Kiszlév hónap a csodák ideje – akár a hanukára, akár a haszidizmus születésnapjaként számontartott ünnepre gondolunk, amikor arra emlékeznek a világ haszid közösségeiben, hogy a lijádi Snéur Zálmán rabbi megszabadult a cári börtönből. A makkabeusok, éppúgy, ahogy a tilalmakkal dacoló haszidok, az elnyomás ellen szálltak síkra: egyikük harccal, másikuk titkos jesivákkal.

Most újra meg kell vívnunk a sötétséggel, a mentális és fizikai elpusztításunkra törekvőkkel a harcunkat Gáza utcáin éppúgy, mint az amerikai egyetemeken vagy a közösségi médiumok csataterein. Van azonban egy nagy különbség a régmúlt idők és napjaink küzdelme között. Akkor a kevesek küzdöttek a sokasággal. Az elnyomottak az elnyomók ellen. Most azonban erősek vagyunk. Ütőképes hadsereg, közösségeink hatalmi pozícióban levő tagjai és sok, a józan ész és a humánum mellett állást foglalók állnak mellettünk. Végezetül pedig a legnagyobb erőnk abban van, hogy az egész világon összefogunk: vallásosak és nem vallásosak, szatmáriak és lubavicsiak, baloldaliak és jobboldaliak.

Ezt lehetett látni Washingtonban is múlt héten, amikor döbbenetes tömeg, közel 300 ezer ember, a zsidóság teljes  spektruma és Izraelt pártoló nem-zsidók tömegei tüntettek a Hamász ellen és a túszok szabadon bocsátásáért. A tömegben Amerikában tanuló magyar zsidó fiatalok is voltak. Nógrádi Joszi és Eli más bócherekhez hasonlóan a felvonuló zsidó férfiaknak segítettek tfilint venni. Ezek a micvák mind erősítik Izraelt és a zsidó népet.

Eközben a világ másik végén, egész pontosan a felcsúti Pancho Arénában két estére kék-fehérbe öltöztek a lelátók. Izrael Állam nemzeti futballválogatottja az Európa-bajnokság Svájc és Románia elleni selejtező meccseit, melyeket hazai pályán kellett volna játszaniuk, Magyarországon bonyolította le. Összesen 800 izraeli érkezett a meccsekre, több mint háromszázan a Gáza melletti településekről kaptak lehetőséget, hogy kicsit kiszakadjanak a szörnyű valóságból. Az izraeli szurkolók mellett a magyar zsidó közösségek tagjai is szép számban vettek részt a meccseken.

És bár Izrael kiesett az Európa-bajnokságból, az izraeliek és a magyarok közös szurkolása, a Pancho Arénát megtöltő „bring them home” – „hozzátok haza őket” skandálás, a mindent átható összetartozás minden résztvevő számára életre szóló élmény volt.

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 11. szám – 2023. november 23.

 

Megszakítás