Szenes Hanna tűzfalfestménye alig fél éve ékesíti a II. kerületi Frankel Leó úti ház falát, ám két napja ismeretlenek vörös festékkel megrongálták.

Alig fél évvel azután, hogy Budapesten, a Frankel Leó úton egy tűzfalfestménnyel állítottak emléket Szenes Hannának, az alkotást ismeretlenek vörös festékkel megrongálták.

Őrsi Gergely, Budapest II. kerületének polgármestere szomorú szavakkal kommentálta az esetet: „Keserű érzés belegondolni a cselekedet motivációjába. Vagy egy olyan budai lány emlékét akarta valaki megrongálni, aki korán felismerte a világot fenyegető veszélyeket, bátran cselekedett, és életét áldozta mások megmentéséért, vagy egyszerű, tudatlan vandalizmus áll a háttérben.”

A polgármester hozzátette, hogy több térfigyelő kamera is rögzítette a történteket, a rendőrség már dolgozik az ügyön, és biztos abban, hogy az elkövetőt sikerül megtalálni.

„Budán nincs helye a gyűlöletnek, tiszteljük múltunkat, és büszkék vagyunk hőseinkre”

– zárta szavait Őrsi Gergely.

Szenes Hanna (1921–1944) története jól ismert: a budapesti születésű lány nagyon fiatalon csatlakozott a cionista mozgalomhoz, és felkészült az alijázásra. 1939-ben, érettségi után költözött az államalapítás előtti Palesztinába, ahol egy kibucban dolgozott, majd a földalatti Pálmách mozgalommal került kapcsolatba, és ejtőernyősnek képezték ki. 1944 márciusában dobták le társaival együtt Jugoszláviában, és júniusban lépte át a határt Magyarországra. Órákkal később fogságba esett, börtönbe került, és szörnyűséges kínzásoknak vetették alá, hogy titkos információkat szerezhessenek meg tőle. Kínzói semmilyen információt nem tudtak belőle kihúzni, halálra ítélték, és bár eredetileg nem tervezték ilyen gyorsan végrehajtani az ítéletet, néhány nappal később, 23 éves korában kivégezték.

Szenes Hanna töretlen hazaszeretete, lojalitása és mindhalálig tartó hősiessége méltón példázza az egyik legalapvetőbb zsidó értéket, melyet úgy neveznek: meszirut nefes – önfeláldozás.

Szenes Hanna, a holokauszt hőse, életével és bátorságával a mai napig példát mutat a múlt tragédiáival való szembenézésben és a remény megőrzésében. Az emlékét meggyalázó cselekedet azonban fájdalmas emlékeztető arra, hogy mennyire fontos múltunk hőseinek tisztelete és megóvása.

Ma 10-kor adják át a Szenes Hanna tűzfalfestményt (élőzünk!)

Az átadó helyszíne: 1025 Bp., Frankel Leó út 78, ideje: 10:00. Facebook-oldalunkon élőben közvetítjük az eseményt!

Megszakítás