Sterilizáció és fogamzásgátlás a zsidó jog és etika fényében
A magyar törvények szerint1 a művi meddővé tétel 1997 óta családtervezési célból 35. életévét betöltött vagy három vér szerinti gyermekkel rendelkező személynél végezhető el.
2005. novemberében foglalkozott a kérdéssel az Alkotmánybíróság, és úgy találta, hogy a törvény korlátozásai több okból is alkotmányos jogokat sértenek. Ezért úgy határozott, hogy a korlátozásokat 2006. június 30-tól érvényen kívül helyezi.
A témában Oberlander Báruch rabbi és Köves Slomó rabbi egy mélyre ható tanulmányt írtak, amelyben kifejtik a zsidó vallási jognak, a háláchának a sterilizáció, illetve a fogamzásgátlás kérdéseit illető álláspontját a hagyományos bibliai és zsidó jogi forrásokra támaszkodva. Az alábbiakban a tanulmány rövidített változatát adjuk közre.
A gyermekszaporulat jelentősége
A Biblia leírása szerint az első emberpár, Ádám és Éva megteremtését követően Isten a következőt mondja2: „Megáldotta őket Isten és mondta nekik Isten: Szaporodjatok, sokasodjatok, töltsétek be a földet”. Ez a parancsolat tehát a legelső az embernek adott törvények közül.3
Isten később, az emberiségnek az Özönvízben történő teljes elpusztítása után megismétli4ezt a parancsolatot, Noé és családja számára. A parancs célja, „az emberi faj fenntartása”5. „Azért, hogy a világ be legyen népesítve, mivel hogy az Örökkévaló kívánja, hogy belakjuk azt, miként írva van6: »nem pusztaságnak teremtette, hanem arra alkotta, hogy lakják…«. E kötelesség megtartásával marad fenn az emberiség, és adódik egyáltalán lehetőség a biblia további parancsolatainak megtartására, hiszen7 »nem az angyaloknak adatott (a törvény), hanem az embernek””8.
Továbbá a gyermekáldás által teljesedik ki a házasság, ahogyan maga a Biblia _ tesz erről tanúbizonyságot rögtön Éva teremtése után9: „Ezért hagyja el a férfi az ő atyját és anyját és ragaszkodjék feleségéhez, hogy legyenek egy testté.” – Az egy testté válás pedig a közös gyermek nemzésével lehetséges.10
Hány gyermek?
Hány gyermek nemzését várja tőlünk el Isten? Mi a minimális és mi a maximális isteni elvárás?
A Talmud szerint11 vita van a bölcsek között abban a kérdésben, hogy mennyi a minimum: „Bét Sámáj azt mondja, hogy két fiú, Bét Hilél pedig úgy tartja, hogy egy fiú és egy lány.” A Talmud tovább részletezi12 a vita alapját: míg Bét Sámáj Mózes esetéből következtet erre a számra, hiszen neki két fiú gyermeke volt13, Bét Hilél az ember teremtésének precedenséből következtet az egy fiú és egy lányra, hiszen Isten kezdetben egy férfit és egy nőt teremtett.
Ennek ellenére a Talmud mindehhez hozzáteszi14: „Még akkor is, ha az embernek több gyermeke is van már, ne maradjon asszony nélkül, miként írva van15: »Nem jó, ha az ember egyedül van«”. Hiszen a házasság és a házasélet nem csupán a gyermeknemzés céljából ajánlatos, hanem kifejezetten azért is, mert ez ad lehetőséget a szeretetben való harmonikus együttélésre. Ennek értelmében „minden olyan ember, akinek nincsen felesége, öröm, áldás és jóság nélkül él”16.
A nemzőszerv megsértésével történő fogamzásgátlás tilalma férfiaknál
Szinte minden ókori társadalomban közismert volt a kasztráció fogalma, amelyet gyakorta végeztek férfiakon. Ez a beavatkozás az egyike a legősibb műtéteknek.
