Ha a szeretet (cheszed) az emberi kifejezés alapja, a fegyelem (gvurá) az a csatorna, melyen át kifejezzük a szeretetet. Irányt és fókuszt ad az életünknek és a szeretetünknek, akárcsak egy lézersugár, mely egyetlen pontra összpontosítja fényét, nem pedig szétszórja azt különböző irányok felé mutató fénynyalábok formájában.
A gvurá – fegyelem és mérték – a megfelelő irányba összpontosítja és vezeti az erőfeszítéseinket és a szeretetünket. A gvurá másik aspektusa a tisztelet és a tiszteletteljes félelem. Az egészséges szeretethez szükség van arra, hogy tiszteljük azt, akit szeretünk.
8. nap (1 hét és 1 nap): a fegyelem kedvessége (cheszed sebegvurá)
A fegyelmezés mögött meghúzódó szándék és motiváció a szeretet. Miért értékeljük, hogy hogyan viselkedünk, miért állítunk fel mércéket, és miért várjuk el másoktól, hogy ezeknek megfelelően éljenek? Csakis szeretetből. Még a bűnös elítélése mögött is a szeretet kifejezése áll. Vagyis: a büntetés nem bosszú, csupán a szeretet kifejezése azáltal, hogy megszabadulunk mindentől, ami a szeretet ellentéte. Nem szabad összekeverni az emberekkel szemben gyakorolt toleranciát a viselkedésükkel kapcsolatos toleranciával. Sőt, éppen ellenkezőleg: az, hogy szeretünk valakit, magában foglalja azt, hogy szeretnénk, ha a lehető legjobbá váljon, és így azt is, hogy hozzásegítjük őt ahhoz, hogy felismerje, ha nem tökéletesen viselkedik.
A gvurában megmutatkozó cheszed nem más, mint a fegyelemben fellelhető kedvesség megnyilvánulása, másként az a tudat, hogy a fegyelmezést és az ítéletet a belső szeretet táplálja. Ez az érték kimondja, hogy az ember saját, belső fegyelmezettsége, valamint az a fegyelmezettség, melyet másoktól várunk el, nem más, mint a szeretet kifejezése. Ez fejeződik ki a fegyelmezés során. Ez látható abban a felismerésben, hogy nincs jogunk arra, hogy másokat megítéljünk. Az egyetlen jogunk az, hogy szeressük a másik embert, és ebbe beletartozik, hogy azt szeretnénk, hogy a lehető legjobbá váljon.
Kérdezzük tehát meg saját magunkat: amikor megítélek és kritizálok valakit, abban van-e bármiféle érzés, mely arról szól, hogy megvetem a másikat, vagy irritál a viselkedése. Esetleg kielégítő érzést ad a másik hibája? Vagy valóban azért kritizálok és mondok ítéletet, mert szeretem a másikat, és fontos a számomra, hogy jobbá váljon?
ÓMERSZÁMLÁLÁS
Az áldás szövege:
בָּרוּךְ אַתָּה ה’ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָנוּ על ספירת העמר.
Báruch Átá Ádonáj Elohénu melech háolám, áser kidsánu bemicvotáv, vecivánu ál szfirát háomer.
Áldott vagy Te, örökkévaló Istenünk, a Világ Királya,
aki megszentelt minket parancsolataival és elrendelte az ómer számlálását.
Az áldás után a nap számát mondjuk:
Hájom smoná jámim sehem sávuá echád vejom echád báomer. – Ma van az ómerszámlálás nyolcadik napja, ami egy hét és egy nap.
Majd egy lezáró könyörgés következik:
הרחמן הוא יחזיר לנו עבודת בית המקדש למקומה במהרה בימינו אמן סלה.
Háráchámán hu jáchzir lánu ávodát bét hámikdás bimherá vejáménu ámen szelá.
A Kegyelmes állítsa vissza a szentélyszolgálatot minél hamarabb, még napjainkban, ámen, szelá.
zsido.com
Ez a cikk azért jelenhetett meg, mert olvasóink egy része tavaly az EMIH-nek ajánlotta fel a személyi jövedelemadója 1 százalékát. Erre a segítségre idén is szükségünk lesz.
A zsido.com szerkesztősége azért dolgozik, hogy olvasóink minél érdekesebb és sokszínűbb tájékoztatást kapjanak a zsidóságot érintő hazai és nemzetközi eseményekről, valamint a judaizmussal kapcsolatos kérdésekről. A munkánkat az 1 százalékos felajánlások teszik lehetővé. Ezért arra kérjük minden kedves olvasónkat, hogy támogassa adója 1 százalékával az EMIH-et, a zsido.com fenntartóját. Az EMIH technikai száma: 1287 |
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.