A kecskeméti zsidó közösség a régebbiek közé tartozik, hiszen a hitközséget már 1801-ben megalapították. Az első rabbik között találjuk Fischmann Simont, kinek a kezdeményezésére 1864-ben épült fel a kecskeméti városképet máig meghatározó zsinagóga. Fischmann rabbi fia volt Fényes Adolf, a híres festőművész, kinek több képe is díszíti a Nemzeti Galéria és más múzeumok falát.

Az egytornyú zsinagóga kialakítása neológ szellemben történt, azaz a bimát nem középre, hanem a frigyszekrény elé építették, illetve egy jó fél évszázaddal később orgonát is állították a bejárati csarnok feletti karzatra. A zsidó templom neves rabbija dr. Bárány József híres volt mesterien felépített szónoklatairól, melyeket a nem-zsidó társadalom is szívesen hallgatott.

1911 nyarán komoly földrengés rázta meg a várost, mely elpusztított számos épületet és még annál is többet megrongált. A neológ zsinagóga hagymakupolája megroggyant, így a biztonság érdekében el kellett távolítani. A megcsonkított tornyot végül a híres zsinagógatervező, Baumhorn Lipót álmodta újra egy lótuszvirágot mintázó kupola formájában.

A neológ hitközség égisze alatt egy kis orthodox imaegylet is működött, mely végül 1918-ban önállósult, abban az évben, amikor egy korábbi vendéglő épületéből saját zsinagógát alakítottak ki. Az orthodoxok szellemi vezetője a neves pesti dáján, Sussmann Viktor rabbi volt, aki 1925-ben tartott vendégszónoklatot, mely annyira megfogta a tagokat, hogy rabbijuknak választották.

Jóllehet, Sussmann rabbi, – aki egyébként Reich Jákov Koppel pesti orthodox főrabbi veje volt – nem hagyta ott a fővárost, rendszeresen utazott Kecskemétre, hogy egy-egy sábeszt a vidéki közösségével tölthessen.

A két hitközség békési idilljét sajnos itt is az antiszemitizmus értelmetlen gyűlölködése tiporta szét. 1944 áprilisában – két hónappal a gettók felállítása előtt – náci német katonák arra kényszerítettek hatvan zsidó embert, hogy rombolják szét a nagyzsinagógát és alakítsák át lóistállóvá.

A város téglagyára a környék zsidó lakosságának gyűjtőtábora lett, ahonnét összesen majdnem ötezer-ötszáz embert deportált a magyar csendőrség két transzportban Auschwitzba. A több mint ezerkétszáz fős kecskeméti zsidók közül mindösszesen hetvennégy fő (közülük mindösszesen négy nő) élte túl a borzalmakat. A kevés túlélő között volt a neológok rabbija, dr. Schindler József, aki megkezdte a hitélet újjászervezését. A második világháború után szinte páratlan módon neológok és orthodox együtt imádkoztak az orthodox zsinagógában. Kisebb zsidó közösség ma is él a városban.

A neológ zsinagógát 1974-ben a technika házává alakították, az orthodox zsinagógában pedig – a belső díszítés részleges helyreállítása után – 1991-ben fotográfiai múzeumot nyitottak, – az épület oldalfalán 1994-ben Túri András tervei szerint felépítették a kecskeméti zsidók siratófalát, melyen a holokausztban elpusztítottak nevei olvashatók.

Forrás: Cseh Viktor, Zsidó Örökség – Vidéki zsidó hitközségek Magyarországon. Budapest: Mazsike, 2021. 355–360. old.

Hosszú évek után Kecskeméten egy új zsidó közösség alakul a régi orthodox hagyományokat követve, rabbijuk Radziner Shalom Ber vezetésével. Idén először tart harminc év után megemlékezést a közösség, az EMIH-Magyar Zsidó Szövetséggel közösen a holokauszt kecskeméti áldozatainak emléknapján, bízunk abban, hogy Ön is részt vesz ezen a jelentőségteljes eseményen!

Holokausztmegemlékezés Kecskeméten

A város egyik régi orthodox zsinagógája, mely ma a Magyar Fotográfiai Múzeumnak ad helyet, a háború előtt a kecskeméti orthodox zsidó közösség hitéleti központja volt.

  1. június 27-29. között a kecskeméti zsidóságot deportálták, utánuk szinte csak az épület maradt, mely azóta őrzi emléküket.

Az elhurcolt közösségre emlékezünk most 79 évvel a holokauszt után, Demecs Zsolt fotográfus kiállításával is, mely megtekinthető június 27-28-án (kedd, szerda) a múzeumban.

Köszöntőt mond:

Dr. Köves Slomó – vezető rabbi, EMIH

Prof. Dr. Sztachó-Pekáry István- Kecskemét alpolgármestere

Dr. Baki Péter – igazgató, Magyar Fotográfiai Múzeum

Dátum: 2023.06.27. 16:30

Helyszín: régi Orthodox Zsinagóga

(Magyar Fotográfiai Múzeum, 6000 Kecskemét, Katona József tér 12.)

 

Megszakítás