A beavatkozásnak a legváltozatosabb okai voltak: Léteztek olyanok, akik ezt, mint büntetési formát alkalmazták, más esetekben a királyok és uralkodók háremének őrzői17 estek át ezen a beavatkozáson, megint mások olyan gyermek szolgákon alkalmazták ezt a módszert, akiknél meg akarták tartani a vékony gyermekhangot18.
A zsidó vallás az egyetlen, amely a kezdetektől fogva19 mindig is tiltotta a kasztrációt emberek és állatok esetében egyaránt. „A tilalom oka… mert az Örökkévaló akarata, hogy szaporodjon és sokasodjon a Föld minden teremtménye, így mindenki, aki kárt tesz a nemzőszervben, legyen az állaté, vadállaté vagy madáré, az tilalmat hág át, hiszen ezzel az isteni akarat ellen tesz, amely, »hogy lakják, alkotta« a világot”20.
Nők meddővé tétele
A történelem kezdete óta mindig is különféle utakat keresett az emberiség a terhesség megelőzésére.21 Az alkalmazott módszerek esetén – a cölibátust leszámítva – az a közös, hogy a cél a teherbe esés elkerülése, a nemi kapcsolat létesítése ellenére. Amilyen ősiek a terhesség-megelőzés módszerei, legalább ugyanolyan ősiek az ezzel kapcsolatos etikai viták is22.
Ideális esetben az alábbi feltételek szükségesek az átmeneti terhességmegelőző szerek esetében: a nemzőképesség megtartása; a könnyű és praktikus használat; az egészségügyi komplikációktól való mentesség; a kellemes nemi kapcsolat további biztosítása; az alacsony beszerzési ár; a könnyű beszerezhetőség. A különböző átmeneti fogamzásgátló szerek ezekben a sajátosságokban térnek el egymástól.
A mi esszénkben elsősorban a sterilizációról beszélünk, amely a fentiek közül sok előnnyel rendelkezik, de ugyanakkor visszafordíthatatlan. Ezt az alábbi pontokban, a férfiak esetéhez hasonlóan három részre lehet osztani:
· A nő nemi szervének közvetlen károsítása tilos,23büntetés azonban nem jár érte.24 Vita van arról, hogy ez a tilalom bibliai,25 vagy rabbinikus eredetű-e.26
· Kémiai sterilizáció esetén a zsidó vallási jog úgy dönt,27 hogy „szabad a nőnek meddőséget okozó italt innia, hogy ezáltal meddővé váljék, és ne szüljön”, azonban28 „mindez csak abban az esetben megengedett, ha nagyon nehéz a számára a szülés fájdalma… ha azonban nincs az átlagos nőnél több fájdalma, akkor ez tilos …azért, hogy ezzel mentsük meg a szülési fájdalmaktól…”29.
· A petevezeték átvágása vagy elkötése kifejezett meddővé tételnek számít, jóval inkább, mint a meddőital fogyasztása, hiszen ebben az esetben közvetlen, és általában visszafordíthatatlan az emberi beavatkozás, így hát kifejezetten tilos ezt a módszert alkalmazni, ha ez csupán a kényelemből történő fogamzásgátlás céljából történik.30 Azonban természetesen megengedett abban az esetben, ha az érintett testrészek valamilyen betegségnek vannak kitéve, vagy valamilyen más komoly oknál fogva szükséges a végleges fogamzásgátlás, például, ha az esetleges terhesség veszélyes a nőre nézve és nincs lehetőség a fogamzásgátlás többi módszerének alkalmazására.31
A nővel szembeni fokozott tapintatosság és a világ benépesítésének fontossága
A fent részletezett szabályok jó példái32 a nővel szembeni fokozott gondosságnak a Bibliában. Hiszen annak ellenére, hogy a férfi esetében minden körülmények között tilos a meddővététel, a nők esetében a tilalom nem olyan szigorú.
