Az Ukrajnai Holokauszt Emlékközpont szerdán 159 SS katona nevét tette közzé, akik a második világháború egyik leghírhedtebb náci tömegmészárlásában vettek részt nyolc évtizeddel ezelőtt. 1941. szeptember 29–30. között, az Ukrán főváros területén, Babij Jarban harmincnégyezer zsidót mészároltak le. – számol be róla a VINnews amerikai ortodox hírportál.

„Babij Jar a Holokauszt legnagyobb tömegsírja, a leggyorsabban feltöltött tömegsír.” – mondta Natan Sharansky, a Babij Jari Holokauszt Emlékközpont felügyelőbizottságának elnöke.

Volodymyr Zelenskyy ukrán elnök, Isaac Herzog izraeli és Frank-Walter Steinmeier német elnök szerdán emlékezett meg a mészárlás áldozatairól.

„Nehéz lélegezni ezen a helyen, ahol gyermekek ezrei vették az utolsó lélegzetüket.” – mondta Zelenskyy, majd így folytatta: „Nehéz itt állni, ahol golyók ezrei döntötték az embereket a Babij jari mélységbe. A föld remegett a még életben lévő és kiszabadulni próbáló emberek görcsétől.”

Herzog izraeli elnök imával kezdte beszédét, mondván „nyolcvan évvel ezelőtt nem maradt itt senki, aki imádkozhatott volna”. A hallgatóságot pedig felszólította az antiszemitizmus elleni küzdelemre, hozzátéve, hogy „az embereknek nem szabad megfeledkezniük arról, hogy némaságuk milyen katasztrófához vezethet”.

A német elnök, Steinmeier pedig azt mondta: „Nekünk németeknek csupán egyetlen válaszunk lehet erre: soha többé!”

 

i24NEWS English on Twitter: „Israeli President Herzog in Ukraine speaking at the ceremony commemorating 80 years since the #BabiYar massacre pic.twitter.com/Gc6a4pmC1t / Twitter”

Israeli President Herzog in Ukraine speaking at the ceremony commemorating 80 years since the #BabiYar massacre pic.twitter.com/Gc6a4pmC1t

 

 

Zelenskyy, Herzog és Steinmeier a megemlékezés keretében felavatta – a még nem teljesen befejezett – emlékközpontot is, amely a Holokauszt idején megölt és tömegsírokba „temetett” kelet-európai zsidók történetének lesz szentelve.

A régióban élő, második világháború előtti két és fél milliós zsidó lakosságából másfél milliót(!) Ukrajna területén pusztítottak el.

A szerdai megemlékezés talán legfontosabb lépése volt, amikor az ottani Holokauszt emlékközpont nyilvánosságra hozta annak a 159 gyilkosnak a nevét, akik részt vettek a Babij jari mészárlásban, amikor a dokumentumok alapján harmincháromezer-hétszázhetvenegy gyermeket, nőt és férfit öltek meg.

 

„Annak ellenére, hogy a hatvanas években a mészárlásban résztvevők közül több ellen is kerültek elő perdöntő bizonyítékok és vettek fel tanúvallomásokat, az érintettek közül csupán néhányan kerültek az igazságszolgáltatás elé förtelmes bűnük miatt.” – áll az emlékközpont közleményében. „Az elkövetők 20 és 60 év között voltak.” – mondta az emlékközpont szóvivője. „Művelt és tanulatlan emberek egyaránt, voltak közöttük mérnökök, tanárok, sofőrök és kereskedők. Volt, aki házas volt, de volt olyan is, aki nem. Túlnyomó többségük a háború után visszatért a normális életébe.

A tanúvallomások ellenére nem találták őket bűnösnek, kivéve néhány parancsnokot, de azokat a katonákat nem, akik a mészárlást végrehajtották.”

Patrick Desbois atya, az emlékközpont tudományos tanácsának vezetője szerint a 159 náci elkövető közül voltak olyanok akik: lőttek, zsidókat gyűjtöttek össze otthonaikból, vagy olyanok, akik elvették a holmijukat. Egyesek a fegyvereket töltötték újra, mások szendvicseket, teát és vodkát szolgáltak fel a lövészeknek. Mindannyian bűnösök.”

A három elnök együtt leplezte le Marina Abramovic konceptuális művész által létrehozott „kristály siratófalat”. A múzeum első kiállítóterét fél év múlva tervezik megnyitni a széles közönség előtt.

„Meg fogjuk mutatni a Holokauszt igazi arcát, legyen szó akár az áldozatokról, akár a végrehajtókról, akár azokról, akik a zsidók megmentésében segédkeztek.”

– mondta Sharansky az Associated Pressnek, aki azt is megjegyezte, hogy míg egyes ukránok együttműködtek a náci gyilkosokkal, addig legalább 2600 ukrán a saját élete kockáztatásával bújtatott zsidó embereket. Sharansky azt is ígérte, hogy egyre több és több áldozatot fognak megnevesíteni, csakúgy, mint az embermentők is meg lesznek személyesítve.

A tömegmészárlást csodálatos módon huszonkilencen túlélték, közöttük Dina Pronyicseva (1911–1977) a kijevi bábszínház tagja, kinek a visszaemlékezéséből Anatoly Vasilievich Kuznetsov (1929–1979) író írt regényt. A jeruzsálemi Jad Vasem központban eddig az összes áldozat alig tíz százalékát, mindösszesen háromezer embert sikerült azonosítani.

Megszakítás