Immáron hatodik alkalommal került megrendezésre a Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál. Idén is két helyszínen, a Puskin és a Művész moziban zajlott a program, az érdeklődők összesen 38 vetítésen, több tucat film közül válogathattak a világ minden tájáról.
A vetítések többsége teltházzal zajlott: az egyre nagyobb érdeklődés mellett az átlagos látogatottság 86 százalékos volt, ami igen szép eredmény. A fesztiválon idén is megszavaztak egy közönségdíjas filmet, mely ez alkalommal a Volt egyszer egy Németország (Es war einmal in Deutschland…) című német munka lett.
Menashe
A számtalan fantasztikusan igényes alkotás közül azonban kiemelkedett egy amerikai játékfilm, Menashe címmel, melynek két különlegessége is van. Az egyik, hogy majd’ két évig a New York-i Brooklynnak abban a Boro Park negyedében forgatták, ahol a világ egyik legnagyobb ortodox, többségében haszid közössége él. A másik érdekesség, hogy a film elejétől végéig jiddis nyelven szól, színészei autentikus emberek, a boro parki közösség tagjai. Ugyanakkor a Menashe, annak dacára, hogy a főszereplő, Menashe Lustig saját történetén alapul, mégsem dokumentumfilm, hanem egy ízig-vérig „zsidós” képzelt történet.
A történet egy özvegy édesapáról szól, aki egyedül neveli egy szem fiát, Ruvent (Ruven Niborsi). Ugyanakkor a fiú életkora miatt a közösség vezető rabbija jobbnak látja, hogy Ruvent inkább az elhunyt feleség testvérének a családja nevelje, hiszen gyereknek családban a helye. Menashe, miközben az élet majd’ minden területén igazi slimázl (csetlő-botló figura), próbál küzdeni a gyerek nevelésének jogáért, de tudja, hogy ehhez meg kell komolyodnia, ha úgy tetszik, jobban oda kell tennie magát – és a film végére meg is születik ehhez az elhatározás.
Az alkotás különlegessége, a hitelessége mellett, hogy egyrészről betekintést ad a haszid közösségek mindennapjaiba, szokásaiba az ünnepekkel, az örömmel és a gyászszal, a haszid fárbrengenekkel, miközben rendkívüli szeretettel és pozitív hozzáállással mutatja meg ennek az életformának a kihívásait és szépségeit.
A filmet Josh Weinstein, egy nem vallásos zsidó rendező jegyzi, akinek ez az első játékfilmje, melyet egyenesen a világ egyik legkomolyabb független filmes fesztiválján, a Sundance-en mutattak be, óriási sikerrel.
Az igazi Menashe lustig
Menashe Lustig, a film címadója és önmagát alakító főszereplője amellett, hogy egy vegyeskereskedésben dolgozik, mindig is színész szeretett volna lenni. Ez a hivatás azonban nehezen egyeztethető össze az ultraortodox életmóddal, így kenyerét badchen-ként kereste. Ez a szakma kifejezetten zsidó közösség sajátja, különböző rendezvényeken, jellemzően esküvőkön a közönség szórakoztatására szerződtetett „ortodox stand-up” színészeket nevezik így. Ennek mestere Lustig, aki a filmben meg is mutatja tehetségének legjavát.
„Emberi történeteket akartunk megmutatni”
Beszélgetés Daniel Finkelmannel, a Menashe című film producerével
Abban, hogy a Menashe ennyire hiteles és szép film lett, komoly szerepe van Daniel Finkelmannek, egy lubavicsi közösséghez tartozó filmrendezőnek, aki a Menashe egyik producere egyben, és nekem személyes barátom. A film megnézése után Dannytől azt próbáltam megtudni, mi motiválta, hogy közreműködjön a Menashe elkészítésében.
