Amikor 1981-ben egy fiatalember merényletet hajtott végre Ronald Reagan elnök ellen, sokan úgy vélték, hogy alapvető indítéka a szegénység volt. A Rebbe azonban kijelentette, hogy a nehézségek nagyszerű tettekre sarkallják az embert, és inkább az értékek és az Istenben vetett hit hiányát vélte indítéknak. Ez az üzenet napjainkban is érvényes.
1981. március 30-án Reagan elnök éppen elhagyta a washingtoni Hilton szállót, amikor eldördültek a lövések. A merénylő, a 26 éves John Hinckley jómódú családból származott. Két héttel a merénylet után, április 15-én az elnök táviratban kívánt boldog születésnapot a Rebbének és egyben kihirdette az Oktatás és Megosztás Napját. A Rebbe válaszában gyors felépülést kívánt neki és beszélt arról a közös meggyőződésükről, hogy milyen fontos szerepe van az oktatásnak a tisztességes polgárok nevelésében. A születésnapja alkalmából rendezett fárbrengenen (hászid összejövetel) a Rebbe égető kérdéssel foglalkozott. Miután kifejezte jókívánságait az elnöknek, a Rebbe arról beszélt, hogy milyen sürgető dolog a diákoknak erkölcsöt és értékeket átadni az oktatásuk során, és hogy mekkora jelentősége van annak, hogy a diákok tudják: létezik Isten, aki minden tettünket figyeli.
A Rebbe határozottan elítélte azt az oktatási trendet, mely szerint az oktatók úgy érezték, hogy az erkölcsi és etikai nevelés nem tartozik a feladataik közé, és csakis a tudás átadására koncentrálnak. Ezek a tanárok úgy vélik, hogy a diákoknak nincs szüksége erkölcsi útmutatásra és lehetőséget kell adni nekik a saját útjuk kiválasztására. A Rebbe azzal sem értett egyet, hogy az emberek többsége úgy vélte, hogy a bűnözés elsősorban a szegénység számlájára írható, tehát a szegénynegyedekben lakó emberek lehetőségek híján destruktív és veszélyes magatartásformákhoz fordulnak. Példaként hozta fel a rendkívül gazdag és köztiszteletben álló üzletember örökösét, aki merényletet követett el Reagan elnök ellen. A Rebbe úgy vélte, hogy a bűntények hátterében az etikai és az erkölcsi oktatás hiánya áll. Elmagyarázta, hogy a gyermekeknek útmutatásra van szükségük. El kell nekik mondani, hogy mi a jó és mi a rossz. Tudniuk kell, hogy a lopás és a gyilkosság bűn és azt is, hogy létezik egy Mindenható Isten, aki figyel minket és mindenről tud, ami a Földön történik. Amikor a gyerekek Istenről tanulnak és felfogják, hogy a rossz cselekedeteiket is látja, az arra sarkallja őket, hogy a jót válasszák és ne ártsanak.
Napjainkban ismét egyre többen vélik úgy, hogy a bűntettek eredője a szegénység és a lehetőségek hiánya. Bár ma még nem tudunk mindent a Donald Trump elleni merényletet végrehajtó Thomas Matthew Crooksról, annyi bizonyos, hogy lesznek olyanok, akik a körülményeit okolják majd tettéért. De a Rebbe szavai nyomán kijelenthetjük, hogy nem az életkörülmények határozzák meg az ember sorsát. Megalapozott értékrenddel és istenhittel jó döntéseket hozhatunk.