XIII. századi, héber feliratos sírkövet találtak egy dél-indiai kókuszültetvényen, Ramanathapuram városában, Tamil Nadu államban, írja a United with Israel. A feliratot Thoufeek Zakriya történész, kutató és a héber kalligráfia ismerője fejtette meg. A kő 1224-ből vagy 1225-ből származik, vagyis

„öregebb, mint a keralai Szárá bát Jiszráel sírkő, melyet mindeddig a legrégebbi, héber feliratos sírkőnek tartottunk Indiában”

– mondta Zakriya.

A követ egy történelmet kedvelő vegyészmérnök, Hathim Ali mutatta be először a nyilvánosságnak, akit egy barátja értesített az ismerőse ültetvényén talált érdekes sírkőről.

„Amikor elmentem, hogy megnézzem, láttam, hogy a felirata se nem tamil, se nem arab. Később arra gondoltam, hogy esetleg héber nyelvű lehet”

– mondta a férfi, aki egy helyi újságban számolt be az érdekességről. Ezt a cikket olvasta Zakryia, akinek a lelet rögtön felkeltette az érdeklődését, és fényképeket kért.

„A héber feliraton a szeleukida korszak 1536-os vagy 1537-es éve svát hónapjának első napja szerepel dátumként” – magyarázta az Egyesült Arab Emirátusokban dolgozó kutató. „Ha ezeket a szeleukida dátumokat lefordítjuk a polgári évre, akkor azt találjuk, hogy a felirat 1224. január elsején vagy 1225. január 18-án készült”. A kő sérüléseinek következtében nem lehetett a teljes feliratot rekonstruálni, „ezért nem tudom, mi volt az elhunyt vagy az apja neve… Látható volt azonban egy név részlete, ami talán a héber Nechemjának olvasható. A kezdeti elemzések szerint a kő formája erőteljes jemeni zsidó hatásra utal” – mondta a férfi.

 

Megszakítás