Ennek az az oka, hogy ilyen érzékeny témában nem szabad megfeledkeznünk arról az alapvető különbségről, amely a nő és a férfi között a gyermek-nemzés kapcsán fennáll. Míg a férfi csupán a nemző spermát adja. addig a nő az, aki fájdalmak, és bizonyos veszélyek között kilenc hónapon át kihordja a születendő gyermeket.33 így nem csoda, hogy a háláchá feltételei jóval rugalmasabbak akkor, amikor a nő sterilizációjáról beszélünk.
A fogamzásgátlás más megengedett formái
Az eddig taglaltakban a fogamzásgátlás végleges és visszafordíthatatlan formáit tekintettük át, az alábbiakban a fogamzásgátlás más elbírálás alá eső, átmeneti formáit tárgyaljuk.
A háláchá nem tartja helyesnek az óvszer használatát a férfiaknál, mivel ennek használata által a férfi a maszturbáció bűnébe esik, hiszen ez nem a valódi módja a nemi érintkezésnek. Olyan ez, mint amikor valaki a magot a „fűre és fára ömleszti 34. Ugyanígy nem ajánlatos a közösülés megszakítása. Sokkal inkább elfogadott a spermicides fogamzásgátló szerek alkalmazása.
A hormontartalmú fogamzásgátló tabletták használata 1961 óta terjedt el Európában, és ezzel a fogamzásgátlásnak egészen új rendszerű, a háláchá által sokkal inkább megengedett fajtája vált széles körben elérhetővé. A tabletták használata bizonyos szempontból hasonlít a Talmudban említett „meddőséget okozó italhoz” abból a szempontból, hogy nem közvetlen testi beavatkozással okozza a terhesség megelőzést, sőt még inkább megengedett, mint az ital, hiszen nem okoz végleges és visszafordíthatatlan meddőséget, hanem csupán átmenetit, így hát önmagában a fogamzásgátló tabletták használata nem tiltott, mégis a törvényhozók csak bizonyos feltételek mellett engedélyezik.
A fogamzásgátlással kapcsolatos legfontosabb alapelvet Winkler Mordecháj mádi rabbi (1845-1932) fogalmazta meg, aki kifejti,36 hogy csupán a kényelem érdekében használt fogamzásgátlás – mondván, hogy kényelmesebb az élet (további) gyermekek nélkül -, annak ellenére, hogy önmagában nem tiltott, mégsem ajánlott. A másik oldalról azok a „filozófiai, teológiai vagy elvi meggondolások” sem elfogadottak, amelyek például a világ gonoszságára hivatkozva nem vállalkoznak gyermekek világra hozatalára.37 Ezzel kapcsolatban a Talmud38részletesen kifejti Chizkijáhu történetét,39 akinek Jesájá próféta elújságolta, hogy azért betegedett meg, mert nem akart gyermekeket a világra nemzeni. Annak ellenére, hogy Chizkijáhu azzal védekezett, hogy attól tartva cselekedett így, mert félt hogy gyermekei rossz útra térnek, Jesájá nem fogadta el ezt a kifogást.
Ezzel együtt természetesen vannak olyan körülmények, amelyek megengedetté teszik a terhesség-megelőzést. A legjellemzőbb példa erre az, amikor a terhesség az anyára nézve veszélyes lehet, vagy más olyan egészségügyi ok, amelyek az anya egészségét veszélyezteti. Ebben az esetben nemcsak hogy megengedett, hanem kifejezetten kötelező a fogamzásgátlás, hiszen tilos az anyát életveszélybe sodorni. További könnyítő körülmények lehetnek: több, közvetlenül egymás után született gyermek, vagy a gyenge egészségügyi, illetve lelkiállapot. Bizonyos esetekben a már meglévő gyermekek neveltetési problémái, egy genetikailag öröklődő betegség eshetősége, illetve a súlyos anyagi gondok is megengedő körülmények lehetnek. Ha a fentiek közül több tényező van jelen – bizonyos körülmények fennállásakor, egy tényező esetén is -, megengedhető az átmeneti fogamzásgátlás.
