Három páviánt szabadítottak ki a fogságból és helyeztek el biztonságos otthonban, Kfár Dánielben, az Izraeli Majmok Menedékében, írja az israel21c. Beelby, Bamba és Billie évtizedeket töltött egy kibuc állatsimogatójában, meglehetősen nyomorúságos körülmények között. A majmok számára fenntartott otthonban pszichológiai, szociális és fizikai rehabilitációt is biztosítanak a mentett főemlősök számára.

Tamar Fredman a kilencvenes évek óta foglalkozik majmok mentésével. Akkoriban számos kibucban működött illegális, a feketepiacra szánt egyedeket létrehozó szaporítási program. Az állatokat rendkívül rossz körülmények között tartották, és Fredmannak sikerült a csapatával elérnie, hogy ez lassan-lassan visszaszoruljon. Az otthonban jelenleg körülbelül 850 majom él, melyek húsz különböző fajt képviselnek. Az állatsimogatókból kimentett egyedek mellett számos olyan lakója van a menedéknek, akik kutatólaboratóriumokból, a feketepiacról és egzotikus állatok kereskedelmi láncolatából származnak.

Az ősszel megmentett páviánokat az állatsimogató beleegyezésével szállították a biztonságos helyre, ahol a két fiatalabb, húsz év körüli példány felhagyott az idősebb, harmincéves pávián bántalmazásával. A parkban, mely a Mezőgazdasági Minisztériummal és az Izraeli Nemzeti Parkok Hatóságával működik együtt, több helyük van az állatoknak, több elfoglaltságot találnak maguknak és – ami talán a legfontosabb – végre fű van a lábuk alatt.

„Az első dolog, ami változást hozott az életükben az, hogy huszonvalahány év után végre nem cement van a lábuk alatt. Szaladgálhatnak, keresgélhetik a számukra elrejtett dolgokat. Hatalmas változás ez nekik…”

– mondta Fredman. A következő fázis a szociális integráció:

„Szeretnénk bemutatni őket egy Gázából megmentett hímnek. Ő mindig is egyedül volt, és mindnyájuknak jobb lenne, ha együtt lehetnének. Azt is vizsgáljuk, hogy még melyik páviánnal szocializálódhatnának a közös területen.”

A menedéket huszonkét részre osztották. A legnagyobb szekcióban 650 makákó él, melyeket egy évtizede szabadítottak ki egy Izrael középső részén található telepről. A makákókat Mauritiuson fogták el, apró ketrecekben tárolták őket és a kölyköket világszerte árulták laboratóriumoknak. Hosszú évek munkájával sikerült elérni, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium 2013-ban végre betiltotta ezt a tevékenységet és bezáratta a telepet, így kerültek az állatok a parkba.

A majmok közül a legtöbb felnőtt vagy kifejezetten idős példány, ritka, amikor kölyköt sikerül kiszabadítaniuk, hiszen az azt jelenti, hogy sok-sok évnyi bezártság elől mentik meg. Izraeli Majmok Menedéke látogatható: a belépők árát a fenntartásra fordítják, a látogatók pedig a séta során megtanulhatják, hogy a majom nem háziállat.

 

Megszakítás