A katari válság és a Jeruzsálemben újjáéledő palesztin erőszak is komoly kihívás elé állítja az izraeli kormányt. Ezért sem lebecsülendő, hogy Netanjahunak Budapesten sikerült EU-s szövetségeseket találnia.

Nem akármilyen biztonsági kihívások közepette látogatott Budapestre az izraeli miniszterelnök. Alig pár héttel az Iránt középpontba állító katari bojkott és napokkal a fővárosban kitört Templom-hegyi konfliktus után érkezett a visegrádi országok csúcstalálkozójára Benjamin Netanjahu, ám a magyar média figyelmét túlságosan lekötötte a Soros-plakátok botránya, semhogy a látogatás külpolitikai jelentőségére figyelt volna. A magyarországi zsidó kö­zösségek egy része is kizárólag eb­ből a perspektívából ítélte meg a lá­togatást, holott könnyen belátható: Izrael­nek a jelenlegi helyzetben minden támogatóra szüksége van.

Izrael és Európa viszonya

Izrael és az Európai Unió viszonya közismerten feszült, ahogy az okai is azok: Európa 1967 óta nem tudja megemészteni a „megszállás” geo- és biztonságpolitikai következményeit, minden település-építésben lappangó kolonializmust lát, miközben teljesen érzéketlen az ott élő zsidóság napi fenyegetettsége iránt, kritikátlanul szolidáris a palesztin „üggyel”, címkékkel látja el a júdeai és somroni termékeket, kimondva-kimondatlanul támogatja a BDS-mozgalmat, és ártalmatlanítja, bagatellizálja az általa is finanszírozott Palesztin Hatóság „anticionista” működését.

Az EU-mainstreamet jelentő német-francia tengelyből Németország egyre távolságtartóbb Izraellel, Macron Franciaországa egyelőre szolidárisabbnak tűnik, de a kelet-európai országok új perspektívát nyithatnak a zsidó államnak. Ígéretes lehet a V4-ekkel tervbe vett közös antiterrorista fellépés, éppúgy, mint az, hogy mostantól az EU-nak talán ne­he­zebb dolga lesz, ha egyoldalúan Iz­rael-ellenes állásfoglalásokat akar el­fogadtatni.

Irán a tét

Izraelnek akkor is jelentős előrelépés a V4-ekkel való jó viszony, ha cserébe nem firtatja mondjuk a magyar kormány oktatási-tudományosnak mondott, kétséges nukleáris együttműködését Iránnal. Azzal az Iránnal, amely ismét felélesztené nukleáris ambícióit, és amely a libanoni Hezbollah és a palesztin Hamász fő szponzora. Márpedig a katari válság egyértelműen Irán térségbeli szerepéről szól. A tehe­ráni rezsimet a középpontba állító Donald Trump is utalt rá Rijádban, hogy iráni szövetségeséhez hasonlóan Katar is a nemzetközi terrorizmus – így a szélsőségesen Izrael-ellenes Muzulmán Testvériség – támogatója.

Az Iszlám Állam (IS) látványos szíriai és iraki térvesztésével párhuzamosan semmit sem csökkent a zsidó állam fenyegetettsége, hiszen különböző más neveken bár, de az IS egyes milíciái már megközelítették Izrael határait, Irán és Katar pedig bármikor felvállalhatja a különböző iszlamista szervezetek támogatását. Nem véletlen, hogy Netanjahu határozottan fellépett a katari „független” Al-Dzsazíra csatorna jeruzsálemi irodájának bezárásáért, hiszen sokan vélik úgy: az izraeli arabok által is százezerszámra nézett adó is felelős a Templom-hegyen elszabadult erőszakért.

Nem véletlen az sem, hogy több elemző azt javasolja a Netanjahu-kormánynak, hogy vegyen részt a szaúdiak, az egyiptomiak és az emirátusok június 5-én meghirdetett Katar-ellenes, szunnita koalíciójában, hiszen ez erősítené pozícióját a régióban. Fontos kérdés lesz majd persze, hogyan lép Törökország: Ankara a katariak oldalán áll, a Templom-hegyi csaták ügyében Erdogan elnök felszólította „a világ muzulmánjait”, hogy „látogassanak el Jeruzsálembe és védjék meg a várost”, ugyanakkor nyilvánvalóan nem érdeke kiélezni a viszonyt Izraellel.

Minden támogatás számít

Izraelnek tehát minden potenciális ba­rátra, támogatóra szüksége van, ezért is nehéz megállapítani, mennyi­re számíthat valójában legfőbb szö­vet­ségesére. Az Egyesült Államok Trump elnökletével éles kanyart vett az Obama-korszak alig leplezett hűvös távolságtartásával (néha: nyílt el­len­ségeskedésével), határozottan ki­nyilvánította Izrael melletti elkötele­zett­ségét, ugyanakkor máig adós a nagy­követség beígért Jeruzsálembe köl­töztetésével, és egyáltalán nem lát­szik, milyen közel-keleti útitervet követnek.