A fogamzásgátlás alkalmazásának korlátozására az ad okot, hogy ez akadályozza a „szaporodjatok és sokasodjatok” parancsának teljesítését. Ha viszont valamilyen átmeneti probléma miatt nem lehet teljesíteni ezt a parancsolatot, akkor a probléma megoldódásáig kénytelenek vagyunk a fogamzásgátlás eszközét alkalmazni. A probléma megoldódása után azonban ismét a parancsolat megtartására kell, hogy törekedjünk. Ezekben az esetekben szigorító tényező lehet az, ha még nem teljesült a parancsolat fent említett „minimum elvárása”. Mindenestre a háláchá mindig törekszik az adott probléma ideális megoldásárá, és semmi esetre nem írja elő a különélést vagy a válást a terhesség megelőzése érdekében. A szeretetteljes házastársi együttlét ugyanis épp úgy része az „arra alkotta, hogy lakják” parancsnak, mint a gyermeknemzés.40
·A zsidóság és a Biblia nagy hangsúlyt fektet a gyermeknemzés jelentőségére. Ez a Biblia első parancsa, és egyben a legfontosabb is, hiszen ez által marad fenn a világ és teljesül a teremtés célja.
·Ebből az okból kifolyólag a Biblia tiltja a kasztrálást.
·A zsidó jog és etika elutasítja a sterilizációt mind férfiak mind nők esetében, hacsak az nem egészségügyi okokból történik.
·Ugyanakkor bizonyos feltételek mellett megengedi a zsidó jog az átmeneti fogamzásgátlás alkalmazását, ha az nem csupán kényelmi, vagy „teológia, filozófiai” megfontolásból történik.
·A zsidó etika a házasság harmóniáját a világ tartópillérei közt tartja számon, és mint ilyen, törekszik a házasságon belüli szexuális élet maximális biztosítására – ellenzi a cölibátust.
·Mint a zsidó közösség vezetői fontosnak tartjuk a törvényhozó figyelmét felhívni a törvényhézag folytán keletkezett veszélyre, és kérjük az érintett jogszabály azonnali kiegészítését.
·Hangsúlyozni szeretnénk: nem gondoljuk, hogy azóta, hogy életbe lépett az Alkotmánybíróság határozata, fiatalok tömegesen, vagy akárcsak jelentősebb számban érvényesíteni akarnák új „jogukat”, és kérnék saját maguk végleges sterilizálását. Azt viszont gondoljuk, hogy az emberi élettel kapcsolatos sarkalatos kérdésről van szó, melynek elbírálásánál nem csak az a kérdés, hogy hány ember életét érinti. Akinek az életét érinti, annak a teljes és egyetlen életéről szól a kérdés.
