Az etnikai villongások ellenére megünnepelték az északkelet-indiai Bnéj Menáse csoport tagjai szukkot ünnepét, írja az Arutz7. A belháború május eleje óta tart, és több száz Bnéj Menáse családot érint. A csoport tagjai különleges fohászt mondtak az ünnepen, hogy ebben az évben teljesülhessen a vágyuk, és Izrael Földjére költözhessenek. Ezzel egyetért Michael Freund rabbi, a különböző zsidó és zsidó eredetű csoportok Izraelbe költözését segítő Sávéj Jiszráel alapítója és elnöke:

„A Bnéj Menáse tagjai még ezekben az embert próbáló időkben és Északkelet-India legtávolabbi sarkaiban is megtartják a szukkoti sátrak építésének ősi hagyományát az ünnep tiszteletére. Őszintén reméljük, hogy a következő évben ezt már Izraelben tehetik meg”

– jelentette ki. Az erőszakoskodások következtében a közösség egy tagja, a négygyermekes Joel Baite életét vesztette, és sokan súlyos sérülésekkel fekszenek kórházban.

A Sávéj Jiszráel a Bnéj Menáse tagjai számára menekülteket ellátó központot állított fel. Itt több mint 1100 embernek segítettek már. A szervezet helyi munkatársai Izraelből érkezett kollégáikkal együtt átmeneti menedékeket rendeztek be a közösség tagjainak, és rizst, lencsét, zöldségeket és más alapvető élelmiszert tartalmazó ételcsomagokat is kiosztottak a pelenka-, gyógyszer-, ruha- és más adományok mellett. A menekülteknek mindenüket hátra kellett hagyniuk, és csak ezekre az adományokra támaszkodhatnak. Azok, akik a csoportból még nem jutottak el a Sávéj Jiszráel védett otthonaiba, több helyszínen kapnak segítséget a szervezettől.

Freund elmondása szerint a helyzet elkeserítő, és a korábbiak mellett további adományokra is szükségük van, hogy támogatni tudják a menekülteket.

„Mindeddig több mint kétezren (az egész északkelet-indiai Bnéj Menása közösség negyven százaléka) kényszerült elhagyni az otthonát. Ez a szám csaknem kétszerese a két hónappal korábbi adatoknak, mivel a helyzet egyre csak romlik.”

A Bnéj Menáse – vagyis Menáse gyermekei – csoport a tíz elveszett törzs leszármazottjának tartja magát. A tíz törzs az Asszír Birodalom izraeli hódítása nyomán kényszerült száműzetésbe több mint 2700 évvel ezelőtt. Őseik évszázadokon át vándoroltak Közép-Ázsiában és a Távol-Keleten, mielőtt letelepedtek a mai India északkeleti tartományaiban, a burmai és a bangladesi határon. Száműzetésük évszázadai során asszimilálódtak, ám bizonyos szokásaikban megőrizték az ősi zsidó elemeket, többek közt a szombattartás, a kóserság, az ünnepek és a házassági tisztaság törvényeinek egyes részleteit. Az utóbbi évtizedekben sokan kezdtek érdeklődni zsidó örökségük iránt. Bár zsidó származásuk bizonyos, az asszimiláció miatt betérésen kell keresztülmenniük, hogy vallásjogi értelemben is zsidónak számítsanak. Évezredes álmuk, hogy visszatérhessenek őseik földjére.

Mindeddig a csoport több mint ötezer tagja alijázhatott a Sávéj Jiszráel jóvoltából és további ötezren várakoznak, hogy teljesülhessen legnagyobb álmuk.

Fotó: Dorit Lombroso/anumuseum

Megszakítás