Az 50 perc egy olyan külpolitikai háttérműsort, melynek során közélet és hatalom, konfliktusok és háborúk, közügyek és világpolitika kerül terítékre zsidó szemszögből. Az 50 perc műsorvezetője pedig nem más, mint Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány elnöke, aki aktuális és örökérvényű kérdéseket jár körül meghívott vendégeivel hétről hétre. |
Pontosan egy éve, 2023. október 7-én törtek rá a Hamász palesztin iszlamista terrorcsoport fegyveresei a Supernova Sukkot Gathering elnevezésű fesztivál résztvevőire. A terrortámadás során összesen 364 embert mészároltak le, és a fesztivál több tucat résztvevőjét sebesítették meg vagy rabolták el. Az újonnan indult 50 perc című külpolitikai háttérműsor stábja egy dokumentumfilmben mutatta be újra a terrortámadás helyszínét, és idézte fel a túlélőkkel a fesztiválon történt szörnyű eseményeket, valamint emlékezett meg az áldozatokról.
„Éppen oda tartunk, ahol a támadás történt, de közben áthaladunk azon a helyen is, ahol összeszedték azokat a kocsikat, amik a fesztivál helyszínén voltak. Látható, hogy az autók többségét felrobbantották” – kezdett bele fájdalmas történetébe Ifhat Zinner, a Nova fesztiválon történt terrortámadás egyik áldozatának, Hadar Hoshentnek a nagynénje. Hozzátette, unokaöccse volt az, aki egy kocsival próbálta menteni az embereket, ezért többször megtette az utat a fesztivál helyszíne, valamint a bejárat között.
A harmadik forduló közben azonban Hadar Hoshent és az autóban ülő többi embert lelőtték a terroristák.
Az 50 perc teljes adása alább tekinthető meg:
Nem értették, mi történik körülöttük
„Akkor kezdődött az egész támadás-sorozat Gázában, amikor mi megérkeztünk Izraelbe” – mesélte az 50 perc stábjának Róna Aser és felesége Eszter, akik Magyarországról vándoroltak ki a zsidó államba, és kezdtek új életet a Gázai övezettől mindössze 1 kilométerre fekvő Sa’ad kibucban. A 23 éve Izraelben élő család összességében kifejtette, sokan kérdezték őket, hogy miért pont akkora időzítették a költözésüket, amikor Izraelben ilyen a helyzet. Ők azonban azt gondolták, hogy Izraelben „mindig pont most van, mindig egy helyzet van”, így teljesen mindegynek találták, hogy mikor telepednek le az országban. Az Aser-család a támadás estéjéről is beszélt. Felidézték, hogy a támadás estéjén kaptak egy üzenetet, hogy valami gond van, mert áttörték a kibuc falát a terroristák.
„Azonnal be kellett zárnunk az ajtókat, lehúzni az elektromos rolót. Ezután jöttek a további utasítások is, hogy mit kell csinálni, de őszintén szólva semmit sem értettünk belőlük”
– mesélték. Ennek oka az volt, hogy náluk nem lehetett hallani a fegyverropogást, csak azt hogy lőnek. Lövést viszont már máskor is hallottak, így nem tulajdonítottak neki különösebb figyelmet. Ugyanakkor eleget tettek minden kapott utasításnak, a helyzet viszont teljesen szokatlan volt, mert hasonlóban nem volt még részük. Végül Eszter testvérének telefonhívása után értette meg a család, hogy milyen szörnyűség zajlik éppen a környékükön.
Forrás: Neokohn
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.