Pészah az egyik legszigorúbb zsidó ünnep, melyhez számos előírás és tilalom tartozik. Már az ünnepre való előkészülés is heteket vesz igénybe, a két széder este számos előírásnak kell megfelelnünk, majd az ünnep egészén tartózkodni kell a kovászos ételektől. Ez a pészahi kvíz nemcsak a tudását teszi próbára, de a kitöltés után új ismeretekre is szert tehet!
Tesztelje tudását, hogy vajon Ön mennyit tud pészahról! Ismeri a széder este összes kellékét, és azt is tudja, hogy minek mi a szimbolikája? Most ez a 10 kérdéses kvíz rávilágít, hogy Ön mennyire felkészült. Egy-egy kérdésre fél perc áll rendelkezésére.

#1. Az alábbi elnevezések közül három pészah másik egy-egy nevére utal. Melyik a kakukktojás?
Az ünnep a pészah elnevezésen kívül chág hámácot (a kovásztalan kenyér ünnepe), chág hááviv (a tavasz ünnepe) és zmán chéruténu (szabadságunk ideje) néven is ismert. A nevek az ünnep különféle aspektusait képviselik. A chág há’ászif (az aratás ünnepe) viszont egy másik zarándokünnep, a szukkot egyik elnevezése.

#2. Hogy hívja a Tóra a maceszt, vagyis a kovásztalan kenyeret?
A Tóra „sanyarúság kenyerének” nevezi a maceszt, ahogy áll: „Ne egyél mellette kovászost, hét napig egyél mellette kovásztalant, a sanyarúság kenyerét, mert sietséggel mentél ki Egyiptom országából, hogy megemlékezzél ama napról, melyen kijöttél Egyiptom országából, életed minden napján át.” (5Mózes 16:3.)

#3. Az alábbiak közül melyik nem tartozik a kitnijot (hüvelyes és más termények) kategóriájába?
Áskenázi zsidóknál törvényerejű szokás, hogy nemcsak az ötféle gabonát nem fogyasztják pészahkor (az azokból készült maceszt kivéve), hanem az ún. kitnijotot sem (Sulchán áruch OC 453:1. RöMÁ). Ezt általában hüvelyesként szokás fordítani, de a babon, lencsén, borsón stb. kívül ide tartozik más egyebek mellett a rizs, a kukorica vagy éppen a mák is.
A kitnijot fogyasztása ellen három fő érv van: 1. ezekből is készítenek főtt ételt; 2. ezekből is sütnek kenyeret; 3. keveredhetnek a gabonával, mert sokszor hasonlóan néznek ki és ezeket gyakran tárolják egymás mellett, és nem lehet jól kiválogatni ezeket.

#4. Az alábbiak közül hagyományosan melyik nem szükséges a bedikát hámechez, vagyis a kovászos felkutatásához?
A bedikát hámecet, vagyis a kovászos felkutatását pészah előtti este (ha az ünnep szombat este kezdődik – mint idén, akkor csütörtök este) végzik hagyományosan egy szál gyertyával, egy fakanállal és egy madártollal.

#5. Melyik nem volt az egyiptomi tíz csapás része?
Az egyiptomi tíz csapás részei, a Tórában (2Mózes 7:14–11:8.) leírt sorrend szerint a következők voltak: a víz vérré változott, békák, férgek, rovarok, dögvész, fekélyek, jégeső, sáskák, sötétség végül pedig az elsőszülöttek halála.

#6. Milyen macesz a smúra?
A smurá azt jelenti: „óvott”, „őrzött”. „Tartsátok meg a kovásztalan kenyér ünnepét…” (2Mózes 12:17.): ez azt a jelentést is tartalmazza: „és őrizzétek meg a maceszt” (attól, hogy háméc legyen). A legtöbb Bölcs – következésképpen a háláchá – szerint az őrzést akkor kell elkezdeni, amikor a gabonát lisztté őrölték. Miután minden, pészahra készült maceszt így őrzött lisztből sütnek – ezt misá’át töchinának hívják ‑, a pészahra kóser macesz gyakorlatilag mindig mácá smurá. Néhány Bölcsnek azonban az volt a véleménye, hogy a maceszt a gabona learatásától kezdve őrizni kell – ezt misáát köcirának nevezik. Ezért vannak, akik aggályosan ügyelnek arra, hogy csak olyan maceszt egyenek, amelynek őrzése – smirája – így történt. Némelyek Peszách egész idején ilyen maceszt esznek, mások csak a széderestén ragaszkodnak ehhez. Ez az aratástól fogva őrzött macesz a szigorúan vett mácá smurá.

#7. Hány maceszt helyeznek a széder tálra?
A széder tálra, három egész kerek, lehetőleg kézi és smúra maceszt helyeznek.

#8. Mit jelképez a sós víz a széder asztalon?
A sós víz a könnyeket idézi, amelyekkel a zsidó nép az egyiptomi rabszolgaság nyomorúságát siratta.

#9. Hány pohár bort (vagy szőlőlevet) kell inni széder este?
A zsidó Bölcsek szerint a széder esten elfogyasztott négy pohár bor a Tórában az egyiptomi szolgaságból való megszabadulásra használt négy kifejezésnek felel meg (2Mózes 6:6-7.): „kivezetlek…, megmentelek…, megváltalak…, magamhoz fogadlak benneteket”.

#10. Hogy hívják az egyiptomi kivonulás történetét elmesélő könyvecskét, amely a széder este levezetését is tartalmazza?
Pészah fontos könyve a hágádá, mely a széder este megkerülhetetlen kelléke. Neve annyit jelent: elbeszélés, és elsődleges célja az, hogy segítse az Egyiptomból való kivonulás történetének elbeszélését, valamint a szimbólumokban és rituálékban gazdag széder este levezetését.
Eredmények
Gratulálunk! A teszt eredménye alapján Ön mindent tud pészahról! Ossza meg tudását barátaival – vagy bíztassa őket, hogy ők is próbálják ki ezt a tesztet.
Addig is bővítse tudását oldalunkról. A cikkeket Facebook-oldalunkon érheti el!
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Ez most nem sikerült éppen a legjobban. De ne csüggedjen, a rabbik sem születtek hatalmas Tóra-tudással!
Jó hír, hogy most már biztosan többet tud pészahról, mint kvíz előtt! Tanuljon cikkeinkből, melyek segítségével még nagyobb tudásra tehet szert! A cikkeket Facebook-oldalunkon érheti el!
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Sok sikert és jó szórakozást kívánunk!
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.