1 1997. évi CLIV. törvény 187. § (2) bekezdése. 2 IMózes 1:28., 22. 3 A nő érdeme különösen nagy ennek a parancsolatnak a megtartásában, hiszen kifejezetten az ő teste által van lehetőség ennek a megtartására. (Lásd: Rábénu Niszim (12907-1375? Gerona, Spanyolország) Rán, Kidusín 2. fejezet eleje.)4 Uo. 9:1.. 7. 5 Maimonidész (1138-1204), Széfer hámicvot, 212. tevőleges parancs. 6 Jesájá 45:18. 7 Talmud Bráchot 25b. alapján. 8Az Áron Hálévi barcelonai rabbinak (XIII. sz. közepe) tulajdonított Széfer háchinuch 1. parancsolata. 1980-ban a lubavicsi rebbe, Menachem Schneershon rabbi kifejtette, hogy véleménye szerint Izrael államának a gyermekszaporulatot kedvezményekkel és juttatásokkal kellene ösztönöznie, „különbségtétel nélkül zsidó és arab családokra”, hiszen „mindnyájan részesei a »belakás« parancsának”. Lásd Böcél háchochmá °5 96. I. 9 IMózes 2:24. 10 Slomo Jicháki rabbi (1040-1105 Troyes, Franciaország) Rási uo., a Talmud, Szánhedrin 58a. alapján.n Jövámot t>l:i — Uo. 13 IKrónikák 23:15. w Uo. 15 IMózes 2:18. I6 Jövámot 62b., a következő bibliai idézetek alapján: 5Mózes 14:26.; Jechezkél 44.3i> . IMózes 2:18. 17 Mivel ilyen heréit (szdrisz) szolgák szolgálták a királyokat a múltban, így a „heréit” – szárisz kifejezés használatban marad: a héber nyelvben minden, nagyurat szolgáló emberre, abban az esetben is, ha a szó szoros értelmében nincs kibérelve. Lásd: IMózes 37:36.; 2Kirc\’ok 8:6.: Eszter könyve 2:3. Mindezeken a helyeken a legtöbb magyar fordítás „tisztségviselő”-nek fordítja a szárisz (heréit) kifejezést. Lásd Encyclopedia of Jewish Medical Ethics V. 24. 1. 5. lábj., uo. 26. 1. 18 Rómában ez bevett gyakorlat volt, és csak 1770-ben tiltotta be XIV. Kelemen pápa. Lásd Magyar Katolikus Lexikon VI. kasztráció címszó, 290 1. 19 A kereszténység megjelenésével ugyanis ezt még sok esetben buzgó vallási cselekedetnek ítélték meg, amellyel az ember szexuális vágyait tudja elfojtani. Origenész (i.u. 185-254) esete a legjobb példa erre. Lásd: Jonathan Hill: A keresztény gondolkodás története, Athéneum 2000 Kiadó, 35-54. 1., különösen: 35. 1. Vermeersch megengedhetőnek véli a kasztrációt a psychosis sexualisnál, az egészséges, normális életvitel szempontjából. Lásd még: Magyar Katolikus Lexikon VI. 290. 1. 20 Aruch hásulchán, Evén háezer 5:21., 1:4-5. 21 Lásd ennek kapcsán „És vett magának Lemech két feleséget…” (IMózes 4:19.). Rási ott ezt úgy kommentálja (a Midrás Brésit rábá 23:2. alapján), hogy „ez volt a szokás az özönvíz nemzedékében; két nőt elvenni, az egyiket gyermeknemzés kedvéért, a másikat a szexuális kapcsolat kedvéért. Azt, akit a szexuális kapcsolat kedvéért tartottak, megitatják meddő itallal, hogy meddővé váljék. Szépítgették, mint egy mennyasszonyt, és a legjobb ételekkel etették, a társa pedig gúny tárgya volt, és özvegyként szomorkodott”. Lásd még Ér és Onán történetét – IMózes 38:7-10.
–‘•’ Lásd még a magyar szakirodalomban többek között: Jobbágyi Gábor: Az Alkotmánybíróság történelmi döntése a magzat jogi helyzetéről és a terhességmegszakításról. Jogtudományi Közlöny 1992/7 305-313. 1.: A méhmagzat jogállása, életjoga és védelme a terhességmegszakítas ellen, Magyar Jog 1993/8 475-482. l.; Hegedűs Katalin: Az abortuszkérdés a két világháború között. Abortusz 1992. 115-136. !.: Szabó A. Ferenc: Abortusztilalom, anno … A művi vetélés törvényes üldözése Magyarországon 1956 előtt. 2:!Maimonidész, uo. 11.. Sulchán áruch uo. 11., a Torát kohánim (SMózes 22:24.) alapján. 24Mágid Misná Maimonidészhez írt kommentárjában, uo. 2:> Bíur háGra. Sulchán áruch uo. 25.26 Lásd Igrot Mose, Even háezer IV. 33-34. fej., aki különböző forrásokkal támasztja ezt alá.2; Maimonidész uo. 12: Suíchán áruch uo. 12. 2S Ez a Jóéi Szirkesz rabbi (1561-1640 Lublin, Lengyelország) véleménye a Bajit Chádás – BáCH. a Túrhoz írt kommentárjában (Even háezer 5.). Véleménye kifejtéséből úgy tűnik, hogy a sterilizáció megengedéséhez nem feltétlenül szükséges, hogy a szülés életveszélyes legyen a nő számára, hanem elég, hogy nagyon súlyos szülési fájdalmai legyenek. Lásd még Eliezer Jehudá Waldenberg (a jeruzsálemi Sddré Cedek kórház főrabbija), Cic Eliezer IX. 51. fej. 2:4. 29 A BáCH véleménye szerint nincs különbség a közvetlen és a kémiai úton történő sterilizáció között, ugyanis mindkettő megengedett abban az esetben, ha a nőnek nagyon nagy fájdalmai vannak. A Bét Sínnel (Sulchán áruch uo. 14.) azonban azon a véleményen van, hogy csak a közvetett, kémiai sterilizáció a megengedett. Lásd még Chátám Szofer responsumát (Even háezer l. 20. fej.), hogy e szerint a vélemény szerint is csak nagy fájdalom esetén megengedett a kémiai sterilizáció. Lásd Ocár háposzkim uo. 11:65.. illetve a kiegészítésekben uo. 157. 1. :io Lásd minderről Igrot Mose uo. 33. fej. A BáCH véleményét, követve azonban minden bizonnyal ez is megengedhető nagy szülési fájdalmak esetén. ” Igrot Mose uo.; Encyclopedia of Jewish Medical Ethics V. 76. 1. 342. lábj. :‘2 Mindez Méir Szimchá Hákohén rabbi (1843-1926 Daugavpils, Lettország) Mesech chochmá című könyve (IMózes 9:7-hoz) alapján. 3i Lásd: IMózes 3:16.: „Szaporítani fogom terhességed fájdalmát: fájdalommal fogsz szülni gyermekeket’. A Talmud szerint (Eruvin lOOb.) itt a terhesség nehézségeiről, és a szülési fájdalmakról van szó. Lásd még Toszáfot (Mitá bekezdés), Kötubot 83b. –i4 Lásd Talmudic Encyclopedia XI. 137. 1.: Encyclopedia of Jewish Medical Ethics IV. 147-148. 1. •”’ Encyclopedia of Jewish Medical Ethics IV. 150. 1. ‘!1‘ Lövusé Mordecháj responsum l. Evén háezer 28. fej.
37 Lásd Encyclopedia ofJewish Medical Ethics uo. 111.1. A zsidó nép mai. a Holokausztban elpusztított milliók utáni nemzedékének pedig különösen kötelessége az utódok nemzése. hiszen ennek hiányában éppen Hitler tervét teljesítenénk be. Ennek kapcsán lásd a lubavicsi rebbe, Menachem Schneershon rabbi híres levelét Elie Wisel Nobel-díjas íróhoz: Igrot kodes XXIII. 373-375. 1. (Magyar fordítást lásd: Egység folyóirat 34. sz. 5. 1.). !S Bráchot lOa. 392Királyok 20:1. 40 A rabbinikus irodalom nagy részletességgel, hosszan foglalkozik a fogamzásgátlás megengedett formáival. Ennek a tanulmánynak a keretében csupán az irányelveket fektettük le. A témáról részletesen lásd Jehuda Hertzel Hankin rabbi írását, a Bné bánim responsum köteteiben (I. 30-31. fej.; II. 38. fej.; IV. köt. 15. fej.): Auraham S. Ábrahám: Nismát Aurahám a Sulchán druchhoz uo. 61-72. L; Dávid M. Feldman: Birth Controt in Jewish Law 244-247. L, 297-304, L: Encyclopedia of Jewish Medical Ethics IV. 115-154. 1.
Megjelent: Egység Magazin 16. évfolyam 59. szám – 2014. augusztus 3.