Apró, szinte észrevehetetlen gesztusok többet árulhatnak el lelkiállapotunkról és gondolatainkról, mint hinnénk, és ezek nehezen kontrollálhatók, amikor más emberekkel kommunikálunk. Az izraeli Petah Tikva-i székhelyű Revealense startup cég szabadalmaztatott technológia segítségével elemzi ezeket az önkéntelen viselkedéseket, például mimikát, a hangmagasságot és a pulzusszámot.
„Azért elemezzük a viselkedést, hogy segítsünk a legjobb döntéseket meghozni emberekkel kapcsolatban”
– mondta a Revealense egyik vezetője, Amit Cohen. Cohen szerint ilyen technológiát a belbiztonság és a mentális problémákkal foglalkozó egészségügyi ágazat tud használni. Mindkettő a személy gondolatainak megértésére támaszkodik, bár nagyon különböző okokból.
„Sok hasonlóság van a belbiztonság és a mentális gondozás között”
– magyarázza Cohen. A Revealense csapatának körülbelül fele képzett pszichológus, de velük dolgozik az Izraeli Védelmi Erők egy nyugalmazott tábornoka is.
Cohen szerint más platformokkal ellentétben, amelyek csak az önkéntelen arcmozgásokat elemzik az emberek gondolatainak és érzéseinek megértéséhez, a Revealense holisztikusabb megközelítést alkalmaz, amely mélyebb megértést eredményez.
A szakember azt elismeri, hogy a mesterséges intelligencia és az etika nem mindig jár kéz a kézben, de állítja, hogy a cég a „felelős mesterséges intelligencia” politikáját alkalmazza.
A Revealense platformját egyes hatóságok már arra is használták, hogy megállapítsák, manipuláltak-e a politikai tematikájú videókat. „A lényeg az, hogy a paraszimpatikus idegrendszer soha nem tud hazudni, soha nem tud megtéveszteni” – mondja Amit Cohen, hiszen ez irányítja a szívverést és a légzést.