1900 éves, rendkívül jó állapotban megmaradt kardokat, valamint egy nyéllel ellátott fegyvert találtak Éjn Geditől nem messze, egy rejtett barlangban, tudósít az Izraeli Régészeti Hatóság Facebook-oldala. A fegyvereket feltehetőleg zsidó felkelők zsákmányolták római katonáktól, majd ők rejtették el a barlangban.

„Igen ritkán találnak akár egyetlen kardot is. De négyet egyszerre? Álmodunk. Megdörzsöltük a szemünket, hogy elhiggyük”

– mondták a kutatók.

A párját ritkító leletet sajtótájékoztatón mutatták be, melyen Eli Escusido, az Izraeli Régészeti Hatóság vezetője és a feltáró régészek is részt vettek. A fegyverek egy kis méretű barlangban rejtőztek Éjn Geditől északra, a Júdeai-sivatag természetvédelmi területén, egy elszigetelt és megközelíthetetlen szirtekkel szabdalt régióban. Ötven évvel ezelőtt egy, az első Szentély korára jellemző, korai héber írástöredéket tartalmazó cseppkövet is találtak a barlangban. Nemrégiben három szakember, az Izrael régészetére szakosodott dr. Ászáf Gájer, Boáz Langford, geológus és barlangkutató, valamint Sáj Hálévi fotós látogattak a helyszínre, hogy multispektrális technikával további felvételeket készítsenek a tintával írott feliratról, abban a reményben, hogy a paleo-héber felirat szabad szemmel nem látható részleteit is sikerül lencsevégre kapniuk. A barlang felsőbb szintjén találtak rá egy keskeny repedésben a római pilumra, ami nem más, mint egy, a római legionáriusok által használt hajítófegyver. Emellett a barlanghoz kapcsolódó egyik fülkében megmunkált fadarabokra bukkantak, melyekről később kiderült, hogy az egyik kard hüvelyének darabjai.

A régészeti hatóság egy csapata az elmúlt hat évben szisztematikusan kutatta át a Júdeai-sivatag barlangjait fontos leletek reményében. Több száz barlangot vizsgáltak már meg és 24 feltárást végeztek az arra kiválasztott barlangokban, hogy a lehető legtöbb leletet mentsék meg, mielőtt felfedezik azokat a műkincsrablók. Ez a csapat segítette a kutatókat a barlang feltárásában. Tüzetes vizsgálat után négy római kardot találtak a barlang egyik szinte elérhetetlen repedésében. A rendkívül jó állapotban megőrződött fegyverek közül háromnak fából készült kardhüvely védte vasból készült élét. Találtak ott továbbá bőrszíjakat, valamint fából, illetve fémből készült darabokat, melyek a fegyverekhez tartoztak egykor. A kardok szépen megmunkált markolata fából, illetve fémből készült. Három kard élének hosszúsága 60-65 centiméter, a negyediké körülbelül 45 centiméter. A különböző hosszúság egyben más-más, a római katonák által használt fegyvertípust is jelent. Az óvatosan kimentett kardokat állagmegőrzés céljából a régészeti hatóság laboratóriumába szállították.

„A tény, hogy a kardokat és a pilumot egy elszigetelt barlang mély repedéseibe rejtették Éjn Geditől északra arra utal, hogy a fegyvereket római katonáktól vagy a csatatéren zsákmányolták, és szándékosan elrejtették a júdeai felkelők, hogy később használhassák azokat”

– mondta dr. Éjtán Klein, a barlangokat kutató csapat egyik tagja.

„Érthető, hogy a felkelők nem akarták, hogy a római hatóságok ezekkel a fegyverekkel a kezükben füleljék le őket… Célunk, hogy rájöjjünk, ki volt e kardok tulajdonosa, illetve hol, mikor és ki készítette azokat. Szeretnénk megtalálni azt a történelmi eseményt, ami e fegyverek elrejtéséhez vezetett, és meghatározni, hogy mindez a Bar-Kochba felkelés idején történt-e, a polgári időszámítás szerinti 132-135 között.”

A kardok felfedezése után a régészeti hatóság emberei ismét átkutatták az egész barlangot, és többek közt egy Bar-Kochba bronzérmét találtak a felkelés időszakából. Feltehetően akkoriban rejtették el a fegyvereket is.

 

Megszakítás