A Fekete-tenger partján fekvő ókori görög város, Phanagoria területén ásatásokat végző orosz régészek szerint a tavaly feltárt ókori zsinagóga egy nagyobb zsidó negyed része volt, amelyhez borászat, kert, lakóházak és középületek tartoztak – írja a Jewish Heritage Europe.

A bejelentést novemberben tette a Volnoe Delo Alapítvány, amelyik Oleg Gyeripaszka zsidó származású orosz üzletemberhez köthető, ez a szervezet finanszírozza az Orosz Tudományos Akadémia régészeti intézete által végzett kutatásokat. Az ősi phanagoriai zsinagóga legkésőbb az I. század elején épült, és a VI. században barbár törzsek pusztították el – emlékeztetnek a közleményben.

A város leggazdagabb negyedében, két főutca kereszteződésénél helyezkedett el a zsinagóga. Pazar építészeti elemekkel rendelkezett, az oszlopok, a bima, a menórák és a domborművek mind messziről érkezett márványból készültek. A negyednek jól kiépített vízhálózata is volt – olvasható a cikkben. A régészek már korábban is találtak bizonyítékokat, köztük menórával megjelölt sírköveket, amelyek arra utalnak, hogy legalább az I. századtól kezdve létezett ott egy zsidó közösség.

A rekonstrukciók szerint az istentiszteletekre szolgáló ülőhelyek fából készültek, a zsinagóga mögött pedig egy nagy kemencében sütötték a kenyeret. Egyértelmű bizonyítékok utalnak arra is, hogy a közelben mikve is volt. A romok között alamizsnás dobozokat és 58 rézpénzt találtak a padlón.

Egyedülálló felfedezés volt az élelmiszereken található héber feliratok, amelyek arra utalnak, hogy az utazó zsidó kereskedők kóser termékeket hoztak Phanagoriába. Az ókori zsinagóga romjai körül felfedezték a zsidó negyed maradványait, valamint számos zsidó tárgyi emléket.

A Volnoe Delo Alapítvány közleménye szerint a feltételezett zsidó negyed területén több zsidó kéziratot is találtak. Ezek a dokumentumok szabadságot biztosítottak a rabszolgáknak azzal a feltétellel, hogy továbbra is a zsinagógában szolgálnak.

Megszakítás