Egy ideig úgy tűnt, az elnök zsidó vejére, Jared Kushnerre hárul a térség erőviszonyainak felmérése, ő viszont egy, a Wired által nemrég kiszivárogtatott közlése alapján kétségét fejezte ki, megoldható-e valaha is valamiféle „egyedi” ajánlattal az izraeli-palesztin viszály. Azt mindenesetre megerősítette, hogy Trump továbbra is fontosnak tartja a kérdés megoldását, úgyhogy erre fognak fókuszálni. A Templom-hegyi incidens kirobbanásakor Kushner is igyekezett résztvenni a tűzoltásban, dacára annak, hogy ez alapvetően Jason Greenblatt különleges megbízott feladata volt.

Jeruzsálem: kampány és hadszíntér

A katari – valójában tehát: iráni – válság mellett ez a másik front, amire Netanjahunak figyelnie kell: a fővárosban (és előbb-utóbb nyilván más helyszíneken is), különböző okok miatt újra fellángoló iszlamista erőszakra. A Templom-hegy különleges státusa, vallási jellege miatt különösen aggasztó ez a konfliktus, hiszen az eddigi nyers „anticionizmus” mellett könnyen mobilizálhatja a vallási alapú antijudaizmust is.

Július 14-én történt, hogy három izraeli arab a szent helyen lelőtt két izraeli drúz rendőrtisztet, olyan fegyverekkel, amiket ők csempésztek a helyszínre. Az igazi válság csak ezután jött: az izraeliek biztonsági kamerákat és fémdetektoros kapukat szereltek fel a főbb bejárati pontokon, minekutána napi harcok kezdődtek palesztin tüntetők és izraeli rendőrök között az Óvárosban és a Nyugati-parton. Az összecsapásokban öt palesztin meghalt, több százan megsebesültek.

A palesztin reakció kizárólag annak fényében meglepő, hogy a világ számos szent helyén, mecsetbejáratoknál is teljesen szokványos – és szükséges – biztonsági eszköz a detektoros kapu. Ha azonban izraeliek próbálják ily módon kiszűrni a terroristákat, egyébként éppen a muszlim hívők védelmében, akkor rögtön kettőssé válik a mérce. Természetesen nem titok, hogy a palesztinokat és az iszlám államokat nem annyira a biztonsági kapuk zavarják, és nem annyira a szent helyek és Kelet-Jeruzsálem „megszállása”, hanem maga Izrael, amellyel szemben minden eszköz, mindenfajta antiszemita és „anticionista” propaganda, erőszakos akció megengedett.

A már most „vallásháborúról” beszélő Mahmúd Abbász palesztin elnök meg is hirdette, hogy „megkezdődött a tényleges kampány Jeruzsálemért, ami nem fog megállni a palesztin győzelemig, addig, amíg a szent helyek fel nem szabadulnak az izraeli megszállás alól.” Rijád al-Malki palesztin külügyminiszter pedig azzal vádolta meg Izraelt, hogy „etnikai tisztogatást” tervez Jeruzsálemben. (A palesztin vezetés máig tagadja, hogy a Templom-hegyen kétezer éve zsidó szentély állt, dacára annak, hogy ezt még a jordániai iszlám vallási felügyelet, a Waqf sem cáfolja.) Egy, a konfliktussal összefüggő merényletben Halamish településen egy palesztin terrorista lelőtte egy ortodox zsidó család három tagját. Kiéleződött a viszony Izrael és Jordánia között is, miután egy izraeli biztonsági őr lelőtt két jordánt az ország ammani követségén (egyikük előtte megszúrta az őrt).

Hova vezet az engedékenység?

A palesztin nyomásnak „hála” Iz­rael végül egyoldalúan visszako­zott, lebontatta a biztonsági kapukat a Templom-hegyen álló Szikla-mecsetnél (az MTI tudósítőja szerint „Az emberek táncoltak örömükben, Al­lahot éltették és tűzijátékokat gyúj­tottak”) azzal, hogy helyettük más, „fejlettebb technológiát” fognak alkalmazni. Ez óriási kommunikációs győzelem volt a lakosságát folyamatosan a zsidók és a zsidó állam ellen hergelő Fatahnak, hiszen egyrészt a hírszerzéshez közel álló források szerint mindez csupán a várható palesztin erőszak nyitánya volt, másrészt, mint arra Daniel Pipes neves Közel-Kelet-szakértő em­lékeztetett, az iszlamista doktrína és a külföldi szimpátia mellett a folyamatos izraeli engedékenység is az oka annak, hogy a palesztinok 80 százaléka azt hiszi, a zsidó állam egyszer majd eliminálható lesz.

Az izraeli kormánynak tehát két-, de lehet, hogy többfrontos küzdelemre is fel kell készülnie a következő hetekben, hónapokban. Jó tudni, hogy megbirkóztak már ennél nagyobb kihívásokkal is.

Megjelent: Egység Magazin 27. évfolyam 98. szám – 2017. szeptember 5.

 

Megszakítás