalmával kezdődött. 

Egy szó mint száz: mi köze ennek a zsidókhoz?

Close-up of sparkling water being poured from a bottle into a glass with bubbles visible. 

Nos, úgy tűnik, hogy a Niederseltsers-i szénsavas gyógyvíz értékét először zsidó kereskedők ismerték fel, s terjesztették el az országban, majd a 18. század végi szabadalomra is elsősorban zsidó vállalkozók tömegei ugrottak, s Európa szerte maguk kezdtek el szelcert gyártani. 

Az erősen megkérdőjelezhető vízminőség korában ez a többszörösen szűrt és szénsavval dúsított víz fogyasztása valóságos státuszszimbólum lett! 

A 19. század végi kivándorlásokkal pedig a zsidók vitték a szódakészítés tudományát az Egyesült Államokba is. Egyre több amerikai üzletben bukkant fel a szelceres kút, ahol egy kar meghúzásával bárki csapolhatott magának egy frissítő italt. Aztán az 1903-as szódapatronok elterjedésével már bárki otthon is készíthetett magának szódát. 

Amikor pedig a világhírű SodaStream 1998-ban izraeli tulajdonú lett még szorosabbra fűződött a zsidók és a szóda kapcsolata. A szóda pedig azóta is ott pezseg a legtöbb zsidó nem csak a szombati, ünnepi, de a hétköznapi asztalán is.

Cikkeinket Facebook-oldalunkon is megtalálja!

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás