Sértetlen üvegfiola, szőlőmagok, kétezer éves tojáshéjak, sértetlen, kissé kormos agyaglámpások – a Jeruzsálemi második Szentély korabeli főutcája alatt futó vízelvezető csatornából nemrégiben előkerült leletek az ostromlott város lassú tönkremeneteléről tanúskodnak – írja az Izraeli Régészeti Hatóság Facebook-oldala. A csatorna áthaladt a Templom-hegy lábánál található piac, valamint Dávid városa alatt is.
„A csatornába söpörték a jeruzsálemi főutcán elszórt törmeléket, és minden úgy maradt, ahogy a város pusztulásának pillanatában [i. sz. 70] volt” – magyarázta dr. Ajala Silberstein, az Izraeli Régészeti Hatóság régésze. – „Az apró leletek nagy történetet mesélnek el az élettől duzzadó Jeruzsálem legszebb napjaitól és tündöklésétől fogva egészen addig, amikor a város lakói fellázadtak a rómaiak ellen, majd még tovább, amikor a Szentély és a város lerombolása után a város teljesen elhagyatottá vált.”
Eli Escusido, az Izraeli Régészeti Hivatal elnöke elmondta:
„Ma, amikor a »pusztítás« szó a szokásosnál is aktuálisabb, fontos és értékes dolog visszatekinteni a múltunkra,
hogy emlékezzünk, honnan jöttünk és min mentünk keresztül. Így kapcsolódunk a saját történelmünkhöz és szélesebb rálátással rendelkezünk saját életünkre is itt, Izraelben.
A Siratófal környékén és a Dávid városában jelenleg is folyó ásatásokon a feltárt gazdag leletanyag egy csodálatos, élettől duzzadó város mindennapjairól tanúskodik, és egyben aláhúzza a pusztítás hatalmas mértékét is, megvilágítva számunkra azt is, hogy mi mindent veszítettünk el.”
Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 49. szám – 2024. augusztus 15.