Ismét nagyszerűen sikerült az EMIH-Magyar Zsidó Szövetség hagyományosan egy, a zsinagógához közeli, óbudai Duna-parti csónakház parkjában rendezett lág báomeri rendezvény, amely igazi örömünnep volt. Még a fel-feltámadó szél is kegyes volt, az ezen a napon hagyományosan fellobbanó máglyához, nem fújta el, hagyta lobogni. Sőt a tűz a kissé hűvösre fordult időben még a szép számú ünneplő számára melegséget is árasztott.

Az est Smuel Raskin, a Magyarországon élő izraeliek és a Keren Or rabbija által vezetett mincha imával vette kezdetét. Majd következett a barbecue, a nyílt lángon grillezett kóser húsokból álló lakoma. Ezek után Raskin rabbi meggyújtotta a máglya lángját és közben utalt arra, hogy lág báomerkor emlékezünk meg a méltán híres Simon bár Jocháj rabbi, rabbi Akiva tanítványa halálára, s ez az ünnep neki a Kabbala és a Zohár (זֹהַר, Ragyogás) szerzőjének szól. Halála mégsem a szomorúság napja, hiszen ezáltal került az Örökkévalóhoz. Rabbi Akiva üzenete így szólt: „Szeresd a másikat, ahogy magadat.” Azonban tanítványai nem fogadták meg a bölcs tanácsot, s közülük 24 ezren járvány következtében meghaltak.

Idézte a lubavicsi Rebbét, aki azt mondta: Éppen Simon bár Jocháj rabbi halála hozott megváltást a bűneikre. Ő volt az a fény, aki azt tanítja, hogy szeretnünk kell egymást, akkor is ha másként gondolkodunk. Az igazi Nagy Fény majd akkor árad, ha megjön a Messiás.

Köves Slomó ehhez hozzáfűzte: rabbi Akiva élete maga volt a csoda, hiszen csak 40 éves korában tanult meg írni-olvasni, bölcs tanításai mégis máig élnek és hatnak. Simon bár Jocháj rabbival együtt ma ők jelentik a fényt, amelyet a máglya is jelképez. Utalt a Rebbe szavaira: lág báomer alkalom arra, hogy mindnyájan összejöjjünk, ahogy egykor a kohaniták is összejöttek, hogy ezen a napon felolvassák Mózes ötödik könyvét.

A mostani ómerszámlálás idején a járvány huszonnégyezer áldozatára emlékezünk a pészahtól egészen sávuotig, mégpedig gyásszal. Ilyenkor tilos a tánc és a zene. De lág báómerkor, az ómerszámlálás harmincharmadik napján (idén május 8-án este) örömünnepet ülünk, a gyászt megszakítva. Több okból is: ekkor emlékezünk meg Bar Kohba-felkelés bevezetőjéről és Simon bár Jocháj rabbi haláláról.

Ezen a napon, a gyász napjain tiltott, ezért elmaradt házasságokat tömegesen kötik meg. S mivel Izraelben iskolai szünet ilyenkor a diákok is ünnepelnek.

Bonta Miklós

Megszakítás