Jicchák Ratzbi rabbi nem kevesebb mint 66 okot sorol fel a most megjelent Béjcéj Naomiot bebátéj knásziot („Noémi tojásai a zsinagógákban”) című héber nyelvű könyvében, hogy miért érdemes strucctojást helyezni a zsinagógába – értesít róla az Israel Hayom hírportál.
A jemeni közösség egyik meghatározó alakja, Ratzbi rabbi azt állítja, hogy a Tóra-szekrény fölé helyezett strucctojás egy széles körben elterjedt hagyomány nem csupán a jemeni, de számos más izraeli közösségben is, melynek elsődleges célja, hogy a hívőket arra emlékeztesse, hogy a figyelmüket az imára összpontosítsák. (Reméljük a leesésétől nem kell tartani…)
De mégis hogyan segíti a frigyszekrény felett függő, vagy a mennyezet közepéről lelógó tojás az imára való fókuszálást?
A rabbi ezt a futómadár azon szokásával magyarázza, hogy a struccok nem szoktak a tojásokon ülni, hanem a keltetést állítólag a nézésükkel segítik.
Ez persze nem azt jelenti, hogy a zsidóknak is a strucctojásra kellene meredni, sőt, a zsinagógában függő tojás annak a metaforája lehet, hogy ha a hívek megfelelően elmélyednek az imádkozásban, akkor az imájuk jobban elér az Örökkévalóhoz, aki termékenységet hoz számukra az élet minden területén. Ahogy a rabbi fogalmazott:
„a látás akkor nyer hatalmat, ha megfelelő szándékkal nézünk valamit”.
Emellett pedig a könyv többek között arra is rámutat, hogy a héber strucc („jáén”) és a szem („ajin”) szó hasonlítanak, mely emlékeztethet a gonosz szem elleni küzdelemre is. Továbbá, szintén az állat héber nevével mutat hasonlóságot a szegény („áni”) szó, ami pedig az egyik legfontosabb micvára, a jótékonykodásra emlékeztetheti a zsinagógai tagságot.