Október 9-én elhunyt Lily Ebert, bonyhádi születésű holokauszt-túlélő, író, aki az utóbbi években emlékiratairól és a szociális média felületein megjelentetett videóiról volt híres. A TikTokon dédunokájával, Dov Formannal közösen osztott meg tartalmakat, és vele együtt írta meg a Sunday Times bestseller listáján is szereplő Lily fogadalma: Hogyan éltem túl Auschwitzot és merítettem erőt a továbblépéshez című, Károly herceg előszavával megjelent könyvét.

„A könyveknek megvan a maguk sorsa” – tartja a latin mondás. Az író Lily életében nagy szerepet játszottak a könyvek, egy kötet azonban mindennél fontosabb lett számára élete utolsó évében. Ez nem volt más, mint az Auschwitz poklában 13 éves korában meggyilkolt öccse, Engelman Béla egyik tulajdona: a Tóra második, Smot címet viselő könyve. A kötet, mint Lily mondta „az egyetlen kapocs” volt szeretett öccséhez. A könyvben szerepel Béla aláírása.

Dov Forman, Lily Ebert dédunokája 2023 májusában utazott Magyarországra, és akkor talált egymásra a könyv és a késői rokon:

„Valaki, akinek az édesapja régiségkereskedőként dolgozott, látott minket a dédnagymamámmal együtt a Heti Napló Sváby Andrással című műsor riportjában. Felismerte a vezetéknevet, megvette a könyvet és felvette velem a kapcsolatot”

– idézte fel az események láncolatát Forman.

„Ilyen könyvből nagyon kevés maradt fenn abból az időszakból. A nácik el akarták pusztítani a zsidó életet és annak minden formáját. Bélának nincs se sírja, se más ránk maradt tulajdona, csupán ez a könyv. Ez az egyetlen kapocs közte és köztünk.”

Bonyhádon Forman imádkozott az egykor népes, mára teljesen megszűnt közösség még ma is álló zsinagógájában, és meglátogatta ükapja, vagyis Lily édesapja sírját. Engelman Áron még a deportálások előtt, 1942-ben hunyt el tüdőgyulladásban. „Lily nem emlékszik a könyvre, ám Izraelben élő húga még a fedőlapon látható kék pecsétre is emlékezett. Amikor elhoztam a szülővárosából, és megmutattam neki, két reakciója volt.

Először is sírva fakadt. Azt mondta, hogy Bonyhád zsidósága sohasem merül feledésbe és a nácik sosem járhatnak sikerrel.

Néhány perccel később, ahogy az érzelmi hullám lecsillapodott, már nagyon boldog volt, hogy a kezében tarthatja.”

A családot nem sokkal Béla bár micvája után, 1944 júliusában deportálták. Bélát, húgukat, Bertát és édesanyjukat, Ninát az Auschwitzba való megérkezésüket követően szinte azonnal meggyilkolták. Béla nagyon vallásos volt: „Ragaszkodott ahhoz, hogy ne egyen a böjtnapon [az Auschwitz felé vivő úton], pedig édesanyja könyörgött neki, hogy egyen, nem tudva, milyen hosszú lesz az útjuk vagy mikor lesz legközelebb lehetőségük enni” – fűzte hozzá Forman. „Nagyon kevés élelmük volt, csak egy kis darab kenyér. Az édesanyja azt akarta, hogy egyen, de ő ellenállt és kijelentette, hogy böjtöl.”

PROGRAM AZ ÓBUDAI ZSINAGÓGÁBAN

Lily Ebert – születési nevén Engelman Lívia – azon kevés honfitársunk egyike, akit nemcsak itthon, de sehol a világon nem kell bemutatni. A világhírű holokauszt-túlélő üzenete milliókat szólított meg és tanított emberségre, reményre; az élet értékére. Berecz Péter, a Heti Napló Sváby Andrással című műsor riportere, Junior Prima díjas újságíró  számos beszélgetést örökített meg Lily nénivel, amelyek közül sosem látott részleteket is bemutat Megyeri Jonatán rabbival folytatott beszélgetése során.

Erre az alkalomra invitálunk mindenkit, aki szeretne többet tudni Lily Ebertről és közelebb kerülni az életszemlélethez, amelynek ő is hosszú életét köszönhette.

AZ ESEMÉNY INGYENES, DE REGISZTRÁCIÓHOZ KÖTÖTT!

Időpont: 2024. 11. 28. 18 óra

Helyszín: ÓBUDAI ZSINAGÓGA 1036 Budapest, Lajos u. 163.

Jegyvásárlás: zsidoprogramok.hu

 

Megszakítás