Faith Áser programjairól sokszor beszámoltunk már újságunk hasábjain. Bemutattuk mezuza kampányát, riksára épített szukkáját, rendhagyó ünnepségeit. Tanít a Budapesti Talmud Egyletben, az Olajág Idősek Otthonában, és szükség esetén börtönlátogatást is tesz zsidó raboknál. Munkájáról, terveiről kérdeztük.
Melyik a legkedvesebb feladatod az összes közül?
Legfontosabb számomra a fiatalok tanítása, a programjaik szervezése. Sokszor tartok a saját otthonomban programot számukra, például péntek esti kiddusokat, mert úgy érzem, ott kötetlenebbül tudunk beszélni. Volt szó már vegyes házasságtól a nevekig sok mindenről. Látszik ezeknek a sokszor éjszakába nyúló tanulásoknak a napi hatása is, sokan ennek hatására választottak maguknak zsidó nevet például és teljesítették a körülmetélés micváját.
Hogy kerültél ezzel a feladattal kapcsolatba?
A Pesti Jesivában kezdtem megismerkedni a vallási gyökereimmel, ezt szeretném visszaadni és továbbvinni. Ezért is fontos számomra, hogy ott, ahonnan én indultam, fiatalokat tanítsak, mivel úgy éreztem, nem nagyon van kifejezetten a számukra program.
Mi a legnagyobb kihívás számodra?
Az idősekkel – és persze a börtönben ülő rabokkal – annyiból könnyebb a dolgom, hogy ők nem szaladnak el, jönnek, ha megbeszéljük. A fiatalokat néha úgy kell „levadászni”, sok a programjuk. Rugalmasnak, kompromisszumkésznek kell lenni, de megéri. A feleségemnek jár ezért a legnagyobb köszönet, amiért ebben támogat.
Miben láthatóak, hogy mérhetőek az eredményeid?
Nagy élmény számomra, és nagyon különleges kiváltság végigkísérni, ahogy az emberek közelebb kerülnek „mindenki apukájához”, az Örökkévalóhoz. Az egyik legjobban „mérhető” feladat a bár micvára való felkészítés – hónapok munkájából vizsgázunk az ünnepség napján mindketten. Fantasztikus látni, ahogy a tanítványaim bejárják azt az utat, amit én is, büszke vagyok rá, hogy többen Izraelben folytatják vallási tanulmányaikat.
Mik a közeljövő tervei?
A legközelebbi jövő egy új „jesiva csoport” indítása, 13-14 évesekkel kezdek tanulni a Vasváriban heti egyszer-kétszer. A távolabbi – és remélem nem nagyon távoli – jövő terve egy ifjúsági központ létrehozása, az Örökkévaló segítségével.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.