A trauma mindenki életében más arcot ölt. Van, aki szavakkal birkózik meg vele, van, aki hallgat – és van, aki a művészetterápia eszközeihez fordul és ecsetet ragad. Vajon lehet-e festeni a fájdalomról úgy, hogy abból valami új, gyógyító szülessen? Feloldható-e a múlt terhe a színek és formák világán keresztül? Mit mesél egy kép arról, amit szavakkal nem lehet elmondani?
Kifesthetem magamból a traumám? Egy különleges est a művészetterápia lényegéről, ahol a festészet, a pszichológia és a személyes történetek találkoznak.
Május 4-én, vasárnap 17 órától az Óbudai Zsinagógában a művészetterápia mély és összetett témájáról beszélgetnek neves szakértők és kortárs művészek.
Az est során kivetített alkotásokon keresztül ismerkedhetnek meg az érdeklődők olyan festők műveivel, akik a holokauszt előtt és után is alkottak – hogyan jelenik meg képeiken a trauma lenyomata, a túlélés szorongása vagy épp reménye? Vajon mit láthat a néző és mit élt meg az alkotó?
Szó lesz a transzgenerációs traumák feldolgozásáról, különös tekintettel arra, hogyan szűrődik át a kimondhatatlan fájdalom a vásznon keresztül, akár tudatosan, akár a tudatalatti révén – zsidó és nem zsidó kortárs festők művészetén keresztül.
A beszélgetés résztvevői
Bombera Krisztina műsorvezető moderálásában Muladi Brigitta művészettörténész, dr. Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus, kutató, dr. Preisz Éva Eszter pszichiáter, pszichoterapeuta és Myers Mendy rabbi, a Zsidóház Szentendre és az ottani Cháj Galéria vezetője fognak beszélgetni.
Az estet kortárs festőművészek is színesítik: Kovács Johanna, Nagy Gabriella és Irsai Hortenzia személyesen mesélnek arról, hogyan élik meg az alkotás folyamatát – miként válik a festés önismeretté, gyógyítássá, vagy épp túlélési technikává.
Mikor, hol, hogyan?
Helyszín: Óbudai Zsinagóga (1036 Budapest, Lajos u. 163.)
Időpont: 2025. május 4., vasárnap, 17:00
Belépő: 3500 Ft (Haver kártyával 15% kedvezmény) A jegy tartalmaz egy kis frissítőt és kóser harapnivalót.
Jelentkezés és bővebb információ a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül.
Jöjjön el, ha hisz abban, hogy a művészet nemcsak tükröt tart, de kapaszkodót is nyújthat.
A borítókép Marc Chagall egy pogromot ábrázoló festményének részlete. Cseh Viktor fotója a nizzai Marc Chagall Nemzeti Múzeum kiállításáról.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.