A spanyol kormány 1,5 millió eurót (nagyjából 600 millió forintot) különített el a délkelet-spanyolországi Lorca régészeti parkjában őrzött középkori zsinagóga és a környező maradványok restaurálására és megóvására – írja a Jewish Heritage Europe.
Az összeget kifejezetten a vízelvezetéssel kapcsolatos problémák megoldására fordítják, amiket egy állami tulajdonban lévő szálloda okoz. A Paradorok olyan szállások, amelyek egy 1928-ban indított program keretében, általában történelmi épületekben vagy történelmi jelentőségű helyszíneken találhatók.
A spanyol kormány az Európai Unió által juttatott, a covid utáni gazdasági csomag forrásaiból finanszírozza a programot. Országszerte 81 millió eurót költenek a parador-helyszínek fejlesztésére, karbantartására.
A középkori zsinagóga és az egykori zsidó negyed Lorca várának falain belül található, ahol a XIII. századtól kezdve telepedtek le zsidók. A zsinagógát és a környező épületek maradványait régészeti ásatások során fedezték fel, amelyek 2002-ben kezdődtek, a Parador építése kapcsán. A szálloda a romok egy része, köztük a zsinagóga fölé és köré épült.
A legtöbb felmérés és tanulmány szerint a téglalap alaprajzú zsinagóga feltehetően két szakaszban épült a XV. században, és alapjai alacsonyabban voltak, mint a környező épületeké. Ritka példája a középkori zsinagógának Spanyolországban, amelyet nem alakítottak át keresztény templommá a zsidók 1492-es kiűzése után.
Az ásatások során a bimá körül több mint 2600 üvegszilánkot találtak, amelyek valószínűleg a zsinagóga megvilágítására használt eszközök maradványai. Az évek során ezekből a töredékekből 27 lámpát sikerült újraalkotni.
Ezeket a Lorcai Régészeti Múzeumban állítják ki, az ásatások során talált más tárgyakkal együtt.