„Régóta foglalkozom filmkészítéssel, általában zenei videókat, klipeket készítek különböző haszid zenészeknek, így dolgoztam és jelenleg is dolgozom a legtöbb, az ortodox zenei világban ismert művésszel, Benny Friedmannel, Avraham Frieddel, Mordechai Werdygerrel, Gad Elbazzal és még sokakkal. Egyik személyes jó barátommal, Lipa Schmeltzerrel úgy három éve még Budapesten is forgattunk egy rövid dokumentumfilmet.” – kezdte a történetét Danny Finkelman – „A Menashe ugyanakkor különbözik minden korábbi munkámtól, hiszen egy nagyjátékfilmről van szó, ahol megmutathattuk a világnak ennek a sokszor zártnak gondolt közösségnek a kevésbé ismert arcát. Emberi történeteket hús-vér emberekkel, akik nagyon is emberi problémákkal küszködnek mindennapjainkban. Azt akartuk megmutatni, hogy az ortodox zsidók is, annak ellenére, hogy szigorú szabályok közt élnek, ugyanolyan emberek, akik éreznek, szeretnek, gondolkodnak, dilemmáik vannak. Azonban igyekeztünk mindezt pozitívan ábrázolni és az életforma nagyon is emberi mivoltára helyezni a hangsúlyt.”
A Rebbe áldásával a vakság ellen
„Filmes karrierem elég valószínűtlenül indult, hiszen gyerekkoromban komoly betegségben szenvedtem és úgy tűnt, hogy még gyerekként el fogom veszíteni látásomat.” – meséli Finkelman, hogy hogy lesz egy lubavicsi haszid gyerekből filmrendező vagy operatőr. – „Izraelben születtem orosz, haszid szülők gyermekeként, így szüleim, mikor az orvosok majdnem felhagytak minden reménnyel, elvittek a Rebbéhez, aki megáldott, és mihamarabbi gyógyulást kívánt. Még ugyanazon a héten ellátogattunk egy New York-i szemspecialistához, de már szinte a vizsgálat után azonnal, csodák csodájára, a szememen eltűnt a korábban gyógyíthatatlannak diagnosztizált daganat, és hamarosan teljesen gyógyultnak nyilvánítottak. Mindig is a lubavicsi közösséghez tartoztam, de sosem gondoltam, hogy pont a szemem lesz az, amit a legtöbbet használok majd munkám során, hiszen alapvetően operatőr lettem.” Finkelman gyógyulásának történetét a lubavicsi produkciós iroda, a Jewish Educational Media (JEM) is feldolgozta.
„Elhatároztam, hogy az Istentől kapott tehetségemet a zsidó közösség javára igyekszem fordítani, a közösség tagjainak kellemes perceket szerezve és megmutatni az ortodox életmód, a haszid életmód szépségeit, vidámságát.” – ajánlja munkáit Danny Finkelman, akinek Sparksnext nevű produkciós irodája több tucat produkciót tudhat maga mögött, Izraeltől az Egyesült Államokon át Európáig.
A Menashe sikere
„A Menashe című film sok szempontból egyedi. Először is, mert a filmet teljes egészében jiddis nyelven forgattuk. Ilyen nem történt évtizedek óta, sőt játékfilmben talán még sohasem. Ezzel azt próbáltuk megmutatni, hogy a jiddis nyelv él és virágzik, ugyan szinte kizárólag az ultraortodox közösségeken belül, mégis szerte a világon ez az elsődleges nyelve ezeknek a közösségeknek. Másrészről valóban megérintett bennünket, Josh Weistein rendezőt és jómagamat Menashe története, annak emberiessége, összes könnye és mosolya.” – folytatta Finkelman, majd hozzátette: „ugyanakkor egyikünk sem gondolta volna, hogy filmünk ekkora siker lesz. Szinte azonnal találtunk forgalmazót és a premier a Sundance-en volt, ami önmagában is nagy szám. Azóta a filmet bemutatták már Londontól Jeruzsálemig, Berlintől Párizsig és örülök, hogy Budapestre is eljutott, hiszen amikor négy éve ott jártam, rendkívül megfogott ez a város és a helyi zsidó közösség szeretete.”
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Megjelent: Egység Magazin 28. évfolyam 101. szám – 2017. december 18.