Több mint tíz és fél méteres bárcheszt készítettek a New York-i Rodeph Sholom zsinagóga közösségének tagjai, megdöntve ezzel az eddigi csúcstartó, a 2019-ben Ausztráliában sütött 9,7 méteres kalács rekordját, írja az Arutz7. A fejedelmi méretű péksüteményt Borough Parkban fonták és New Jersey-ben sütötték meg egy észak-amerikai kezdeményezés, a szeretet szombatja tiszteletére, amikor különféle szervezetek segítségével péntek esti vacsorák ezreit tartották az Egyesült Államokban.

„A szeretet szombatjának ötlete abból a vágyból eredt, hogy azt a gondolatot közvetítsük mindenkinek, hogy mindenkit azért szeretünk, aki, és hogy annak ellenére, hogy a közösségi médiából ennek az ellenkezője árad, mi a zsidóságukért is szeretjük őket”

– mesélte Sarah Eisenman, az Észak-Amerikai Zsidó Föderáció (JFNA) és a kezdeményezés egyik vezetője. A bárchesszel kapcsolatban elmondta:

„Olyan ötletet kerestem, amivel rekordot dönthetünk, és ami jó érzéssel és büszkeséggel tölt el”.

Miután a világ legnagyobb szombati vacsorája ötletét elvetették, a könnyebben elkészíthető és jobban mérhető világ legnagyobb bárchesze elkészítése lett a céljuk. Eisenman kapcsolatba lépett az Orthodox Union (OU) munkatársaival, akik azonnal elfogadták a kihívást. Az OU-nál rögtön tudták, hogy kihez kell segítségért fordulni, és felvették a kapcsolatot a Strauss sütödével. Itt készült el a 45 kilogrammot nyomó tészta, majd itt is fonták meg, ám sülnie máshol kellett az óriás tésztának. Így hát kamionra rakták, és egy New Jersey-ben működő kóser pékségbe szállították, mivel ott találtak megfelelően nagy, hétméteres hosszúságú kemencével rendelkező kóser sütödét.

Miután megsült, a kalácsot ismét kamionra rakták, és visszaszállították a Rodeph Sholom közösségbe, ahol önkéntesek tucatjai segítettek a legnagyobb körültekintéssel leemelni az értékes és kissé túlméretezett rakományt. Az önkéntesek közül sokan dalra fakadtak, és lelkesen énekelték az Ám Jiszráél cháj – Izrael népe él című dalt. A közösség iskolájában másnap, péntek reggel mutatták be a péksüteményt. „Meglepett, hogy tényleg ehető” – viccelődött Eisenman, aki elárulta, hogy bár helyenként még sülhetett volna a bárchesz, összességében mindenki, fiatalok és idősek egyaránt boldogan harapdáltak belőle. Kiemelte, hogy az ortodox OU, a független JFNA és a reform irányzathoz tartozó Rodeph Sholom közösség együttműködése „éppen azt az egységet hirdeti, amire most mindnyájunknak oly nagy szüksége van”.

A kalács 35 láb 2 hüvelyk, vagyis körülbelül 10,72 méter hosszú volt. A résztvevők benyújtották a dokumentációt és az adatokat a Guinness világrekord-kísérleteket elbíráló osztályának, és reményeik szerint a továbbiakban az ő alkotásuk büszkélkedhet majd a világ leghosszabb bárchesze előkelő címmel, legyőzve az ausztráliai Grandma Moses Sütöde 2019-es művét.

Érdekesség, hogy a biztonság kedvéért még egy kalácsot sütöttek, ami még hosszabb lett, 35 láb 11 hüvelyk, vagyis 10,95 méter, ám ezzel a mérettel már nem fért rá azokra a deszkákra, melyekkel a pékségből a kamionra tudták volna áttenni. Így aztán a másodpéldány New Jersey-ben maradt, tizenkét darabra vágták és a New York Cityben működő Mózes-házaknak adományozták, a szeretet szombatjának lakomáihoz. „Úgy határoztunk, hogy jelen helyzetben pozitív zsidó helyszíneket és élményeket kell teremtenünk. Még nagyon sok ilyenre van szükségünk, méghozzá most, azonnal. Erről szült ez a program is: büszkeséget, magabiztosságot, egységet és közösséget építünk” – összegezte a kezdeményezést Eisenman.

 

Megszakítás